Płynny tranzystor pracuje jak ludzki mózg
Naukowcy z IBM kilka dni temu ogłosili, że udało im się stworzyć nowy model tranzystora. Jak podali, inspiracją przy jego tworzeniu był ludzki mózg i mechanizmy przez niego wykorzystywane do zapamiętywania ogromnych ilości danych.
Tranzystory towarzyszą nam od dziesiątków lat i są nieodłącznym elementem budowy podzespołów elektronicznych. Mimo ogromnego postępu technologicznego, miniaturyzacji i wzrostu wydajności urządzeń cyfrowych, ich zasada działania pozostaje bez zmian. Teraz jednak specjaliści z firmy IBM stworzyli zupełnie nowy tranzystor, którego funkcjonowanie różni się od tradycyjnego.
Sekretem działania nowego wynalazku IBM są tlenki sparowane z elektronami, które w połączeniu z cieczą jonową tworzą mieszaninę, gdzie połowa cząsteczek ma ładunek dodani, a połowa ujemny. Jeśli do takiego układu przyłoży się niskie napięcie, cząsteczki przemieszczają się w przeciwległe krańce powierzchni tlenków, ładunki opuszczają tlenki i przenoszą się do cieczy, zmieniając jej charakter z izolatora w przewodnik. Pozostają one w takim stanie do czasu aż ponownie zaaplikuje się ładunek elektryczny - co oznacza możliwość stworzenia z ich pomocą pamięci trwałej, która będzie przechowywała dane niezależnie od tego, czy będziemy dostarczali elektryczność, czy też nie. Mogą też one pozwolić na stworzenie dużo bardziej wydajnych energetycznie procesorów, które będą potrafiły dynamicznie przeprogramować się w trakcie pracy - zupełnie jak ludzki mózg, który był inspiracją dla twórców tego tranzystora.
IBM jeszcze nie zbudował procesora z zastosowaniem swojego nowego wynalazku, ale firma uważa, że będzie to możliwe w przyszłości, w ciągu najbliższych pięciu, może siedmiu lat.
- Płynne tranzystory stanowią alternatywę dla Prawa Moore'a (mówiącego, że liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co dwa lata - przypis red.). Naszą inspiracja był ludzki mózg oraz mechanizmy przez niego wykorzystywane do zapamiętywania ogromnych ilości danych. Już niedługo będziemy w stanie budować przypominające mózg urządzenia - powiedział Stuart Parkin, jeden z inżynierów pracujących nad płynnymi tranzystorami.
źródło: geekweek.pl, siliconangle.com