Pierwsze kroki autonomicznego robota w szybach windowych

ABB
Reklama
Reklama

Firma Schindler rozpoczęła pilotażowy projekt autonomicznego systemu, którego najważniejszym elementem jest robot. „Zrobotyzowany system montażu wind” wykorzystuje robota przemysłowego ABB, którego podstawowym zadaniem jest wiercenie otworów i montaż elementów mocujących w szybach windowych. 

Rozwiązanie podnosi jakość i poprawia warunki pracy monterów dźwigu. Schindler uruchomił projekt we współpracy z Politechniką Federalną (ETH) w Zurychu oraz ekspertami z biznesu Robotyki ABB w Szwajcarii.

Reklama

Dzięki cyfryzacji, która wyposaża maszynę w dodatkowe funkcje, roboty przemysłowe mogą z powodzeniem pracować poza zakładem produkcyjnym. Ten proces wychodzenia z fabryki i zwiększania zakresu zastosowania trwa już wiele lat. Szyb windowy to kolejny nieoczywisty obszar, w którym zadania uciążliwe dla człowieka mogą być zautomatyzowane przy użyciu robota – mówi Michał Kaźmierczak, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.

Przy instalacji windy wykorzystuje się nawet kilkaset kotw, służących do mocowania elementów urządzenia (oczywiście im wyższy budynek, tym więcej punktów mocowania). Aby zamontować kotwę, trzeba najpierw wywiercić odpowiednią dziurę. – Takie wiercenie w betonowym szybie to uciążliwa, powtarzalna i fizycznie wyczerpująca czynność. Ze względów bezpieczeństwa musi ona być wykonana dokładnie oraz w pełnym skupieniu — wyjaśnia Christian Studer, kierownik działu nowych technologii w firmie Schindler. – Szyb jest miejscem hałaśliwym i zapylonym, a praca w nim jest bardzo wyczerpująca.

Co do zasady, współrzędne otworów są z góry określone. Jednak przed rozpoczęciem pracy robot skanuje ścianę szybu szukając prętów zbrojeniowych pod powierzchnią lub ewentualnych nierówności betonu. System montażowy wykorzystuje algorytm do obliczania tolerancji i w razie potrzeby – do zmiany położenia otworów.

Znalezienie odpowiedniego robota było pewnym wyzwaniem dla zespołu projektowego. Ostatecznie wybór padł na IRB 2600 produkcji ABB. – Przy zasięgu 1,65 metra i ładowności 29 kilogramów, ten model doskonale nadaje się do tego zadania. Ponadto roboty przemysłowe ABB słyną z niezawodności w trudnych warunkach, co jest szczególnie ważne w tym zastosowaniu — mówi Studer.

Powiązane firmy

Reklama

Robot przemysłowy jest zazwyczaj montowany na fundamencie w fabryce i pracuje w odniesieniu do swojego punktu zerowego w przestrzeni. W prototypowym „Zrobotyzowanym systemie montażu wind” IRB 2600 jest zamontowany na podeście, który z wykorzystaniem tymczasowego wciągnika przesuwa się w górę i w dół szybu. Maszyna przesuwa się od punktu do punktu w szybie oraz musi dynamicznie dostosowywać współrzędne otworów. Czujniki sprawdzają, czy otwór został wywiercony we właściwym miejscu. Dopiero wtedy robot wbija śruby kotwiące i przechodzi do kolejnego punktu... I tak dalej, w pełni automatycznie.

Chociaż na podeście zamontowano kamerę umożliwiającą zdalny podgląd, a wszystkie dane związane z wierceniem otworu są rejestrowane, system działa autonomicznie. Operator sterujący robotem i nadzorujący jego pracę nie jest potrzebny. Urządzenie wystarczy po prostu zamontować w szybie windowym, gdzie będzie pracowało samodzielnie i bez przerwy.

Wykorzystanie prototypu w kilku nowych systemach windowych w Europie zakończyło się sukcesem. – Podczas tego procesu robot IRB 2600 nigdy nas nie zawiódł – dodaje Christian Studer.

Źródło: ABB

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama