PGNiG szykuje zapasy gazu na okres zimowy

pixabay
Reklama
Reklama

Rozpoczęcie sezonu zimowego w Polsce wiąże się zatłoczeniem pojemności podziemnych magazynów gazu. Spółka jest gotowa na wzrost zapotrzebowania na gaz w okresie zimowym. 

Na początku października pojemności magazynowe zakontraktowane w ramach umów PGNiG zawartych z operatorem systemu magazynowania Gas Storage Poland zostały wypełnione w całości.

Reklama

Przez wiosnę i lato, kiedy zużycie gazu ziemnego w kraju jest mniejsze, zatłaczamy znaczne wolumeny gazu ziemnego do magazynów, aby dysponować nim jesienią i zimą. Zapasy gazu są wykorzystywane nie tylko w związku z niższymi temperaturami i związanym z tym wzrostem zużycia gazu. Są one także gwarancją stabilności dostaw paliwa gazowego – mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG.

Podziemne magazyny gazu pozwalają bilansować zapotrzebowanie na błękitne paliwo. Dzięki nim PGNiG może efektywnie zarządzać portfelem gazu ziemnego. W lipcu 2019 r. średnie dobowe zużycie wyniosło w Polsce ok. 30 . W lutym 2019 r. – ok. 60 mln m sześc. dziennie. Różnica między zużyciem gazu w lecie i zimie jest więc dwukrotna, natomiast między następującymi po sobie dobami w danym miesiącu może wahać się o kilka milionów metrów sześciennych. W magazynach znajduje się w tej chwili ok. 34,3 TWh, czyli ok. 3 mld  gazu ziemnego (stan na 14.10.2019).

Reklama

 Źródło: PGNiG

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama