Polska branża chemiczna stawia na rozwiązania Przemysłu 4.0

Pixabay – jarmoluk
Reklama
Reklama

Z badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC) wśród swoich członków wynika, że aż 79% badanych wdrożyło w ciągu ostatnich 5 lat technologie 4.0 poprawiające funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Wyniki badania „Transformacja 4.0 w przemyśle chemicznym” wyraźnie pokazują, że polskie przedsiębiorstwa z branży chemicznej coraz śmielej stawiają na innowacje i nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Jedynie 3% ankietowanych odpowiedziało, że w ich firmie nie odbywa się inicjowanie i wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0, a 11% nie miało takiej wiedzy. Dodatkowo w 46% ankietowanych firm został opracowany plan transformacji w kierunku rozwoju Przemysłu 4.0, a 18% jest w trakcie jego przygotowywania. W 43% badanych przedsiębiorstw transformacja cyfrowa jest elementem przyjętej, długoterminowej strategii, w 29% firm odpowiadają za nią wybrane osoby (liderzy zmian cyfrowych), a w 14% ma ona charakter spontaniczny, w zależności od bieżących potrzeb przedsiębiorstwa.

Reklama

Technologie 4.0 mają zastosowanie w sektorze chemicznym głównie w celu zwiększenia produkcji, redukcji ryzyka i poprawy bezpieczeństwa, a także zwiększania przychodów z istniejących źródeł i tworzenia nowych produktów i usług generujących dochody.

Zastosowanie technologii 4.0 w Polskiej Chemii z pewnością będzie coraz większe. Firmy są coraz bardziej świadome, że transformacja cyfrowa w długoterminowej perspektywie pomoże im zmaksymalizować zyski i zwiększyć bezpieczeństwo. Trend ten niesie ze sobą jednak wiele wyzwań, konieczne jest całościowe podejście uwzględniające przede wszystkim pracowników, dostępne narzędzia i procesy, a także konieczność poniesienia kosztownych inwestycji – mówi dr inż. Anna Zalewska, Senior Ekspert, Pion Rzecznictwa i Legislacji w PIPC.

Zmiana dotychczasowego modelu pracy

Reklama

Eksperci uczestniczący w webcaście zorganizowanym przez PIPC w ramach projektu Chemia 4.0 są zgodni – wprowadzanie transformacji cyfrowej w firmie musi być zintegrowane i odbywać się we wszystkich jej jednostkach organizacyjnych. Wdrożenie nowych technologii nie może dotyczyć jednego działu lub obszaru, gdyż wtedy będzie ono nieefektywne.

Zdaniem Krzysztofa Szulca z Departamentu Strategii i Innowacji Grupy Azoty, transformacja cyfrowa powinna zacząć się od zmiany dotychczasowego modelu pracy w firmie. Ważne jest zaangażowanie kadry menedżerskiej, aby przekonać wszystkich pracowników do korzyści, jakie płyną z wprowadzanych zmian. Zgadza się z nim Tomasz Radomski z Honeywell, dodając, że powszechnie uważa się, iż największą przeszkodą we wdrażaniu transformacji cyfrowej jest kwestia mentalności pracowników. Jego zdaniem to jednak nie jest prawda, gdyż sukces w dużej mierze zależy od przedstawienia zmian w sposób zrozumiały dla pracownika, a tutaj duża rola spoczywa na liderach w danej organizacji. 

Sektor chemiczny w porównaniu do innych branż ma bardzo długi łańcuch dostaw. Przemysł 4.0 ma tutaj duże zastosowanie, pomaga w bardzo precyzyjny sposób go monitorować zaoszczędzić duże środki pieniężne. Jednak zdaniem Michała Matejczyka z Entra Group przed Polską Chemią jeszcze dużo pracy. Z zaprezentowanych przez niego danych wynika, że polskie firmy inwestują przede wszystkim w: integrację systemów, cloud computing, cyberbezpieczeństwo, Big Data, roboty i pojazdy autonomiczne, AI i/lub VR, przemysłowy Internet rzeczy (IIoT) oraz wytwarzanie przyrostowe. 

Źródło: PIPC

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama