Produkcja sprzedana przemysłu w grudniu 2014 r.

S. Hofschlaeger / pixelio.de
Reklama
Reklama

 

Według wstępnych danych GUS produkcja sprzedana przemysłu w grudniu 2014 r. była o 8,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2013 r. Wzrost produkcji był wyższy od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki.

W porównaniu z grudniem 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 26 spośród 34 działów przemysłu. Znaczący wzrost odnotowano w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 30 proc., maszyn i urządzeń - o 27,9 proc., a także mebli (o 19 proc.). Najbardziej spadła zaś sprzedaż w produkcji pozostałego sprzętu transportowego, o 15,9 proc.

Reklama

W grudniu 2014 r. wzrosła również produkcja przedsiębiorstw budowlanych. W porównaniu z grudniem 2013 była ona wyższa o 5 proc., a w porównaniu z listopadem 2014 r. - o 29,7 proc.

Sektorami odnotowującymi najsilniejsze ożywienie są głównie branże produkujące na eksport.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu 2014 r. były niższe niż przed rokiem o 2,5 proc. (wobec spadku o 1,6 proc., w listopadzie 2014 r.). W porównaniu z listopadem 2014 r. spadły o 1 proc.

Reklama

Analitycy MG prognozują, że w styczniu 2015 r., biorąc pod uwagę niższą liczbę dni roboczych w porównaniu ze styczniem 2014 r., wzrost produkcji przemysłowej powinien spowolnić, do poziomu około 2 proc. W pierwszym kwartale produkcja przemysłowa powinna nadal jednak rosnąć w tempie przekraczającym 3 proc.

W całym 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,3 proc., zaś produkcja budowlano montażowa o 3,6 proc. Ceny produkcji przemysłowej były niższe o 1,5 proc., zaś w budownictwie o 1,2 proc.

źródło: Ministerstwo Gospodarki

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama