Realize LIVE Americas 2024 – podsumowanie 2 dnia

Siemens Digital Industries Software

Podczas drugiego dnia konferencji Realize LIVE, flagowego wydarzenia skupiającego społeczność Siemens Digital Industries Software, poinformowano uczestników , że znajdują się w miejscu, „w którym transformacja cyfrowa staje się rzeczywistością". Z kolei sesja ogólna drugiego dnia połączyła świat zrównoważonego projektowania, rozwoju baterii i transformacji cyfrowej, aby pokazać, jak liderzy i pionierzy szybko przekształcają otaczający nas świat.

Sukces cyfrowej transformacji w Harman Automotive

Jako pierwszy na scenie pojawił się Dylan Neal, Manager, PLM Business Systems & Data Standards w Harman Automotive, wiodącym dostawcy innowacyjnych rozwiązań w dźwięku i unikalnych rozwiązań technologicznych dla motoryzacji.

Siemens Digital Industries Software

Jak wyjaśnił Neal: „W Harman wierzymy w innowacje. Aby jednak spełnić te obietnice, musimy zbudować solidne fundamenty. Około trzy lata temu wyruszyliśmy więc w podróż, podczas której stwierdziliśmy, że musimy zbudować globalny fundament cyfrowy dla całego biznesu motoryzacyjnego”.

Neal przeprowadził publiczność przez czynniki stojące za cyfrową transformacją firmy, dał wgląd w to, jak z przemyślanym podejściem do coraz bardziej złożonego środowiska produkcyjnego, skupieniem się na rozwiązywaniu problemów i przyjęciem podejścia skupiającego się przede wszystkim na procesie – wszystko w oparciu o oprogramowanie Teamcenter firmy Siemens do zarządzania cyklem życia produktu (PLM), które pomoże jej zbudować globalną podstawę cyfrową dla całej branży motoryzacyjnej.

Neal wyszczególnił cztery kluczowe korzyści, jakie firma Harman Automotive osiągnęła od czasu wprowadzenia na rynek w 2023 r. Czas cyklu żądania zmiany skrócił się o 40%, czas zatwierdzania żądań zmian skrócił się o 50%, czas realizacji powiadomień o zmianach skrócił się o 20%, a czas trwania zmiana i stan odrzucenia zmniejsza się o 75%. Jak podsumował Neal: „I powiem Ci, co to oznacza. Oznacza to, że nasi użytkownicy piszą lepsze zmiany i współpracują ze sobą. Zrób to poprawnie za pierwszym razem".

Zrównoważony rozwój to nie jest tylko opcja

Następnie na scenie pojawiła się  Eryn Devola, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Siemens Digital Industries. Opowiedziała, w jaki sposób natura może nas zainspirować do stawienia czoła wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoimy. Oczekuje się, że do 2030 r. liczba ludności na świecie osiągnie 8,5 miliarda, a zapotrzebowanie na nasze zasoby znacznie wzrośnie – dla żywności będzie to ponad 30%, dla wody 40% i 50% w przypadku energii. Zwróciła również uwagę, że obecnie tylko 13% odpadów na świecie jest poddawanych recyklingowi – ale w obliczu nadchodzących wyzwań otwierają się ogromne możliwości dla innowacji, a natura zapewnia inspirację niezbędną do ich urzeczywistnienia.

Devola podkreśliła, że „Mamy przed sobą wiele możliwości, stosując zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Angażując się w bezpieczne projektowanie, możemy zmniejszyć emisję CO2 o ponad 39%. Oznacza to, że musimy ograniczyć wykorzystanie nowych materiałów, przedłużyć żywotność produktów, musimy odzyskiwać, ponownie wykorzystywać i odzyskiwać odpady. Musimy naprawdę pomyśleć o naszych łańcuchach dostaw i o tym, jak daleko przemieszczamy zasoby, aby je wykorzystać. Oznacza to także współpracę na nowe sposoby, zarówno w obrębie łańcuchów wartości, jak i wzdłuż nich, z nowymi partnerami, przeprojektowanie sieci i przemyślenie procesów na nowo.”

Firma Siemens chce pomóc w sprostaniu tym wyzwaniom i zapewnić nowe, innowacyjne rozwiązania, które mogą pomóc firmom osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju – jak wyjaśniła Devola: „Cyfrowe bliźniaki, które posiadamy, pozwalają nam generować, oceniać i optymalizować z szybkościami, których wcześniej była nieosiągalne. Możemy wykorzystać sztuczną inteligencję, aby uzyskać wgląd w nasze dane – terabajty danych, które zbieramy każdego dnia. Możemy zanurzyć się w środowiskach, roślinach, czy też produktach, które nie zostały jeszcze wytworzone. Możemy to osiągnąć, współpracując na nowe sposoby bez granic. Technologie te mają fundamentalne znaczenie dla sprostania naszym największym wyzwaniom.”

Stawianie czoła wraz z firmą FREYR wyzwaniom w branży energetycznej

Po Devoli na scenie wystąpił Tom Jensen, dyrektor wykonawczy zarządu FREYR, producenta konkurencyjnych cenowo ogniw akumulatorowych o dużej gęstości do stacjonarnych magazynów energii (ESS), mobilności elektrycznej i zastosowań morskich. Jensen opowiedział historię o tym, jak połączenie transformacji cyfrowej z przełomową technologią akumulatorów pomaga stawić czoła wyzwaniom i możliwościom w branży energetycznej. Jensen wyjaśnił, jak FREYR współpracuje z firmą Siemens przy budowie „najczystszych fabryk Giga na świecie” w Norwegii, wykorzystując odnawialną energię wodną i wiedzę przemysłową, a także przyspiesza dekarbonizację energii za pomocą konkurencyjnych kosztowo akumulatorów na dużą skalę.

Siemens Digital Industries Software

Jensen podkreślił, w jaki sposób baterie umożliwią przejście na lokalne systemy energii odnawialnej zasilane słońcem, wiatrem i wodą. Przewidział, że zmieni to industrializację i systemy energetyczne. Podkreślił, że akumulatory to złożone systemy z wieloma permutacjami, wymagające cyfryzacji i sztucznej inteligencji w celu optymalizacji produkcji i wydajności. Freyr wdraża technologię cyfrowych bliźniaków firmy Siemens w swoich fabrykach, aby symulować i stale optymalizować procesy przed i w trakcie produkcji.

Jak wyjaśnił Jensen: „Lubimy powtarzać, że transformacja energetyczna nie nastąpi bez cyfryzacji, a cyfryzacji nie da się skalować bez sztucznej inteligencji. Zatem to, co robimy wspólnie z firmą Siemens, polega oczywiście na wdrażaniu cyfrowych bliźniaków w naszych fabrykach. Dzięki temu możemy z góry symulować, jak wszystko będzie się zachowywać. Ale co ważniejsze, pozwala nam na ciągłą optymalizację procesu produkcyjnego”.

Jensen omówił także znaczenie możliwości śledzenia cyfrowego śladu każdej cząsteczki wprowadzonej do akumulatorów przez cały cykl ich życia, w tym recyklingu, ponieważ może to umożliwić potencjalny recykling nawet 90% materiałów z akumulatorów, co stanowi 600-krotną poprawę wydajności w porównaniu z olejem.

Zagłębić się w plany produktów

Podczas Realize LIVE użytkownicy Siemens Software mają wyjątkową okazję, aby dowiedzieć się więcej o przyszłości swoich narzędzi i nawiązać bezpośredni kontakt z zespołami odpowiedzialnymi za rozwój tych zestawów narzędzi o kluczowym znaczeniu. Podczas wielu sesji tematycznych poświęconych konkretnym produktom w trakcie wydarzenia użytkownicy mogą dowiedzieć się o planach rozwoju produktów, co pozwala im zaplanować przyszłe możliwości i wyobrazić sobie, jak mogą one pasować do ich stale rozwijających się przepływów pracy, procesów i wątków cyfrowych.

Siemens Digital Industries Software

Dostają także wgląd w niektóre niesamowite technologie opracowywane przez firmę Siemens. Z przyszłości inżynierii immersyjnej i nowych możliwości wykorzystujących sztuczną inteligencję do pomocy w coraz bardziej złożonym procesie selekcji i pozyskiwania materiałów w NX.

Dobrze prosperujący ekosystem w Centrum rozwiązań

Siemens Digital Industries Software

Podczas gdy przemówienia dają wgląd w wizję firmy Siemens, ponad 2000 uczestników przybyło tu również, aby poznać szerszy ekosystem rozwiązań programowych firmy Siemens. W 2024 r. w Solution Center, centrum działań podczas Realize LIVE, zgromadzono 58 stoisk sponsorskich partnerów oferujących narzędzia i technologie, które uzupełniają podstawową ofertę firmy Siemens. Solution Center obejmuje również mniejsze prezentacje sceniczne, podczas których społeczność klientów Siemens jest zachęcana do uczenia się od swoich partnerów i zadawania pytań ekspertom podczas 23 sesji podczas wydarzenia.

Studenci rozwiązujący wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem

Wspieranie kolejnego pokolenia talentów inżynieryjnych i produkcyjnych było głównym celem firmy Siemens i znalazło odzwierciedlenie podczas Realize LIVE. Rozpoczęty pierwszego dnia Realize LIVE i kontynuowany przez całe wydarzenie, Student Sustainability Design Hack, w którym uczestniczy pięć zespołów studenckich z sześciu uniwersytetów z Ameryki Północnej. Zespoły te, sponsorowane przez Deloitte, Microsoft i Andretti, zmierząją się z wyzwaniem dotyczącym zrównoważonego rozwoju dla Andretti Global, korzystając z oprogramowania NX firmy Siemens. Mając tylko 48 godzin na ukończenie wyzwania, uczniowie muszą twórczo pracować, aby przeprojektować obecny system skalowania Andrettiego dla swoich samochodów wyścigowych, stawiając jednocześnie na pierwszym miejscu zrównoważony rozwój, innowację i zwrotność.

Siemens Digital Industries Software

Sponsorzy wydarzenia ocenią projekty w trzecim dniu wydarzenia i wybiorą zwycięzców. Matt Moulds, uczestnik Design Hack i student Seneca Polytechnic, podzielił się swoimi pozytywnymi doświadczeniami związanymi z wyzwaniem, stwierdzając: „Pasjonuje mnie nauka, poznawanie nowych ludzi i projektowanie, więc jest to idealne połączenie wszystkich trzech”.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę