Największa na świecie rakieta z włókna węglowego drukowana w 3D

Największa na świecie rakieta z włókna węglowego Rocket Lab

Rocket Lab rewolucjonizuje przemysł kosmiczny, tworząc Neutrona – największą na świecie rakietę wykonaną w całości z kompozytów. To prawdziwy przełom w budowie rakiet, ponieważ wcześniej setki warstw włókna węglowego układano ręcznie przez wiele tygodni.

Teraz, dzięki nowej maszynie do automatycznego układania włókien (AFP) firmy Rocket Lab, można to zrobić w ciągu jednego dnia.

Wyobraźmy sobie 12-metrową, 75-tonową autonomiczną drukarkę 3D, zdolną do układania warstw włókna węglowego z prędkością 100 metrów na minutę. Zamiast tradycyjnego druku, urządzenie to precyzyjnie układa arkusze włókna węglowego w różnych orientacjach, tworząc warstwy, które nadają konstrukcji wyjątkową wytrzymałość i sztywność. Dzięki możliwości poziomego przemieszczania się na odległość 30 metrów, AFP jest w pełni przystosowany do produkcji największych elementów, takich jak 28-metrowe międzystopniowe i osłonowe elementy rakiety Neutron.

Największa na świecie rakieta z włókna węglowego drukowana w 3D zdjęcie w treści artykułu

AFP odpowiada również za układanie warstw pierwszego stopnia o imponującej średnicy 7 metrów oraz zbiornika drugiego stopnia o średnicy 5 metrów.

W pełni zautomatyzowany, wbudowany system inspekcji skanuje strukturę kompozytu węglowego w poszukiwaniu wad lub niedoskonałości. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów, proces zostaje automatycznie zatrzymany, aby powiadomić operatora przed przejściem do następnej warstwy

Starship SpaceX został zbudowany przede wszystkim ze stali nierdzewnej serii 300HFS, materiału o podobnych właściwościach do tego, z którego wykonano Cybertruck. W przeciwieństwie do niego, Starliner Boeinga ma konstrukcję opartą głównie na stopach aluminium. SpaceX początkowo rozważał zastosowanie kompozytów węglowych w Starship, jednak ostatecznie zdecydował się na stal nierdzewną ze względu na jej korzystną relację ceny do jakości, odporność termiczną oraz trwałość.

Największa na świecie rakieta z włókna węglowego drukowana w 3D zdjęcie w treści artykułu

Rocket Lab szacuje, że dzięki zastosowaniu AFP skróci czas produkcji największych na świecie wielorazowych rakiet kompozytowych o ponad 150 000 godzin, co przełoży się na niższe koszty i zwiększenie tempa produkcji.

Źródło: Rocket Lab

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę