PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku

PKO Leasing umocnił pozycję lidera PKO Leasing

Branża leasingowa ma powody do zadowolenia – zeszły rok zamknęła z rekordem 102,5 mld zł udzielonego finansowania. Dynamika wzrostu sektora wyniosła 16,3% r/r.

  • W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania na 13,6 mld zł, zanotowała 16,6% wzrost r/r i z 13,3% udziału w rynku, utrzymała pewną pozycję lidera branży.
  • Firma, która obchodzi w tym roku 25-lecie, koncentruje się na realizacji celów zapisanych na lata 2023-2025 w strategii „Cyfrowa Era Leasingu 2.0”.
  • Wśród kluczowych obszarów rozwoju PKO Leasing wymienia m.in. dalszą digitalizację usług, w tym realizację cyfrowych projektów wraz z podmiotami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, rozbudowę Automarketu, zwiększenie inwestycji w architekturę IT oraz usprawnianie procesów sprzedażowych w tradycyjnych kanałach.

Grupa PKO Leasing, z 13,3% udziałem w krajowym rynku leasingu w 2023 roku, utrzymała pozycję lidera. Firma osiągnęła wysoką, zbliżoną do całej branży dynamikę wzrostu na poziomie +16,6% r/r i sfinansowała przedmioty o wartości blisko 13,6 mld zł. W wielu obszarach wyraźnie przekroczyła zakładane cele.

Dwucyfrowe wzrosty w segmencie pojazdów

W segmencie nowych i używanych samochodów osobowych Grupa PKO Leasing urosła o ponad 26% r/r, do czego w dużym stopniu przyczyniły się bardzo dobre wyniki w kategorii pojazdów premium. Firma zanotowała dwucyfrowe wzrosty także w finansowaniu pojazdów innych rodzajów, m.in. ciągników siodłowych (+10,8% r/r) i autobusów (+17,3% r/r), jak również przedmiotów poza kategorią motoryzacyjną. Ponadrynkowe wzrosty r/r wypracowała np. w finansowaniu maszyn i urządzeń oraz sprzętu IT – odpowiednio +2,1% i +17,1%.

Nasze zeszłoroczne wyniki i całego rynku bardzo mnie cieszą. Stanowią dowód na dobrą kondycję całej branży i proinwestycyjne nastroje wśród klientów, ale też potwierdzają niezachwianą pozycję PKO Leasing jako lidera w swojej kategorii biznesowej. Dla naszej organizacji ma to szczególne znaczenie, bo w 2024 roku obchodzimy jubileusz 25-lecia działalności. Współtworzymy rynek leasingu w Polsce właściwie od jego początków. Mamy za sobą lata intensywnego rozwoju i mądre decyzje, które przy silnym wsparciu PKO Banku Polskiego doprowadziły nas do obecnych sukcesów – mówi Paweł Pach, prezes zarządu w PKO Leasing.Aktualnie skupiamy się m.in. na realizacji założeń wpisanych w strategię „Cyfrowa Era Leasing 2.0” na lata 2023-2025, co oznacza wspieranie technologią i stabilną kontynuację naszych głównych sprzedażowo obszarów oraz wzmacnianie kompetencji w nowych obszarach – mówi Paweł Pach, Prezes Zarządu w PKO Leasing.

Cyfryzacja i ESG – kluczowe kierunki na lata 2023-2025

Cyfrowa transformacja Grupy PKO Leasing ukierunkowana jest m.in. na dalszy rozwój platformy samochodowej Automarket, która w zeszłym roku osiągnęła sprzedaż na poziomie 4,7 tys. samochodów (+25% wzrostu r/r), a także integrację różnych kanałów komunikacji i sprzedaży w modelu omnichannel oraz optymalizację biznesu dzięki inwestycjom w architekturę IT. Szereg inicjatyw w tych obszarach realizowanych będzie we współpracy z pozostałymi podmiotami Grupy Kapitałowej – przede wszystkim PKO Bankiem Polskim oraz Masterlease.

Optymalizujemy, upraszczamy i integrujemy procesy sprzedażowe i obsługowe. Wspólnie z PKO Bankiem Polskim oferujemy klientom leasing na samochody w serwisie iPKO. Budujemy rozwiązania omnikanałowe. Wychodzimy z ofertą Automarketu poza kanał sprzedaży w sieci i akcentujemy swoją obecność w świecie offline, uruchamiając sprzedaż stacjonarną. Oprócz poszerzenia dostępnych kanałów sprzedaży i pracy nad zwiększeniem rozpoznawalności platformy, rozwijamy współpracę z dealerami. Automarket jest silną marką, zaś jego stały rozwój, wdrażanie kolejnych udogodnień dla naszych klientów, pozwala nam wierzyć, że obecny rok będzie dla Automarketu rekordowy – mówi Paweł Pach – Nieustannie pracujemy też nad ofertą. To ważne, bo finansowanie pewnych kategorii przedmiotów nabiera dużego znaczenia i musimy mieć know-how, żeby poprawiać naszą konkurencyjność. Poprzez doradztwo oraz dostępność finansowania – również w ramach programów dopłat unijnych – pomagamy klientom sprawnie przeprowadzać ich biznes przez proces energetycznej transformacji. Staramy się wyznaczać w tym zakresie trendy, m.in. oferując tzw. samospłatę inwestycji z oszczędności wygenerowanych dzięki energii ze źródeł odnawialnych, np. słonecznej pozyskiwanej z paneli PV – dodaje.

W roku jubileuszu firma zamierza utrzymać dwucyfrową dynamikę wzrostu i pozycję największej firmy na rynku, a pomóc ma jej w tym m.in. konsekwentne wdrażanie strategicznych projektów technologicznych.

Źródło: PKO Leasing

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę