Ranking najlepszych lokalizacji produkcyjnych: Chiny liderem
Firma Cushman & Wakefield opublikowała raport prezentujący 48 najlepszych lokalizacji do ekspansji lub relokacji działalności produkcyjnej w obu Amerykach, w regionie EMEA oraz Azji i Pacyfiku. Pomimo różnych potrzeb poszczególnych firm produkcyjnych, Chiny uzyskały wysoką notę w rankingu, natomiast Stany Zjednoczone są najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla firm, które są zainteresowane minimalizowaniem ekspozycji na ryzyko ekonomiczne i polityczne.
Opracowany przez firmę Cushman & Wakefield raport „Manufacturing Risk Index” prezentuje zestawienie poszczególnych krajów uwzględniające 20 zmiennych, w oparciu o które powstały trzy rankingi ważone obejmujące warunki prowadzenia działalności, koszty i ryzyko. Przedstawione dane pochodzą z różnych wiarygodnych źródeł, w tym Banku Światowego, Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju oraz Oxford Economics.
Z raportu wynika, że Chiny są wiodącą lokalizacją według rankingu bazowego, w którym warunki prowadzenia działalności i konkurencyjność kosztowa mają jednakową wagę. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, a pierwszą piątkę zamykają Tajwan, Indie i Kanada. Spośród krajów europejskich najwyższe miejsce zajęły Czechy. Polska, Litwa i Węgry również zostały wysoko sklasyfikowane.
Według analizy danych z perspektywy kosztów, w której wyższy wynik otrzymują kraje oferujące niższe koszty prowadzenia działalności , Chiny są liderem rankingu, a w pierwszej dziesiątce dominują kraje azjatyckie. Jako jedyne lokalizacje w tym gronie spoza Azji znalazły się także Litwa i Rumunia – odpowiednio na 8. i 9. miejscu.
- Protekcjonizm i nacjonalizm stanowią zagrożenie dla globalnych i regionalnych łańcuchów dostaw. W Europie wynik prowadzonych negocjacji w sprawie brexitu zdefiniuje na nowo regionalne linie produkcyjne oraz krajowe i międzynarodowe przepływy towarów - komentuje Robert Hall, dyrektor działu nieruchomości logistycznych i przemysłowych w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.
Trzeci ranking lokalizacji według ryzyka uwzględnia rosnące ryzyko geopolityczne – preferowane są kraje charakteryzujące się niższym poziomem zagrożeń ekonomicznych i politycznych. Pierwsze dwa miejsca tego zestawienia zajęły Stany Zjednoczone i Kanada, a Chiny spadły na 5. pozycję. Połowę pierwszej dziesiątki stanowią kraje europejskie, w tym Czechy, które znalazły się na 4. miejscu, a także Niemcy, Dania, Finlandia i Austria.
- Rankingi te są cennym źródłem informacji o szybko zmieniających się warunkach prowadzenia działalności produkcyjnej i czynnikach wpływających na decyzję o wyborze lokalizacji. Sektor przemysłowy wkroczył w nową erę, która charakteryzuje się rosnącym wpływem technologii w sferze wydajności, niedoboru pracowników oraz bezpieczeństwa w produkcji i logistyce - mówi Lisa Graham, dyrektor działu badań i analiz rynku nieruchomości logistyczno-przemysłowych w regionie EMEA, Cushman & Wakefield, autorka raportu.
Źródło: Cushman & Wakefield