Przyczepa rowerowa eTrailer z opatentowaną technologią czujników

Przyczepa rowerowa eTrailer z technologią czujników norelem

Firma Nüwiel skonstruowała pierwszą na świecie przyczepę rowerową z silnikiem elektrycznym, która oferuje zrównoważony i niezawodny sposób transportu towarów o wadze do 130 kg. Aby urzeczywistnić koncepcję eTrailer, inżynierowie Nüwiel wykorzystali standardowe komponenty firmy norelem.

Chcąc sprostać obecnym wymaganiom w zakresie szybkich, niezawodnych, opłacalnych i przyjaznych dla środowiska systemów dostaw, konieczne są innowacyjne rozwiązania logistyczne, zwłaszcza w obszarach zurbanizowanych. Zwracając szczególną uwagę na problem tzw. „ostatniej mili”, który przyczynia się do powstawania zatorów komunikacyjnych w miastach, firma szukała rozwiązania w postaci lekkiego, ale wytrzymałego pojazdu zajmującego niewiele miejsca i mogącego bezpiecznie przewozić ciężkie ładunki.

Powiązane firmy

norelem Sp. z o.o.

Od momentu powstania firma Nüwiel współpracuje ze swoimi partnerami nad rozwiązaniem, które odpowiada na aktualne wyzwania logistyki miejskiej, a jednocześnie zapewnia wartość dodaną. Działalność firmy rozpoczęła się w 2016 r. od wizji stworzenia alternatywnego rozwiązania transportowego, które ograniczy hałas, zmniejszy zatory komunikacyjne i poziom zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Nagradzana technologia wyjeżdża na ulice

W odpowiedzi na wyzwania ruchu miejskiego firma Nüwiel opracowała innowacyjną przyczepę z napędem elektrycznym, która jest przeznaczona do transportu ciężkich ładunków o masie do 130 kg. eTrailer może być używany zarówno jako wózek ręczny w strefach ruchu pieszego i na chodnikach oraz jako przyczepka rowerowa na ścieżkach rowerowych lub drogach.

Umożliwia to opatentowana technologia czujników, która rejestruje nawet najmniejsze drgania i przekazuje je do sterownika, a silnik – sprawdzony model z branży motocyklowej – otrzymuje odpowiednie polecenie hamowania lub przyspieszania. W ciągu milisekund przyczepa dostosowuje się do aktualnie wybranej prędkości. Ponadto eTrailer jest na tyle stabilny, że można nim jeździć po kostce brukowej i bezpiecznie pokonywać wysokie krawężniki. Przyczepa rozwija prędkość do 25 km/h i odzyskuje energię elektryczną podczas hamowania, ładując w ten sposób akumulator. Ponadto dzięki prostemu zaczepowi kulowemu eTrailer jest kompatybilny z każdym rowerem typu cargo.

Na targach IAA w 2022 r. eTrailer zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza przyczepa elektryczna roku”

Przyczepę eTrailer można obecnie spotkać w ruchu w sześciu krajach Europy. Klientami Nüwiel są liderzy z sektora usług pocztowych i kurierskich, handlu detalicznego i intralogistyki, tacy jak UPS i IKEA. Miasta, gminy i władze miejskie również korzystają już z możliwości eTrailer. Firma otrzymała niedawno duże zamówienie od belgijskiej poczty na kilkaset tych przyczep elektrycznych.

Podjęcie współpracy z norelem

Jako ekspert w zakresie standardowych komponentów maszyn norelem oferuje najwyższą jakość w postaci 70 000 szybko dostępnych części standardowych. Firma norelem dostarcza kilka komponentów potrzebnych firmie Nüwiel do produkcji przyczepy eTrailer, w tym pięcioramienne pokrętła gwiaździste, ucha przegubowe, zawiasy z tworzywa sztucznego, gumowe amortyzatory z elementami metalowymi oraz plastikowe łożyska ślizgowe.

Przyczepa rowerowa eTrailer z opatentowaną technologią czujników zdjęcie w treści artykułu

Firma Nüwiel przekonuje, że zamawianie części było proste i jednocześnie podkreśla przyjazność dla użytkownika strony internetowej firmy norelem, która zawiera również wymiary techniczne i dane CAD 3D każdej części.

Ze względu na przyjazność i przejrzystość sklep i katalog internetowy norelem stanowiły istotne wsparcie dla naszych projektantów i inżynierów – mówi Muhammad Ali Qammar z działu rozwoju produktu w firmie Nüwiel.

Wszystkie istotne dane projektowe i rysunki można zintegrować z odpowiednim systemem CAD. Szybka dostawa z magazynu, którą firma norelem gwarantuje w przypadku 98% swoich komponentów, umożliwiła firmie Nüwiel bezproblemowe wypróbowanie różnych części w fazie prototypowania.

Oprócz dostarczonych produktów firma Nüwiel szczególnie doceniła dedykowaną obsługę klienta, bardzo dobre wsparcie i przejrzystość informacji dotyczących współpracy z norelem. W przypadku uszkodzenia jakiejś części norelem szybko zapewni właściwych zamiennik. Zespół Nüwiel stale pracuje nad udoskonaleniem swojej przyczepy eTrailer i dlatego planuje zwiększyć liczbę produktów kupowanych za pośrednictwem sklepu internetowego norelem.

Zastosowanie produktów norelem

W projekcie eTrailer wykorzystano różnego rodzaju pomocniczy osprzęt dla działu utrzymania ruchu i produkcji, części standardowe i robocze do prototypowania, a także niektóre rozwiązania specjalne dostosowane do potrzeb klienta. Ponieważ stosowane części standardowe firmy norelem są znormalizowane, nie zostały one zmodyfikowane, lecz zamontowane w takiej postaci w jakiej zostały dostarczone. W oparciu o dane CAD projektanci Nüwiel dostosowali swój własny projekt i konstrukcję eTrailer do komponentów norelem, umożliwiając ich zaplanowane z góry, szybkie i łatwe zastosowanie w konstrukcji, a później odpowiedni montaż. Kolejną zaletą części standardowych jest to, że zużyte elementy można wymienić bez żadnych problemów - w takim przypadku można łatwiej i szybciej zakupić części zamienne.

W celu wytłumienia drgań powstających podczas jazdy oraz wydłużenia żywotności przyczepy eTrailer zastosowano amortyzatory gumowe (z elementami metalowymi) z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym.

Przyczepa rowerowa eTrailer z opatentowaną technologią czujników zdjęcie w treści artykułu

Odporne na zmiany temperatury i warunków zewnętrznych służą one również do tłumienia wibracji przenoszonych na jednostkę sterującą, aby zapewnić płynne działanie. Pozostałe komponenty norelem zapewniają stabilność innowacyjnego pojazdu transportowego.

Zastosowane łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego są bezobsługowe i zapewniają praktycznie płynny ruch kół podporowych naczepy eTrailer. Przegubowe ucho norelem utrzymuje dyszel w odpowiedniej pozycji nawet podczas intensywnego ruchu. Ponadto firma Nüwiel zdecydowała się na lekkie i łatwe w montażu zawiasy z otworami fasolkowymi, wykonane z tworzywa termoplastycznego wzmocnionego włóknem szklanym oraz posiadające oś ze stali nierdzewnej.

W projekcie uwzględniono również sprytne zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, które wykorzystuje zamykane pięcioramienne pokrętła gwiaździste firmy norelem do ryglowania komory akumulatora w przyczepie. Pokrętła stanowią mechanizm blokujący i zamek w jednym, a dołączone od razu klucze sprawiają, że są one bardzo łatwe w użyciu. Nüwiel i obecni, liczni użytkownicy eTrailer doceniają także fakt, że kluczyk można wyjąć w obu pozycjach (otwartej i zamkniętej), co zapewnia niezawodne zamknięcie komory akumulatora.

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę