Ratownicy KGHM szkolili się z ratownictwa wysokościowego
Ratownicy z sekcji wysokościowej Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM szkolą się z działań na wysokościach. Porad specjalistom z miedziowej spółki udzielają również znani eksperci. Ratowników odwiedził ambasador KGHM znany z wysokościowych wypraw, Andrzej Bargiel.
Andrzej Bargiel to pierwszy w historii człowiek, który zjechał na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak oraz ratownik Tatrzańskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego. Z kolei ratownicy KGHM z sekcji wysokościowej zdobyli m.in. Mistrzostwo Polski w Ratownictwie Górskim 2022 w Karłowie.
– Praca w górnictwie i hutnictwie wymaga odpowiedzialności na każdym poziomie. Wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także siły charakteru i ducha. W KGHM bardzo stawiamy na bezpieczeństwo i stosujemy wszelkie możliwe metody, aby je w naszych zakładach zapewnić. Nasi ratownicy to jedni z najlepszych ratowników w Polsce, dbamy o ich wyszkolenie i sprzęt, którym się posługują i, który wykorzystują podczas akcji – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.
– Ratownicy KGHM to prawdziwa elita w ich branży. Rozmowa z nimi była dla mnie wyjątkową okazją poznania doświadczeń fachowców, którym podobnie jak mi nierzadko przychodzi działać w ekstremalnych warunkach – powiedział Andrzej Bargiel.
Podczas spotkania z Andrzejem Bargielem ratownicy JRGH przeprowadzili szkolenie ze wspinaczki. Miejscem ćwiczeń był komin mierzący 15 metrów. Sekcja wysokościowa oddziału KGHM, a więc trzech oddziałów górniczych składa się z 138 osób. Do szkoleń ratownicy wykorzystują również dolnośląskie Karkonosze, ale jeżdżą też m.in. w Tatry.
Bezpieczeństwo załogi jest jednym z najważniejszych działań w KGHM. Ratownicy JRGH na bieżąco szkolą się z prowadzenia akcji ratowniczych, ale także szkolą załogę KGHM. Ćwiczenia polegają na przeprowadzeniu symulowanych działań ratowniczych oraz sprawdzeniu technicznych umiejętności ratowników w zakresie obsługi sprzętu ratowniczego, aparatów powietrznych, sprzętu pomiarowego jak również udzielania pomocy przedmedycznej.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
W doskonaleniu umiejętności ratowników pomogą planowane inwestycje. W tym roku na terenie obecnego GPR w Sobinie rozpocznie się budowa Centrum Szkoleniowego dla sekcji medycznej oraz wysokościowej. Główne zadanie nowego budynku to możliwość ćwiczeń na wysokości z użyciem technik alpinistycznych, ale także szeroko rozumianej pierwszej pomocy. Nowa inwestycja ma się zakończyć w II kwartale 2024 r.
Źródło: KGHM