Ponowny wzrost inflacji

Grudzień 2021: ponowny wzrost inflacji Pixabay

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane dotyczące inflacji w grudniu 2021 r. Okazuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6%.

Dane te pokazują, że inflacja w grudniu rosła szybciej niż przewidywania ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu cen i usług na poziomie 8,3-8,5%. W porównaniu do listopada ceny w grudniu były wyższe o 0,9%, natomiast średnioroczna inflacja wyniosła 5,1%.

Jak wynika z opublikowanych przez GUS danych, najszybciej w przekroju całego roku wzrosły ceny paliw do prywatnych środków. W grudniu były one wyższe o 32,9% niż przed rokiem i o 0,2% niż w listopadzie. Pamiętajmy jednak, że spadek tempa wzrostów cen paliwa w grudniu był efektem specjalnego programu rządowego związanego z obniżką akcyzy na paliwa.

W grudniu ceny energii były wyższe o 14,3% niż rok wcześniej i o 0,8% niż w listopadzie. Natomiast ceny żywności przed dwanaście miesięcy minionego roku wzrosły o 8,6%, a przez grudzień o 2,1%.

Źródło: GUS

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę