Ponad 400 nowych miejsc pracy w Wałbrzyskiej SSE

Wałbrzyska SSE

W pierwszym półroczu 2016 r. 16 firm zdecydowało się na inwestycję w wałbrzyskiej strefie, tworząc łącznie ponad 400 nowych miejsc pracy. Ceremonia wręczenia zezwoleń odbyła się na Zamku Książ.

Podczas gali przedsiębiorcy odebrali zezwolenia na działalność w wałbrzyskiej strefie z rąk wiceministra Kościńskiego, Macieja Badory, prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz wiceprezesa Michała Szukały.

- Chcemy, aby polska gospodarka nie była nastawiona na tanią produkcję, a weszła w fazę innowacyjności. Cieszymy się, że nowe projekty inwestycyjne, które powstają w wałbrzyskiej strefie są również związane z nowoczesnymi technologiami – podkreślał na uroczystości Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Z 16 zezwoleń na działalność w strefie, aż 11 związanych jest z inwestycjami na Dolnym Śląsku. Wałbrzyska Strefa posiada w tym województwie ponad 2060 ha terenu w 26 lokalizacjach. Blisko połowa powierzchni wciąż pozostaje do dyspozycji przedsiębiorców.

Dwa nowe projekty inwestycyjne dotyczą wrocławskiej podstrefy. Działa w niej obecnie 17 przedsiębiorców, którzy przeznaczyli na nakłady ponad 1,8 mld złotych i zatrudniają w sumie ponad 8300 pracowników.

We Wrocławiu firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego rozbuduje istniejący zakład produkujący sprzęt AGD. Przedsiębiorstwo przeznaczy na inwestycję ponad 76 mln złotych, tworząc co najmniej 150 dodatkowych miejsc pracy. To już drugie zezwolenie dla niemieckiego producenta, który łącznie zadeklarował nakłady przewyższające 152 mln zł i zatrudnienie 450 osób.

Drugie zezwolenie na działalność w podstrefie Wrocław odebrała również holenderska spółka HSV Polska, która zamierza rozbudować zakład, w celu zwiększenia jego mocy produkcyjnych. W fabryce wytwarzane są opakowania, komponenty techniczne i izolacje styropianowe do ochrony artykułów RTV i AGD. W wyniku reinwestycji powstanie co najmniej 5 nowych miejsc pracy, a wartość projektu wyniesie ponad milion złotych.

W Dzierżoniowie firma BROEN S.A. przeprowadzi kolejną inwestycję, polegającą na budowie hali. Nowy zakład zwiększyć ma możliwości produkcyjne firmy w zakresie wytwarzania zaworów i kurków do instalacji ciepłowniczych, klimatyzacyjnych, gazowych oraz innych instalacji przemysłowych. Koszt inwestycji przekroczy 12 mln złotych, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie minimum 10 dodatkowych pracowników.

Firma Jamtex wybuduje w Bielawie zakład, w którym produkowana będzie m.in. pościel, obrusy, ręczniki i firany. Polskie przedsiębiorstwo zatrudni co najmniej 25 osób oraz poniesie nakłady przekraczające 2 miliony złotych.

W Kłodzku natomiast powstaną dwie nowe inwestycje. Wessel-Poliamid wybuduje fabrykę produkującą akcesoria do odkurzaczy, w szczególności dysze i rury. Polsko-niemiecka spółka zainwestuje ponad 25 mln złotych i stworzy minimum 100 miejsc pracy. Z kolei firam TechPlast otworzy zakład produkujący elementy z tworzyw sztucznych dla sektora AGD. W mikroprzedsiębiorstwie znajdzie pracę przynajmniej 10 osób. Nakłady inwestycyjne przekroczą 4,5 mln złotych.

Grupa PCC, posiadająca w Brzegu Dolnym aż 5 spółek, zdecydowała się na kolejną inwestycję. Firma PCC Exol, zajmująca się produkcją składników chemii gospodarczej i kosmetycznej, rozbuduje zakład w celu zwiększenia jego mocy produkcyjnych. Inwestycja przekroczy 15 mln złotych, a zatrudnienie w fabryce znajdzie dodatkowo 8 osób.

W Świdnicy polska firma Pebek wybuduje nowy zakład, w którym zatrudnienie znajdzie co najmniej 8 osób. W fabryce wytwarzane będą m.in. kostki brukowe, płyty betonowe, chodnikowe i tarasowe. Koszt inwestycji przekroczy 5,4 mln złotych.

W Bolesławcu spółka Elektros rozbuduje istniejący zakład. Kolejny projekt związany jest z budową nowej hali, w której produkowany będzie sprzęt elektryczny oraz świadczone usługi magazynowania. Firma przeznaczy na inwestycję 2,5 mln złotych i zatrudni dodatkowo 5 osób.

W Strzelinie, włoska firma Inoxveneta zajmująca się obróbką metali, przeprowadzi kolejną inwestycję o wartości 4,3 mln złotych. W nowej hali zatrudnienie znajdzie 5 dodatkowych pracowników.

Brytyjska firma GKN Driveline posiadająca w Oleśnicy dwa zakłady zdecydowała się na kolejny, już trzeci projekt inwestycyjny. Przedsiębiorstwo na rozbudowę fabryki i zakup linii produkcyjnych przeznaczy 138 mln złotych. W zakładzie produkowane są innowacyjne podzespoły przeniesienia napędu. Firma zatrudnia obecnie blisko 1000 osób.

Na terenach wałbrzyskiej strefy w województwie opolskim powstaną 4 nowe inwestycje. Włoska firma Moretto rozbuduje i zwiększy możliwości produkcyjne zakładu w Prudniku. Inwestycja zawiera zakup maszyn i instalacji do produkcji komponentów do okapów kuchennych i pomp dla sektora AGD oraz podzespołów dla sektora motoryzacyjnego. Przedsiębiorca zadeklarował nakłady przewyższające 3,7 mln złotych oraz zatrudnienie 11 nowych pracowników.

Firma ALSECCO zdecydowała się na czwartą już inwestycję w Nysie. Polski producent stolarki okiennej i drzwiowej zamierza rozbudować istniejący zakład. Firma zainwestuje 9 mln złotych, a dzięki projektowi zatrudnienie w fabryce znajdzie przynajmniej 15 dodatkowych pracowników.

W Nysie, nowe przedsięwzięcie zamierza zrealizować również przedsiębiorstwo Eco Recykling. Mała firma z polskim kapitałem wybuduje zakład do produkcji granulatu uzyskiwanego w procesie recyklingu folii gospodarczych i rolniczych. Inwestycja kosztować będzie ponad 4,1 mln złotych, a zatrudnienie w fabryce znaleźć ma minimum 20 osób.

W Opolu firma Ladrob prowadzić będzie działalność badawczą i produkcyjną związaną z dodatkami do mieszanek paszowych i preparatów dla zwierząt gospodarczych. Mikroprzedsiębiorstwo z polskim kapitałem zadeklarowało inwestycje przekraczające 1,1 mln złotych i zatrudnienie co najmniej 3 osób.

Na inwestycję w Lesznie zdecydowała się firma Robinsons Polska, brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką metali. Powstanie zakład, w którym produkowane będą bramy, bariery oraz inne konstrukcje stalowe. Inwestor zadeklarował poniesienie 1,5 mln złotych nakładów oraz zatrudnienie co najmniej 8 osób.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" to obecnie największa z 14 stref w kraju. Obejmuje powierzchnię 3344 ha w 49 miejscowościach. Na terenie strefy prowadzi działalność 190 firm, które zainwestowały blisko 22 mld złotych i zatrudniają prawie 45 tys. osób.

Źródło: Wałbrzyska SSE Invest-Park

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę