PKN Orlen otwiera fundusz kapitałowy

PKN Orlen otwiera fundusz kapitałowy Pixabay

PKN Orlen powołał największy korporacyjny fundusz Venture Capital w Polsce, który w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 milionów euro (pół miliarda złotych) w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania. Efektem będzie dynamiczne przyspieszenie transformacji koncernu dzięki komercjalizacji nowoczesnych technologii oraz wdrażaniu nowych modeli biznesowych. Inwestycje Orlen VC pozwolą koncernowi bezpośrednio i pośrednio wchodzić i rozwijać wspólnie z najlepszymi zespołami nowe perspektywiczne biznesy, które umocnią międzynarodową pozycję koncernu.

Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy Orlen w kolejnych latach. Wcześniej zbudowaliśmy w Płocku jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrów Badawczo-Rozwojowych a także uruchomiliśmy własny Program akceleracyjny Orlen Skylight. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności tych z obszaru energetyki, to nie tylko przyszłość biznesowa PKN Orlen, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa, zarówno Polski, jaki i całego regionu. Własny fundusz Venture Capital będzie nawiązywał współpracę z firmami technologicznymi oraz poszukiwał nowatorskich rozwiązań, wspierających budowę nowoczesnego, zeroemisyjnego i stabilnego biznesowo koncernu multienergetycznego – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

Orlen VC ma zainwestować w ciągu 10 lat ok. 100 mln euro. PKN Orlen dołącza tym samym do globalnych liderów przemysłowych w sektorach oil & gas, chemicznym i energetycznym, które mają fundusze CVC, jak np. Shell Technology Ventures, BP Ventures, Chevron Technology Ventures, Equinor, Saudi Aramco, z budżetami inwestycyjnymi zaczynającymi się od ok. 150 mln euro.

Orlen VC w ramach tzw. inwestycji pośrednich został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro. (ok. 47 mln złotych). Fundusz Emerald to niekwestionowany światowy lider w zakresie prowadzenia inwestycji VC w obszarze innowacyjnych przełomowych technologii. Poza Orlen VC do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy dzisiaj 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym m.in.: Chevron, ABB, Michelin, SABIC i Suncor Energy.

W obszarze zainteresowania inwestycyjnego Orlen VC znajdują się takie branże, jak: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recycling, gospodarowanie odpadami), nowoczesny detal (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja (software, IOT), cyberbezpieczeństwo oraz Przemysł 4.0.

Orlen VC to ważny element ekosystemu innowacji PKN Orlen. Składa się na niego m.in. uruchomiony w ubiegłym roku ORLEN Skylight. To pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla startupów technologicznych o międzynarodowym zasięgu. Jest skierowany do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, posiadających gotowe produkty i usługi. W ramach programu odbyły się dotąd trzy rundy akceleracyjne, w których wpłynęło ponad 220 zgłoszeń odpowiadających na prawie 60 wyzwań biznesowych i technologicznych. W wyniku analizy zaproponowanych rozwiązań, PKN Orlen zdecydował się na współpracę z 11 startupami. Aktualnie koncern jest na etapie realizacji kilku wdrożeń pilotażowych.

Rozwój innowacyjności wspiera także otwarte w maju 2021 r. Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. Umożliwia ono rozwój i wdrażanie własnych technologii. W CBR przeprowadzane są testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. W CBR stanęła już pierwsza z pięciu planowanych instalacji pilotażowych odzwierciedlających procesy rafineryjno-petrochemiczne w ramach pracowni instalacji pilotowych. Jeszcze tym roku w CBR staną również instalacje pilotażowe Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu oraz Pirolizy.

Źródło: PKN Orlen

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę