Podsumowanie branży maszynowej w 2015 roku

CC BY-SA 2.0 de/Wikimedia

Rok 2015 w branży maszynowej należał do udanych – wielu przedsiębiorców stawiało na rozwój swoich firm, poprzez wprowadzenie automatyzacji czy robotyzacji, dzięki czemu zwiększyła się konkurencyjność polskich firm na rynkach europejskich.

Imprezy targowe również cieszyły się coraz większą popularnością – widoczny był wyraźny wzrost liczby wystawców, a także odwiedzających. Co dokładnie wydarzyło się w branży maszynowej w ostatnim roku i jak wyglądają rokowania na kolejne lata?

Automatyzacja wciąż wiedzie prym

W 2015 roku nastąpił wyraźny wzrost wdrażania automatyzacji do produkcji, zwłaszcza w branży maszynowej. Za sprawą wielu raportów, konferencji, a także doświadczeń własnych przedsiębiorców zwiększyła się świadomość dotycząca korzyści płynących z wprowadzenia takiego rozwiązania. Dzięki automatyzacji wzrastają możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa, a wytwarzane produkty charakteryzują się większą dokładnością. Tym samym firma podnosi swoją pozycję rynkową. Część zadań wykonywanych przez pracowników może zostać przejęta przez maszyny, co skutkuje wzrostem wydajności. Udział człowieka w procesie produkcji ma wówczas wspierać technologię, a to wymaga ciągłego podnoszenia jego kompetencji technicznych. Zyskuje na tym i sam pracownik i firma, ponieważ dzięki temu jego wartość na rynku pracy wzrasta. O korzyściach z wprowadzenia automatyzacji do produkcji mówi Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power.

Dzięki wprowadzeniu automatyzacji maszyn w ofercie naszej firmy zyskaliśmy większą produktywność i dokładność naszych maszyn. Zastosowanie automatycznej linii produkcyjnej (FMS) pozwoliło na otrzymanie w znacząco krótszym czasie gotowego wyciętego i zagiętego detalu z wyeliminowaniem procesów pośrednich, takich jak ręczny załadunek czy rozładunek materiału. W naszym portfolio posiadamy wycinarkę laserową, która jest wyposażona w najbardziej zaawansowaną automatykę. Maszyna posiada automatyczny system załadunku blachy, robota odbierającego detale z obszaru roboczego oraz sortującego je na paletach. Urządzenie może zostać zintegrowane z magazynem blachy i detali NightTrain, co w połączeniu z funkcją NightCut, kontrolującą jakość procesu cięcia, pozwala na pracę 24/7.

Sukcesy targowe

Targi branżowe w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Wskazuje na to zarówno rosnąca frekwencja odwiedzających, jak i zwiększająca się liczba wystawców. Do najbardziej rozpoznawalnych imprez targowych można zaliczyć Targi STOM w Kielcach, ITM w Poznaniu, Toolex w Sosnowcu czy EuroTool w Krakowie. Obecność firm na targach to przede wszystkim idealna okazja do nawiązania kontaktów handlowych i biznesowych oraz zaprezentowania swoich produktów szerokiej publiczności. W 2015 roku Tragi STOM odwiedziło ponad 6500 gości, a fachowcy z branży obróbki metali i blach oraz branż pokrewnych mieli okazję zapoznać się z ofertami 545 firm reprezentujących marki z 26 krajów świata.

Firma Prima Power po raz pierwszy zdecydowała się na uczestnictwo w Targach STOM BLECH w Kielcach i był to strzał w dziesiątkę. Duża liczba odwiedzających, udział czołowych firm z branży, a także sama organizacja wydarzenia przerosły nasze oczekiwania – mówi Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power.

Nawiązaliśmy sporo kontaktów biznesowych, przeprowadziliśmy wiele rozmów handlowych, co przełożyło się na nasze wyniki sprzedaży. W 2016 roku z pewnością pojawimy się tam ponownie – dodaje. Zeszłoroczna edycja Targów ITM Polska ponownie okazała się idealną platformą budowania rynkowej przewagi. Pojawiła się na niej rekordowa liczba wystawców i zwiedzających – 1000 firm i prawie 17 000 uczestników. Dzięki stworzeniu możliwości przenikania się wszystkich branż związanych z obróbką metali i produkcją maszyn, impreza pozwoliła na ocenę nastrojów w branży oraz zdiagnozowanie trendów, w które warto inwestować. Targi Toolex i Eurotool nie pozostają w tyle za swoimi konkurentami. Oba wydarzenia zakończyły się dużym sukcesem, skupiając wystawców i odwiedzających nie tylko z Polski, ale i z Europy.

Świetlana przyszłość dla branży metalowej

Branża metalowa (a także związana z nią branża maszynowa) jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Choć narażona jest na sporo niebezpieczeństw, takich jak rozdrobnienie rynku, nadwyżki mocy produkcyjnych, osiągające nawet 30-40%, a także uzależnienie od innych gałęzi przemysłu, jej rozwój stale postępuje. Wykorzystanie potencjału tkwiącego w eksporcie, ekspansja branż pokrewnych, których dostawcami są sektory metalowy i maszynowy, a także wzrost zapotrzebowania na stal – to czynniki, które sprawiają, że branża metalowa i maszynowa przeżywają rozkwit.

Źródło: Prima Power

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę