O uldze na robotyzację podczas targów Modernlog

O uldze na robotyzację podczas targów Modernlog HTW Saar

Ministerstwo Rozwoju, przedstawiając projekt nowej ulgi podatkowej na robotyzację, rozpaliło wyobraźnię inwestorów i dostawców nowych technologii. Zgodnie z zapowiedzią rządu już od nowego roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na rzecz automatyzacji stanowiska pracy. Tego, jak skorzystać z tej preferencji podatkowej, będzie się można dowiedzieć podczas II Konferencji Smart Warehouse, odbywającej się w ramach targów Modernlog.

Z publikowanych na przestrzeni ostatnich tygodni raportów nt. transformacji cyfrowej i robotyzacji wynika, że przedstawiciele różnych gałęzi gospodarki z coraz większym zainteresowaniem spoglądają w stronę nowych technologii. Choć wcześniejsze bariery, jak np. nieprzychylność zarządu, niechęć do zmian czy brak spójnej strategii, zbladły w kontekście poszukiwania panaceum na trudne czasy, to nadal problematyczne pozostają kwestie finansowe. Wysokie koszty wdrożenia rozwiązań z zakresu automatyki i robotyzacji wciąż hamują rozwój przedsiębiorstw w tym zakresie.

Zmienić ma to zapowiedziana przez rząd ulga na robotyzację, zgodnie z którą przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości firmy i rodzaju branży. Wśród oczekiwanych rezultatów wymienia się m.in.: więcej robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej poprzez jej unowocześnienie.

 Ulga na robotyzację jednym z tematów II Konferencji Smart Warehouse

Jak co roku, tak i tym razem podczas największych w Polsce Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog (3-6.11) w Poznaniu będzie można przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom z zakresu logistyki 4.0, prezentowanym przez licznych wystawców. Nie zabraknie także odniesień do bieżącej sytuacji na rynku.

Jednym z tematów tegorocznej konferencji Smart Warehouse, organizowanej w towarzystwie targów Modernlog, będzie ulga podatkowa na robotyzację, której projekt zakłada, że w pierwszym roku obowiązywania, czyli w 2021, będzie można wykorzystać tylko pulę 150 mln zł. Warto wiedzieć, że w katalogu kosztów kwalifikowanych, które można rozliczyć w ramach ulgi, znalazły się wydatki na zakup lub leasingowanie nowych robotów i kobotów – opowiada Ilona Miziewicz-Groszczyk, dyrektor Rozwoju Biznesu i Marketingu Europa Systems, ambasadorka konferencji.

II edycja Konferencji Smart Warehouse została w tym roku zaplanowana na dwa dni targowe (4-5.11). Wezmą w niej udział przedstawiciele znanych firm produkcyjnych, jak i dostawcy technologii, a także ich odbiorcy, dzięki czemu uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z wielowymiarową perspektywą na omawiane tematy. Wśród 4 paneli dyskusyjnych znalazło się także miejsce na analizę rządowej propozycji ulgi na robotyzację.

Robotyzacja to szeroki temat, dlatego skupimy się na konkretach związanych z ulgą podatkową, porozmawiamy m.in. o budżecie na robotyzację, np. czy za 100 000 zł można już zainstalować aplikację z robotem i jak w tym kontekście będzie wyglądała ulga podatkowa (wg wyliczeń pozwoli to na uzyskanie 9 500 zł dodatkowej oszczędności podatkowej w CIT (19% x 100 000 zł x 50%) – zapowiada Ilona Miziewicz-Groszczyk.

Źródło: MTP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę