Polski PMI najwyższy od 11 miesięcy

SXC
Reklama
Reklama

Skala poprawy koniunktury w polskim przemyśle zaskoczyła nawet największych optymistów. Styczniowy indeks PMI podskoczył z 52,8 pkt. do 55,2 pkt., osiągając najwyższą wartość od lutego 2014 r.

Ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 53,0 pkt. Rosnący PMI powyżej 50 punktów oznacza przyspieszenie wzrostu aktywności w sektorze przetwórczym. Co więcej, wzrost indeksu PMI liczony miesiąc do miesiąca (+2,4 pkt.) był największy od stycznia 2012 r. Pozytywny wpływ na główny wskaźnik miały wszystkie jego komponenty.

Reklama

Przyspieszył napływ nowych zamówień, dzięki czemu szybciej rosła także bieżąca produkcja. Tempo wzrostu zatrudnienia było najszybsze od roku. Pozytywną wiadomością jest fakt, że ten noworoczny boom odbywał się przy braku presji inflacyjnej: koszty produkcji malały pomimo osłabienia złotego.

- Ceny pobierane za wyroby gotowe spadły dwudziesty szósty miesiąc z rzędu, co jest rekordem badań. Ponadto spadek cen nastąpił w najszybszym tempie od września – piszą autorzy raportu z firmy Markit Economics i banku HSBC.

Mocne otwarcie roku w przemyśle daje nadzieje, że nadchodzące kwartały dla polskiej gospodarki będą przynajmniej nie gorsze od poprzednich. Dawałoby to szansę na wzrost gospodarczy rzędu 3% przy stabilnych lub wręcz malejących cenach.

Reklama

źródło: Bankier.pl

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama