PKO Leasing: firmy chętne na finansowanie OZE
Technologie OZE są w leasingu dostępne dla wszystkich przedsiębiorstw. Fotowoltaikę może zamontować korporacja, ale równie dobrze firma z sektora MSP – to w naszym przypadku najszersza grupa klientów – mówi Piotr Klimczak, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing.
W związku z wysokimi cenami energii elektrycznej przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w nowoczesne, energooszczędne technologie, np. instalacje fotowoltaiczne. Czy firmy chętnie finansują tego typu inwestycje leasingiem?
Tak, przedsiębiorcy są zainteresowani leasingiem technologii OZE – zwłaszcza paneli fotowoltaicznych. Popyt napędzają wysokie ceny energii, choć to nie jedyny czynnik. Firmy chcą inwestować w OZE, bo dzięki temu budują wizerunek proekologicznych organizacji, uporządkowanych w obszarze ESG. Troska o klimat równa się korzyściom biznesowym. Przecież fotowoltaika produkuje „zielony” prąd, nie hałasuje i nie zanieczyszcza powietrza. A przy okazji obniża rachunki za energię i pozwala na odsprzedaż nadwyżki energetycznej. Same plusy.
Jakie są najważniejsze korzyści z wyboru leasingu jako formy finansowania takiej inwestycji?
W PKO Leasing przedsiębiorcy zainteresowani zakupem paneli fotowoltaicznych o wartości do 250 tys. zł oraz pomp ciepła w kwocie do 200 tys. zł mogą liczyć na uzyskanie finansowania w oparciu o procedurę uproszczoną. Oznacza to niemal natychmiastową dostępność urządzeń. Przedsiębiorcy nie muszą wykładać na raz dużej kwoty, żeby wdrożyć OZE w swojej firmie. Opłata wstępna zaczyna się od 10%, czyli bierzemy na siebie finansowanie nawet 90% wartości urządzeń w okresie do 72 miesięcy. Co ważne, leasing obejmuje nie tylko cenę urządzeń, lecz także koszty uruchomienia technologii, a więc montażu, konfiguracji, okablowania czy konstrukcji. No i bardzo ważne z księgowego punktu widzenia – 100% wartości netto raty leasingowej i podatku VAT to koszt uzyskania przychodu.
Czy PKO Leasing ma jakąś specjalną ofertę, która wspiera zakup takich efektywnych energetycznie rozwiązań?
Jesteśmy partnerem programów dotacyjnych, które wspierają przedsiębiorców w zawarciu umowy leasingu. Mam na myśli np. gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego dla sektora MSP, które mogą objąć do 80% wartości transakcji leasingowej przez cały okres spłaty leasingu. Oferujemy też leasing na preferencyjnych warunkach we współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym – program InnovFin zwiększa dostęp do finansowania dla firm produkcyjnych, które chcą inwestować w obszar badań i innowacji. Finansowanie technologii OZE oczywiście kwalifikuje się do tej kategorii.
Jakie firmy najczęściej sięgają po taką ofertę? Jaki jest szacunkowy zwrot z takiej inwestycji?
Technologie OZE są dostępne w leasingu dla wszystkich przedsiębiorstw. Fotowoltaikę może zamontować korporacja, ale równie dobrze firma z sektora MSP – to w naszym przypadku najszersza grupa klientów. Warto także wskazać na właścicieli i inwestorów nieruchomości, np. hal magazynowych czy obiektów produkcyjnych. Zwrot z inwestycji to kwestia indywidualna, bo wpływa na niego nie tylko wartość urządzeń, ale także skala inwestycji i wydajność w konkretnej lokalizacji. Np. w bardziej nasłonecznionych regionach instalacja fotowoltaiczna zwraca się o wiele szybciej. Warto pamiętać, że OZE przynoszą firmie oszczędność w trakcie i przede wszystkim po okresie spłaty – urządzenia przechodzą wtedy na własność firmy, co oznacza brak rat leasingowych i jednocześnie samodzielne wygenerowanie energii do wykorzystania na potrzeby biznesu oraz możliwość zarabiania na jej odsprzedaży.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Czy w obecnej sytuacji (wysokiej inflacji, niepewności gospodarczej) leasing jest bezpiecznym rozwiązaniem dla firm przemysłowych?
Tak, bo daje tym firmom możliwość elastycznego dopasowania warunków umowy do własnych możliwości. W wielu przypadkach leasing to ostateczny argument za podjęciem decyzji o inwestycji. Choćby dlatego, że przedsiębiorstwo nie musi w niepewnych czasach ponosić dużego wysiłku finansowego na starcie kontraktu – samo ocenia, na jaką opłatę wstępną może sobie pozwolić. Poza tym firmy leasingowe są zazwyczaj otwarte na rozmowę, jeżeli pojawią się problemy ze spłatą zobowiązań.
Jak wygląda postępowanie w przypadku wystąpienia trudności ze spłatą zobowiązań leasingowych? Czy macie tu jakieś wypracowane rozwiązania?
Oczywiście! Leasingodawcy chcą porozumieć się z klientami. W PKO Leasing bierzemy pod uwagę dotychczasowy przebieg współpracy z leasingobiorcą i analizujemy jego sytuację finansową. Najczęstszym rozwiązaniem jest obniżenie opłat, wydłużenie okresu finansowania lub zmiana końcowej wartości przedmiotu leasingu. Podpowiadam – kluczową rolę odgrywa komunikacja klienta z nami już na wczesnym etapie problemów finansowych. Naprawdę, nie warto czekać aż faktury się przeterminują!