Pierwsze w Polsce nierdzewne zbiorniki na elektrolit

Reklama
Reklama

Gpi Tanks to pierwsza firma w Polsce, która produkuje zbiorniki ze stali nierdzewnej do magazynowania elektrolitu. Zbiorniki przemysłowe, a w szczególności do substancji chemicznych, muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa.

Od wielu lat w Gpi Tanks Poland inżynierowie projektują różnego rodzaju zbiorniki dla największych firm w kraju i za granicą. Jednak po raz pierwszy firma podjęła się realizacji zbiorników do magazynowania elektrolitu, substancji niezbędnej do produkcji akumulatorów i baterii litowo-jonowych, które znajdują się w przedmiotach codziennego użytku m.in. w telefonach komórkowych, laptopach i samochodach.

Reklama

Mimo że jest to pierwsza instalacja tego typu w Polsce, eksperci Gpi nie byli zaskoczeni opisywanym rodzajem zbiorników. Niejednokrotnie budowaliśmy już zbiorniki ciśnieniowe do przechowywania produktów niebezpiecznych, zarówno ciekłych zapalnych jak i trujących oraz żrących – mówi Krzysztof Kozan, Project Engineer.

Wzrost zapotrzebowania na zbiorniki do magazynowania chemii

Z roku na rok wzrasta liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach. Miasta inwestują w zeroemisyjny transport publiczny i skłaniają się ku ekologii. Więcej firm motoryzacyjnych i ich podwykonawców inwestuje w rozwój baterii elektrycznych nie tylko w krajach Dalekiego Wschodu, ale właśnie w Europie. Skutkuje to wzrostem zapotrzebowania na elektrolit, który będzie magazynowany m.in. w zbiornikach Gpi. Przyjmuje się, że wydajność jednej z fabryk w Polsce to ok. 40 000 ton elektrolitu rocznie.


 
Kontrowersyjny elektrolit

Reklama

Akumulator zbudowany jest z czterech podstawowych komponentów: anody, katody, separatora i właśnie elektrolitu – substancji chemicznej, niezbędnej do przewodzenia prądu. Przyjmuje się, że elektrolity to substancje łatwopalne, dlatego też sposób i miejsce magazynowania substancji podlega wysokim restrykcjom. Jak z takim wyzwaniem poradzili sobie eksperci Gpi?

W początkowej fazie rozmów dotyczących realizacji projektu wyzwaniem był transfer szeroko rozumianej technologii, rozwiązań projektowych, podejścia inżynieryjnego, czy standardów obowiązujących na Dalekim Wschodzie na regulacje nie tylko europejskie, ale też obwiązujące w naszym kraju. Dokumentacja techniczna wymagała od inżynierów Gpi szczegółowej analizy zarówno pod względem technologii wykonania zbiorników, zasadności pewnych rozwiązań oraz wpływu na parametry ekonomiczne finalnego rozwiązania – wyjaśnia Arkadiusz Supernak, Sales Manager Gpi Poland. 
  
Zbiorniki do magazynowania elektrolitu – parametry techniczne

Do produkcji zbiorników wykorzystano stal nierdzewną 1.4301/1.4307, czyli stal austenityczną chromowo-niklową, odporną na korozję w środowisku naturalnym. Zbiorniki posiadają przyłącza, których funkcja jest określona jako systemy przeciwwybuchowe/przeciwzapalne. Zbiorniki tego typu są zbiornikami ciśnieniowymi, a budowa oparta jest o normę EN 13445. 

Gpi Poland, we współpracy z holenderską grupą Gpi Tanks, wyprodukowało 12 zbiorników horyzontalnych o pojemności 100 m3, średnicy 4 m i długości ponad 10 m oraz 10 zbiorników pionowych o pojemności 70 m3, średnicy 3 m oraz wysokości ponad 12 m. Część z tych zbiorników została wyposażona w wężownice służące do ogrzewania bądź chłodzenia produktu w zależności od jego rodzaju.
 
Zbiorniki dla przemysłu chemicznego

Mimo problemów, z jakimi boryka się pandemiczna gospodarka, rynek motoryzacyjny i petrochemiczny sięga po nowe, zielone rozwiązania. Przykładem jest budowa biorafinerii w Trzebini, gdzie Gpi dostarcza zbiorniki do magazynowania glikolu dla Orlen Południe. Jak dodaje Supernak: Jako producent zbiorników nierdzewnych z ogromnym doświadczeniem i rozwijającym się rynkiem, widzimy duży potencjał i szanse na przyszłe realizacje. Potwierdza to również fakt, iż cały czas jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami zbieżnych inwestycji.

Źródło: Gpi

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama