Polsko-niemiecki szczyt energetyczny

Reklama
Reklama

Współpraca gospodarcza, unia energetyczna i konkurencyjność cen energii - to niektóre z tematów, które zostaną poruszone podczas polsko-niemieckiego szczytu energetycznego w Berlinie.

Nasz kraj podczas spotkania w Berlinie będzie reprezentować między innymi wicepremier i minister gospodarki.

Janusz Piechociński zapowiedział, że chce zaproponować Niemcom odpłatne korzystanie z budowanego w Świnoujściu terminalu LNG. Według niego, duża część gazoportu i terminala gazowego nie będzie wykorzystywana w ramach zawartej z Katarem umowy na dostarczanie skroplonego gazu. Minister podkreśla, że współpracy z Niemcami nie przeszkodzą bariery prawne, ani techniczne.
W jednodniowym szczycie weźmie udział także minister skarbu Włodzimierz Karpiński oraz delegacja polskich biznesmenów i przedstawicieli międzynarodowych firm działających w naszym kraju.
Początek spotkania zaplanowano na 10:00.

Terminal skroplonego gazu pozwoli na importu 5 miliardów sześciennych gazu ziemnego w ciągu roku. To jedna trzecia naszego zapotrzebowania. W ubiegłym miesiącu specjalną ustawę mającą ułatwić budowę inwestycji przegłosowali posłowie.

Terminal LNG w Świnoujściu ukończony w 87 proc.
Spółka Polskie LNG poinformowała w środę, że stan zaawansowania inwestycji, zgodnie z raportem przedstawianym przez konsorcjum na czele z włoską firmą Saipem, wyniósł w kwietniu 87,6 proc., przy 85,5 proc. w marcu br. i 83,1 proc. w lutym br.

Kriogeniczne zbiorniki na gaz skroplony, służące do magazynowania paliwa pobranego z ładowni statków, to jedne z najważniejszych obiektów terminalu.

Jak podaje Polskie LNG, wykonawca terminalu, konsorcjum na czele z włoską firmą Saipem, ma zakończyć inwestycję na przełomie 2014 i 2015 roku. Obecnie spółka negocjuje terminy pierwszych, technicznych dostaw LNG niezbędnych do przeprowadzenia testów i rozruchu. Zgodnie z zapowiedzią, terminal będzie gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 r.

Strategiczna inwestycja rządu
Terminal LNG ma pozwolić na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.
Do jego budowy powołano spółkę celową Polskie LNG S.A. Oprócz spółki Polskie LNG, która odpowiada za budowę lądowej części terminalu LNG, w realizację inwestycji zaangażowane są trzy inne podmioty: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Termin pierwszej komercyjnej dostawy gazu z Kataru PGNiG negocjuje obecnie z QatarGas.

Reklama

źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama