Ratownicy KGHM szkolili się z ratownictwa wysokościowego

Ratownicy KGHM szkolili się z ratownictwa wysokościowego KGHM

Ratownicy z sekcji wysokościowej Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM szkolą się z działań na wysokościach. Porad specjalistom z miedziowej spółki udzielają również znani eksperci. Ratowników odwiedził ambasador KGHM znany z wysokościowych wypraw, Andrzej Bargiel.

Andrzej Bargiel to pierwszy w historii człowiek, który zjechał na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak oraz ratownik Tatrzańskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego. Z kolei ratownicy KGHM z sekcji wysokościowej zdobyli m.in. Mistrzostwo Polski w Ratownictwie Górskim 2022 w Karłowie.

– Praca w górnictwie i hutnictwie wymaga odpowiedzialności na każdym poziomie. Wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także siły charakteru i ducha. W KGHM bardzo stawiamy na bezpieczeństwo i stosujemy wszelkie możliwe metody, aby je w naszych zakładach zapewnić. Nasi ratownicy to jedni z najlepszych ratowników w Polsce, dbamy o ich wyszkolenie i sprzęt, którym się posługują i, który wykorzystują podczas akcji – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

– Ratownicy KGHM to prawdziwa elita w ich branży. Rozmowa z nimi była dla mnie wyjątkową okazją poznania doświadczeń fachowców, którym podobnie jak mi nierzadko przychodzi działać w ekstremalnych warunkach – powiedział Andrzej Bargiel.

Szkolenie ratowników

Podczas spotkania z Andrzejem Bargielem ratownicy JRGH przeprowadzili szkolenie ze wspinaczki. Miejscem ćwiczeń był komin mierzący 15 metrów. Sekcja wysokościowa oddziału KGHM, a więc trzech oddziałów górniczych składa się z 138 osób. Do szkoleń ratownicy wykorzystują również dolnośląskie Karkonosze, ale jeżdżą też m.in. w Tatry.

Bezpieczeństwo załogi jest jednym z najważniejszych działań w KGHM. Ratownicy JRGH na bieżąco szkolą się z prowadzenia akcji ratowniczych, ale także szkolą załogę KGHM. Ćwiczenia polegają na przeprowadzeniu symulowanych działań ratowniczych oraz sprawdzeniu technicznych umiejętności ratowników w zakresie obsługi sprzętu ratowniczego, aparatów powietrznych, sprzętu pomiarowego jak również udzielania pomocy przedmedycznej.

Ratownicy na szkoleniu

W doskonaleniu umiejętności ratowników pomogą planowane inwestycje. W tym roku na terenie obecnego GPR w Sobinie rozpocznie się budowa Centrum Szkoleniowego dla sekcji medycznej oraz wysokościowej. Główne zadanie nowego budynku to możliwość ćwiczeń na wysokości z użyciem technik alpinistycznych, ale także szeroko rozumianej pierwszej pomocy. Nowa inwestycja ma się zakończyć w II kwartale 2024 r.

Źródło: KGHM

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę