PGNiG otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie

Reklama
Reklama

Nowa kopalnia gazu stanowi bazę  do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, co pozwoli ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar. 

W 2015 roku otworem Rizq-1 PGNiG dokonało odkrycia złoża niekonwencjonalnego typu tight gas o zasobach 4,5 mld m3. Spółka planuje rozpocząć wydobycie pod koniec grudnia tego roku. W ramach prac w roku 2015 zakończono również budowę instalacji na powierzchni, która po wykonaniu dodatkowych otworów, umożliwi  zwiększenie dotychczasowego wydobycia czterokrotnie do około 800 m3/min. Wartość inwestycji wyniosła 13 mln USD.

Reklama

Otwarciu kopalni w Pakistanie towarzyszyli ambasarod RP Piotr Opaliński, Shahida Khaqana Abbassi z Federalnego Ministerstwa Ropy i Gazu, oraz przedstawiciele: Directoriate General of Petroleum Concessions (DGPC), Pakistan Petroleum Limited (PPL) oraz PGNiG SA.

 - Liczymy, że dzięki nowoodkrytemu złożu będziemy mogli istotnie zwiększyć wydobycie gazu. Dotychczasowe przychody ze sprzedaży gazu w Pakistanie wyniosły 25 mln dolarów netto - mówi Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. poszukiwań i wydobycia.

Równolegle planowane są nowe prace poszukiwawcze w wyniku których PGNiG spodziewa się odkrycia co najmniej jeszcze jednego złoża gazu. Osiągnięty sukces skłonił PGNiG do poszukiwań również innych obszarów koncesyjnych na rynku pakistańskim.

Reklama

PGNiG SA obecne jest w Pakistanie od roku 2005. Prowadzi działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70% udziałów. Pozostałe 30% należy do spółki PPL. Dotychczas na koncesji Kirthar zostały  wykonane trzy otwory poszukiwawcze, którymi odkryto dwa złoża; Rehman w roku 2009 i Rizq w 2015.

Od czerwca 2013 r., za pomocą tymczasowych instalacji prowadzona była próbna eksploatacja ze złoża Rehman, a gaz wyprodukowany w jej trakcie był sprzedawany do pakistańskiej sieci  gazowej. 

Źródło: PGNiG

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama