PKN Orlen wspiera rozwój innowacji

PKN Orlen wspiera rozwój innowacji PKN Orlen

Orlen Skylight Accelerator to pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny skierowany do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, posiadających gotowe produkty i usługi. Jego celem jest wsparcie dalszego dynamicznego rozwoju obszarów biznesowych PKN Orlen, w tym m.in.: produkcji petrochemicznej, energetyki czy sprzedaży detalicznej.

Już teraz wykorzystujemy potencjał jednostek naukowych, przede wszystkim polskich, ale też zagranicznych. W ten sposób budujemy nowe kompetencje w obszarach technologii „jutra”, takich jak np.: wodór, zielona energia czy biotworzywa. Stale rozbudowujemy także własne zaplecze technologiczne. W maju br. uruchomiliśmy Centrum Badawczo Rozwojowe w Płocku. Inwestujemy również w innych regionach Polski: na Pomorzu wspólnie z Energą rozwijamy Centrum Badawcze Faraday’a. Za granicą w Czechach posiadamy prężnie działające Centrum Badawczo-Rozwojowe Unicre. Uruchamiamy też własny, korporacyjny akcelerator. Poprzez bezpośrednią współpracę z młodymi technologicznymi spółkami będziemy pozyskiwać rozwiązania technologiczne z rynku. Dzięki naszej inicjatywie młode spółki mają szansę na rozwój i wdrożenie innowacji tutaj, w Polsce – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Akcelerator skierowany jest do młodych technologicznych spółek z Polski i zagranicy, posiadających gotowe produkty i usługi, które mogą wspierać obszary biznesowe PKN Orlen, w tym m.in.: obszar produkcji petrochemicznej i rafineryjnej, energetyki, sprzedaży detalicznej, procesów HR, obsługi klienta czy rozwoju nowych usług. Każdy z obszarów będzie miał szansę wykorzystać współpracę w realizacji swoich celów strategicznych. Rozwój systemu innowacyjności to nie tylko budowa nowoczesnego zaplecza badawczo-rozwojowego i rozwój własnych technologii, to również pozyskiwanie wiedzy i nowych kompetencji w modelu open innovation. Właśnie dlatego PKN Orlen kładzie nacisk na wzmacnianie i doskonalenie narzędzi pozwalających na skuteczne budowanie relacji biznesowych z innowatorami i podmiotami  technologicznymi.

Jedną ze sprawdzonych inicjatyw są programy crowdsourcingowe i akceleracyjne, dlatego  zdecydowaliśmy się uruchomić Orlen Skylight Accelerator, który umożliwi nam wspólnie ze start-upami z całego świata wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Dzięki nim będziemy mogli jeszcze skuteczniej realizować nasze cele strategiczne oraz budować trwałe przewagi konkurencyjne oparte o nowoczesne i niskoemisyjne technologie mówi Patrycja Panasiuk, zastępca dyrektora Obszaru Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich.

Każdy z uczestników realizujący pilotażowe wdrożenie otrzyma zamówienie na dostarczenie oferowanych przez siebie usług, produktów lub rozwiązań (do kilkudziesięciu tysięcy euro) oraz wsparcie eksperckie w procesie wdrożenia. Wartością dla start-upów będzie również możliwość rozwoju rozwiązań wspólnie z PKN Orlen, a także szansa na dalszą współpracę komercyjną i inwestycyjną. PKN Orlen przedstawił 22 wyzwania technologiczne i uruchomił pierwszą rundę naboru. Zgłoszenia do udziału w programie należy składać za pomocą formularza online dostępnego na stronie internetowej www.innowacje.orlen.pl w terminie do 16 sierpnia br. Szczegóły dotyczące wyzwań technologicznych oraz informacje o programie, w tym regulamin oraz wzór umowy akceleracyjnej, są dostępne w zakładce Orlen Skylight Accelerator.

Źródło: PKN Orlen

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę