Pionowe centra obróbkowe RICHO serii ER-VMC
Wysokoprecyzyjne pionowe centra obróbcze z serii ER-VMC marki RICHO to obrabiarki o konstrukcji modułowej. Dzięki zaawansowanym i praktycznym rozwiązaniom technicznym centra te znakomicie sprawdzają się zarówno przy prostych operacjach frezarskich, jak również przy obróbce form, tłoczników itp.
Standardowo centra te przeznaczone są do obróbki 3-osiowej, jednak mogą być także wyposażone w stół obrotowy i obrotowo uchylny umożliwiający obróbkę 4- i 5-osiową.
Sztywna konstrukcja frezarki CNC z tej serii umożliwia wysokowydajną i dokładną obróbkę bardzo skomplikowanych detali o dużych gabarytach (masie). Sprzyja temu opatentowana konstrukcja podstawy i układu krzyżowego stołu roboczego, gdzie prowadnica wzdłużna (osi X) usytuowana jest bezpośrednio w podstawie, a prowadnica osi Y znajduje się na suporcie poruszającym się na prowadnicach X. Dzięki takiej konstrukcji unika się ryzyka wystąpienia znacznych drgań i odchyłki wymiaru, które pojawiają się w konwencjonalnych maszynach, gdy obciążony stół roboczy znajduje się w skrajnej pozycji osi X i nie ma pełnego podparcia.
Kolumna wrzeciennika ma wewnątrz poprzeczne ożebrowanie przeciwdziałające siłom skręcającym powstającym podczas frezowania z dużymi parametrami. Śruby kulowe standardowo mają wewnętrzne chłodzenie olejem, co zapewnia ich stałą temperaturę podczas długotrwałej pracy w zmiennych warunkach. Niweluje to także zmiany wymiaru śruby i co za tym idzie - kształtu obrabianego detalu wraz z wahaniami temperatury. W każdym wykonaniu maszyny stosowane są podwójne, wstępnie napięte nakrętki na śrubach kulowych.
Centrum ER-VMC może być wyposażone w prowadnice rolkowe (seria - L) oraz prowadnice ślizgowe (seria - A i -B). Prowadnice rolkowe dedykowane są do maszyn o mniejszych gabarytach oraz do produkcji form i tłoczników. Zapewniają one znacznie wyższe wartości prędkości posuwów. Prowadnice ślizgowe dedykowane są głównie do większych maszyn i do obróbki z dużymi obciążeniami. Gwarantują bardzo dużą sztywność, znakomite tłumienie drgań i precyzję wykonania.
W centrach ER-VMC istnieją 3 sposoby napędu wrzeciona. Najbardziej ekonomiczny z nich to napęd pasowy znakomicie sprawdzający się w uniwersalnych zastosowaniach maszyny i prędkościach obrotowych wrzeciona do 10 000 obr./min.
Przy obróbce wymagającej wyższych prędkości obrotowych zaleca się stosowanie napędu bezpośredniego, gdzie prędkości obrotowe rzędu 15 000 obr./min w zupełności wystarczają do produkcji form.
Przy obróbce bardzo dużych detali i użyciu dużych parametrów producent poleca stosowanie napędu realizowanego przez przekładnię zębatą zwiększającą moment obrotowy na wrzecionie 4-krotnie. Dodatkowo rozwiązanie to zapewnia wystarczający moment obrotowy na wrzecionie przy niedużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.
Standardowym sterownikiem zastosowanym w centrach ER-VMC jest sterownik marki FANUC zapewniający najlepsze połączenie niezawodności, ergonomii obsługi i ceny. Współpracują z nim serwonapędy i serwomotory FANUC serii Alpha. Sterowanie to można wyposażyć także w graficzne wspomaganie programowania Manual Guide, co znacznie podniesie walory użytkowe maszyn. Jako wyposażenie dodatkowe w urządzeniach można zastosować także sterowanie SIEMENS lub HEIDENHAIN.
24-pozycyjny magazyn narzędzi z dwuramiennym systemem wymiany w wersji podstawowej można rozszerzyć maksymalnie do 50 narzędzi w systemie taśmowym, również dwuramiennym. Zmiana narzędzia odbywa się zgodnie z zasadą najkrótszej drogi w celu oszczędności czasu pracy. Magazyn w zależności od stożka wrzeciona przystosowany jest do chwytów ISO 40 lub ISO 50.
Podstawowym chłodzeniem jest chłodzenie zewnętrzne, czyli tradycyjne węże segmentowe kierujące chłodziwo bezpośrednio na narzędzie. Ponadto zastosowany jest także pierścień na wrzecionie z dyszami kierującymi dodatkowy strumień chłodziwa na narzędzie. W opcji dodatkowej proponowane jest chłodzenie przez narzędzie, które nie tylko znacznie bardziej skutecznie odbiera temperaturę, ale także świetnie wypłukuje wióry spod płytki skrawającej, wierteł i gwintowników.
W pełni osłonięta przestrzeń robocza i system zabezpieczeń spełniają najbardziej surowe wymogi BHP i dyrektywy unijne względem oznakowania CE.