Odzież ochronna dla większego bezpieczeństwa

Odzież ochronna dla większego bezpieczeństwa Mewa

Odzież ochronną powinna być noszona wszędzie tam, gdzie wymaga tego ocena ryzyka. Po wybraniu i zamówieniu odpowiedniej odzieży ochronnej, pracodawcy muszą zapewnić długotrwałe użytkowanie takiej odzieży w firmie. Nowoczesne wzornictwo i ulepszone właściwości użytkowe pomagają zwiększyć akceptację odzieży ochronnej wśród pracowników.

W praktyce pracownicy nie zawsze konsekwentnie korzystają z odzieży ochronnej. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy, m.in. presja czasu, wygoda lub brak świadomości zagrożeń. Odzież ochronna jest także często nieakceptowana i niewykorzystywana, ponieważ nie pozwala osiągnąć wymaganej mobilności podczas pracy. 

Ochrona jest tam, gdzie jest ona niezbędna

Oczywiście odzież ochronna musi przede wszystkim spełniać wymagania wynikające z oceny zagrożeń i musi posiadać niezbędne, wynikające z tego właściwości ochronne – podkreśla Silvia Mertens, inżynier technologii odzieży i szefowa działu zarządzania produktami w firmie Mewa. – Możemy jednak znacznie poprawić właściwości odzieży ochronnej, stosując ergonomiczny krój i wygodne, zaawansowane technologicznie tkaniny. 

Odzież dopasowana do stanowiska roboczego

Często oczekuje się, że odzież ochronna będzie spełniać jak najwięcej funkcji ochronnych. Zaleca się wybór odzieży ochronnej, która jest specjalnie dostosowana do czynności, jakie wykonuje pracownik na danym stanowisku roboczym: 

Wiele tkanin, które spełniają wymogi wielu norm naraz, charakteryzuje się na przykład tym, że chronią one przed działaniem środków chemicznych, co znacznie zmniejsza komfort noszenia odzieży wykonanej z takiej właśnie tkaniny. Jeśli ta funkcja ochronna nie jest niezbędna, to komfort noszenia odzieży ochronnej można znacznie poprawić – mówi Silvia Mertens.

Dla czynności, które nie są wykonywane przez cały czas, można zastosować również rozwiązania tymczasowe. Na przykład skórzany fartuch zakładany na odzież roboczą podczas spawania sprawia, że pracownik nie musi przez cały dzień nosić odzieży ochronnej wykonanej z ciężkiej tkaniny. 

Serwis upraszcza realizację procesów i działań

Mewa oferuje certyfikowaną odzież ochronną w ramach kompleksowej usługi. Dostawca usług tekstylnych dba o profesjonalną pielęgnację, konserwację i testowanie specjalistycznej odzieży. 

Gdy trzeba coś zrobić szybko lub gdy coś jest niewygodne, my ludzie, zawsze lubimy skracać różne procesy i działania. Niestety dotyczy to również konserwacji odzieży ochronnej – wyjaśnia Silvia Mertens. – Jeśli odzież jest zawsze pod ręką w szafce, to łatwiej jest utrzymać bezpieczeństwo, aniżeli w przypadku, kiedy pracownik sam jest odpowiedzialny za pielęgnację swojej odzieży ochronnej.

Źródło: Mewa 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę