Operatorzy zainwestują miliardy. To jednak może być za mało.

Panthermedia

Łącznie 3,7 mld złotych kosztować będzie podłączenie do sieci szerokopasmowego Internetu 1,3 mln gospodarstw domowych i 10 tys szkół. Według Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa już za dwa lata dostęp do Sieci o prędkości minimum 30 Mb/s powinien mieć każdy. Takie są wymogi Unii Europejskiej.

POPC to główne źródło dotacji unijnych na przyspieszenie Internetu w Polsce. Zakończony w lutym konkurs na rozbudowę infrastruktury pokazał, że operatorzy telekomunikacyjni są w stanie wyłożyć 1,7 mld zł, pod warunkiem otrzymania dofinansowania unijnego w wysokości 2 mld zł. Dofinansowanie jest oczekiwane, ponieważ budowa sieci odbywać się będzie na terenach nieopłacalnych z komercyjnego punktu widzenia. Inwestycje powinny być zrealizowane do 2020 r.

Aplikując o dotacje operatorzy konkurowali ceną i liczbą gospodarstw domowych, które zostaną podłączone do szybkiego internetu. Mogli otrzymać ponad 3 mld zł wsparcia publicznego na podłączenie 700 tys. gospodarstw domowych. Dobrze zaprojektowane zasady konkursu doprowadziły do tego, że finalnie szybki internet zostanie doprowadzony do ponad 1,3 mln domów na 53 z 79 wyznaczonych obszarów (8,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce) przy kwocie wsparcia środków publicznych o 1 mld zł niższej niż oferowana. Konkurs uruchomił dźwignię inwestycyjną – operatorzy do 2 mld zł dotacji unijnej zobowiązali się dołożyć do projektów ze środków własnych prawie 1,7 mld zł. 

W projektach wyłonionych do dofinansowania operatorzy zadeklarowali również podłączenie do szerokopasmowego internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s dokładnie 6803 punktów adresowych, w których działa łącznie 9975 szkół i placówek oświatowych. Lwia część (80 proc.) z nich, czyli prawie 8 tys., zostanie podłączonych do sieci jeszcze w IV kwartale tego roku.

Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, opracowanych na podstawie danych UKE, w Polsce jest jeszcze ponad 1,7 mln białych plam, czyli punktów adresowych, które nie znajdują się w zasięgu internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s (w przypadku placówek oświatowych, 100 Mb/s).

Jedną z większych barier przy realizacji POPC są zawiłe i długotrwałe procedury przetargowe. Operatorzy narzekają też na opieszałe decyzje samorządów terytorialnych. Mimo, że ten problem znany jest od lat rząd nie podejmuje działań, by to ułatwić. Wszystko to wpływa na to, że inwestycje przeciągają się w czasie, a to grozi niewykorzystaniem wszystkich pieniędzy przeznaczonych na ten program przez UE.

Źródło: Newseria, inf. własne

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę