Przenośniki taśmowe to wygodny i bezpieczny transport nie tylko w hali produkcyjnej

Przenośniki taśmowe to wygodny i bezpieczny transport Pexels – Mark Stebnicki

Można spotkać je w halach produkcyjnych, magazynach i kopalniach, ale także na lotniskach, a nawet w sklepach. Przenośniki taśmowe (zwane równie taśmociągami) służą do transportu różnego rodzaju elementów wszędzie tam, gdzie przenoszenie ich innym środkiem transportowym jest niemożliwe, mało wydajne lub wręcz nieopłacalne.

Urządzenia transportu bliskiego są ważnym elementem wyposażenia hal produkcyjnych. W wielu branżach ciężko dziś sobie wyobrazić linię produkcyjną bez odpowiednich przenośników. Automatyzują one i usprawniają proces przemieszczania się materiałów, podzespołów czy gotowych produktów – dzięki czemu pracownicy fabryki mogą skupić się wyłącznie na wykonywaniu zadań montażowo-produkcyjnych.

Od prostych urządzeń po skomplikowane zestawy

Przenośniki są dość różnorodną kategorią urządzeń transportu bliskiego. W praktyce można spotkać różne systemy transportowe, które służą do przemieszczania określonego materiału. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów przenośników, jakie stosuje się w halach produkcyjnych, są obecnie przenośniki taśmowe. Ich główną zaletą jest duża uniwersalność i możliwość transportu bardzo różnorodnego ładunku (także materiałów sypkich, ziarnistych i bardzo drobnych elementów) bez konieczności stosowania dodatkowego wyposażenia, które zabezpiecza ładunek przed spadnięciem z taśmy.

Również przenośniki taśmowe można podzielić na różne kategorie urządzeń transportowych. Mogą się one różnić np. kształtem, przeznaczeniem czy konstrukcją. Wyróżniamy tu m.in. przenośniki taśmowe o stałej konstrukcji, przenośniki przesuwne, obrotowe czy samojezdne. Według innego podziału mamy przenośniki, które umożliwiają transport wyłącznie poziomy i na wprost. 

Istnieją także przenośniki taśmowe łukowe, skośne (opadające i/lub wznoszące) czy typu „Z” (połączenie ruchu poziomego ze skośnym). Jeszcze inny podział wyróżnia przenośniki płaskie lub o budowie w kształcie niecki bądź koryta.

Przenośniki taśmowe mogą być również łączone ze sobą (także ich różne rodzaje). Tworzą wtedy zestaw o nietypowych właściwościach – dopasowany do specyfiki danego zakładu produkcyjnego.

Przenośnik taśmowy – budowa

Przenośniki taśmowe mogą się różnić pod względem budowy, jednak pewne elementy są stałe dla wszystkich rodzajów tego typu urządzeń. Podstawą przenośnika jest jego konstrukcja nośna (rama z osłoną), która najczęściej jest wykonana ze stali. Materiał przenoszony jest na taśmie, która z reguły jest połączona w pętlę (ładunek transportowany znajduje się na jej górnej części), podparta na rolkach (krążnikach), napinana przy użyciu różnego rodzaju urządzeń napinających i zawijana na bębnach. Bębny mogą jednocześnie pełnić funkcję napędów i urządzeń napinających.

Za napęd taśm najczęściej dziś odpowiadają silniki elektryczne (w skład całego układu wchodzą również m.in. sprzęgło, reduktor i hamulec) i bębny. Co istotne, taśmy mogą być jedno- lub dwukierunkowe. Często integralną częścią przenośnika taśmowego jest także mechanizm, którego zadaniem jest ułatwienie załadunku towaru na taśmę i jego późniejszy wyładunek.

Dobór taśmy transportowej

Jednym z najważniejszych elementów przenośników transportowych, który ma bezpośredni kontakt z przenoszonym ładunkiem, jest taśma transportowa. Kluczowy jest zwłaszcza dobór odpowiedniego materiału, z którego będzie ona wykonana. Materiał ten powinien być bowiem jak najlepiej dopasowany do różnych czynników.
 
Istotny jest przede wszystkim rodzaj transportowanego ładunku (czy jest on zapakowany, czy niezapakowany, jaka jest jego wielkość i konsystencja). Kolejnym ważnym elementem są warunki środowiskowe, jakie panują w danym zakładzie (maksymalna i minimalna temperatura, oddziaływanie agresywnych substancji, występowanie kontaktu z wodą lub innymi cieczami). 

Dobór taśmy będzie także uzależniony od tego, czy będzie ona pracować wyłącznie w hali, czy też na zewnątrz. A także od tego, czy powinna mieć właściwości antystatyczne lub trudnopalne oraz czy np. będzie miała kontakt z żywnością.

Wśród rozwiązań dostępnych na rynku znajdziemy taśmy wykonane m.in. z poliuretanu, PVC, silikonu, teflonu, elastycznego tworzywa sztucznego, a także z gumy, połączenia tkaninowo-gumowego lub tkaniny (np. bawełny) wzmacnianej stalowym drutem czy wyłącznie z siatki stalowej. Każdy z rodzajów materiałów ma określone właściwości, co determinuje możliwość ich użycia w konkretnych zastosowaniach.

Przed wyborem odpowiedniej taśmy transportowej niezbędne jest więc dość szczegółowe określenie obecnych i przyszłych wymagań, jakie ma spełniać. Poza samym materiałem taśmy konieczne jest także określenie jej wymaganej grubości, struktury (gładka czy antypoślizgowa) czy odporności na ścieranie.

Dodatkowe wyposażenie taśm transportowych

W standardowych przenośnikach taśmowych występuje płaska taśma. Są jednak sytuacje, w których niezbędne będzie jej doposażenie w elementy, dzięki którym przenoszony ładunek nie zostanie zgubiony.

To szczególnie ważne przy transporcie skośnym, a także wtedy, gdy mamy do czynienia z gładką powierzchnią o bardzo niskiej przyczepności. W takich sytuacjach często stosuje się boczne kurtyny (welkanty), zabieraki przymocowane pod różnym kątem lub różnego rodzaju nakładki bądź prowadniki.

Bardzo często bezpośrednio na linii produkcyjnej przenośniki taśmowe są integrowane z różnymi systemami automatyki przemysłowej. Mowa tu np. o systemach wizyjnych, różnych miernikach, czujnikach, wykrywaczach i wagach, a także sygnalizatorach przeciążenia taśmy, jej zerwania czy wystąpienia innej usterki.

Ponieważ na taśmie mogą być transportowane także materiały (np. cukry, niektóre produkty żywnościowe, smary), które będą się przylepiać do niej, a także będą oblepiać bębny czy krążniki, niezbędne jest zamontowanie odpowiednich urządzeń czyszczących. W drodze powrotnej taśmy będą one usuwać przylegający do niej ładunek. Rolę tę mogą pełnić np. zgarniaki, skrobaki czy też szczotki – mocowane są w różnych miejscach na taśmie – które odpowiadają za usuwanie różnego rodzaju materiałów.

Przenośniki taśmowe w różnych branżach

Spory uniwersalizm, a jednocześnie stosunkowo niewielki koszt montażu przenośnika taśmowego przekłada się na dużą popularność tego rozwiązania. Bez względu na branżę. Taśmy transportowe służą m.in. do transportu materiałów sypkich, drobnych, kruszyw, ale i o dużych gabarytach, produktów w opakowaniach i bez opakowań. Wykorzystuje się je w halach produkcyjnych (jako część linii produkcyjnej), magazynach, centrach dystrybucyjnych i sortowniach, a także w kopalniach, gospodarstwach rolnych, placach budowy i składowiskach.

Przenośniki taśmowe są też dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie transport odbywa się między różnymi kondygnacjami budynku czy generalnie między różnymi poziomami.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę