PGNiG SA i PST. Sąd uznał rację obu spółek w sprawie Nord Stream 2

PGNiG SA i PST. Sąd uznał rację obu spółek Pixabay

Dzisiejszy wyrok Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie to uznanie racji obu spółek, czyli PGNiG i PST, i podtrzymanie decyzji Federalnej Agencji ds. Sieci (BNetzA) o oddaleniu złożonego przez Nord Stream 2 wniosku o derogację od przepisów III Pakietu Energetycznego.

Niemiecki sąd podzielił argumentację podnoszoną przez obie spółki z GK PGNiG, stwierdzając że Nord Stream 2 jako gazociąg niewybudowany przed dniem wejścia w życie nowelizacji Dyrektywy Gazowej (tj. 23 maja 2019 r.) nie spełnia podstawowej przesłanki uprawniającej do ubiegania się o derogację.

W wyroku Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie podzielono argumentację naszych spółek konsekwentnie podnoszoną w toku postępowań przed niemieckim organem regulacyjnym i sądem. Tym samym potwierdzono w sposób jednoznaczny, że gazociąg Nord Stream 2 musi funkcjonować zgodnie z regułami wynikającymi z III Pakietu Energetycznego – podkreślił Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Postępowanie derogacyjne zostało wszczęte 10 stycznia 2020 r. na wniosek Nord Stream 2. We wniosku spółka ubiegała się o przyznanie derogacji od podstawowych zasad wynikających z III Pakietu Energetycznego: rozdziału właścicielskiego, dostępu stron trzecich oraz transparentnych  i odkosztowych taryf. Do postępowania przed niemieckim organem regulacyjnym przystąpiły PGNiG i PST, przedstawiając obszerną argumentację potwierdzającą brak spełnienia formalnych i merytorycznych przesłanek do udzielenia derogacji. 15 maja 2020 r. niemiecki organ regulacyjny podzielił argumenty przedstawiane przez obie spółki i oddalił wniosek złożony przez Nord Stream 2. Szwajcarska spółka odwołała się od tej decyzji do Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie, który w dzisiejszym wyroku przyznał rację argumentacji PGNiG SA i PST, podtrzymując decyzję BNetzA.

11 czerwca 2021 r. spółka Nord Stream 2 złożyła do niemieckiego urzędu regulacyjnego wniosek o certyfikację w preferencyjnym modelu ITO. Podobnie jak w przypadku postępowania derogacyjnego, PGNiG i PST złożyły wniosek o dopuszczenie do postępowania, przedstawiając jednocześnie wstępną argumentację o braku podstaw prawnych do udzielenia certyfikacji we wnioskowanym modelu.

GK PGNiG we współpracy z polskim rządem konsekwentnie podejmują działania zmierzające do zapewnienia egzekwowania prawa UE zarówno do gazociągu Nord Stream 2, jak i innych europejskich gazociągów. Warto przypomnieć, że Polska wygrała przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę gazociągu OPAL stanowiącego lądowe przedłużenie Nord Stream 1. W wyroku z 15 lipca br. wskazano, że Komisja Europejska naruszyła zasadę solidarności energetycznej wydając decyzję w sprawie zmiany warunków zwolnienia tego gazociągu z wybranych zasad prawa unijnego.

Źródło: PGNiG

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę