Obróbka końcowa i wykończeniowa powierzchni AM Solutions na wystawie formnext

Obróbka końcowa i wykończeniowa powierzchni AM Solutions Rösler

Na tegorocznych targach formnext we Frankfurcie AM Solutions – technologia obróbki końcowej 3D prezentuje nie jedną, ale trzy maszyny, które mogą wyznaczać trendy w zakresie obróbki końcowej i obróbki wykończeniowej powierzchni.

Rosnące wykorzystanie produkcji addytywnej do produkcji seryjnej standardowych komponentów idzie w parze z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi jakości, spójności i efektywności kosztowej obróbki i wykończenia powierzchni elementów drukowanych 3D. W tym celu AM Solutions – technologia obróbki końcowej 3D, oddział firmy Rösler Oberflächentechnik, specjalizujący się w zautomatyzowanej obróbce końcowej i rozwiązaniach do obróbki powierzchni, prezentuje na tegorocznych targach formnext (hala 12, stoisko C 119) różne innowacyjne rozwiązania. Nowe systemy zostały opracowane specjalnie z myślą o produkcji seryjnej elementów drukowanych 3D z metalu i tworzyw sztucznych.

Ciągłe usuwanie proszku, ujednolicanie powierzchni i wygładzanie elementów metalowych

Jednym z takich rozwiązań jest urządzenie do obróbki strumieniowo-ściernej na mokro S1 Wet, które zostało opracowane specjalnie do obróbki końcowej elementów drukowanych 3D z metalu. Oprócz usuwania resztek proszku, kompaktowy system plug and play umożliwia również ujednolicenie i wygładzenie powierzchni. W zależności od chropowatości powierzchni surowych elementów, metoda S1 Wet może zapewnić niskie wartości Ra. W pewnym stopniu jest to możliwe nawet na powierzchniach wewnętrznych przejść i/lub pustych przestrzeni.

Proces obróbki na mokro zapobiega tworzeniu się palnych lub wybuchowych mieszanek przez małe cząstki metalu usuwane z obrabianych elementów, pył i wióry. Dlatego nie wymaga on instalacji akcesoriów ochronnych ATEX. Powstająca na powierzchni detalu warstwa wody zapobiega wtrąceniom mediów ściernych. Opcjonalnie, zintegrowany system recyklingu ścieków konsekwentnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z zawiesiny składającej się ze ścierniwa i wody, ograniczając w ten sposób zużycie wody.

System S1 Wet może być wykorzystywany do różnorodnych zadań związanych z obróbką końcową, począwszy od ręcznej obróbki pojedynczych elementów, aż po w pełni zautomatyzowaną pracę w trybie wsadowym.

Wydajne przetwarzanie końcowe w trybie indeksowania przepływu ciągłego

Umieszczanie w maszynie całych partii elementów z tworzyw sztucznych, wyprodukowanych za pomocą systemów drukujących ze złożem proszkowym, a także wybór odpowiedniego programu obróbki odbywa się w pełni automatycznie. Dzięki nowej maszynie do obróbki strumieniowo-ściernej S2, zgodnej z wymaganiami dyrektywy ATEX, AM Solutions – technologia obróbki końcowej 3D spełnia to zapotrzebowanie na efektywną, oszczędzającą czas i personel obróbkę końcową o powtarzalnych rezultatach. Po umieszczeniu w maszynie, elementy obrabiane przechodzą delikatnie przez specjalną taśmę zębatą w przepływie jednoelementowym. Pozwala to na całkowite usunięcie resztek proszku. W zależności od zastosowanych środków do obróbki strumieniowo-ściernej, powierzchnia obrabianego przedmiotu może być również homogenizowana lub poddawana kulkowaniu.

urządzenie do obróbki strumieniowo-ściernej
Nowy system S2 umożliwia wydajną obróbkę końcową elementów z tworzyw sztucznych, wyprodukowanych za pomocą systemów drukujących ze złożem proszkowym, w trybie indeksowania i przepływu ciągłego.

Zintegrowany z systemem plug and play system czyszczenia i recyklingu ścierniwa jest głównym powodem osiągania absolutnie czystych i powtarzalnych wyników. Zapewnia to stałą, wysoką jakość ścierniwa. Wniosek patentowy dotyczący maszyny i procesu jest w trakcie rozpatrywania.

Przyjazne dla środowiska chemiczne wygładzanie powierzchni i nakładanie barwnika w jednej maszynie

Projekt C2, zaprezentowany na targach formnext jako rozwiązanie koncepcyjne, opiera się na obszernym know-how firmy Rösler w zakresie budowy urządzeń i materiałów eksploatacyjnych. Innowacyjny system C2 (zgłoszenie patentowe w toku) umożliwia w pełni automatyczne chemiczne wygładzanie powierzchni elementów drukowanych seryjnie w 3D z popularnych polimerów i elastomerów (w tym TPU). W ten sposób kosztowne przenoszenie pojedynczych elementów jest całkowicie wyeliminowane w tej operacji obróbki końcowej. Ponadto, w przyszłości, w ramach modernizacji, możliwe będzie również nanoszenie barwnika na obrabiane elementy.

urządzenie do chemicznego wygładzania powierzchni
Innowacyjny system C2 umożliwia w pełni automatyczne chemiczne wygładzanie powierzchni elementów drukowanych seryjnie w 3D z popularnych polimerów i elastomerów (w tym TPU).

Szczególnie interesujące jest to, że nieszkodliwe media do obróbki, opracowane przez AM Solutions – technologia obróbki końcowej 3D, umożliwiają przyjazne dla środowiska chemiczne wygładzanie powierzchni, dzięki czemu zużyte media mogą być łatwo utylizowane bez żadnych ograniczeń środowiskowych. Nowy system C2 będzie dostępny w sprzedaży w pierwszym kwartale 2022 r.

Źródło: Rösler

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę