Rekordowa umowa na finansowanie projektów fotowoltaicznych

Międzynarodowa grupa firm Modus Group i polski oddział mBanku podpisały umowę pożyczki na finansowanie projektów fotowoltaicznych w Polsce. Jest to jak dotąd największa tego typu umowa na polskim rynku. Środki w wysokości 10 milionów euro pozwolą na zrealizowanie projektów o mocy 20 MW, które korzystać będą z systemu aukcyjnego OZE.

Green Genius, wchodzący w skład Modus Group, jest w trakcie realizacji portfela projektów fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 50 MW.

Nasze doświadczenie i wiedza w zakresie projektów energetyki odnawialnej oraz dotychczasowe osiągnięcia ułatwiają pozyskanie finansowania przedsięwzięć na różnych rynkach. Mamy ambitne cele w Polsce i cieszymy się, że możemy pracować nad nimi wspólnie z mBankiem – mówi Ruslanas Sklepovičius, członek zarządu Modus Group.

Polska oferuje korzystne ramy regulacyjne oraz otoczenie biznesowe. Tutejszy sektor energetyki słonecznej ma wciąż bardzo duży potencjał wzrostowy – dodaje Sklepovičius.

Szacuje się, że całkowita moc elektrowni słonecznych w Polsce osiągnie 1 GW do roku 2020. Polska przeprowadziła już aukcje taryf gwarantowanych, w wyniku których mają powstać elektrownie o mocy 800 MW. Projekty realizowane przez Green Genius w naszym kraju będą stanowić ponad 10% planowanych mocy.

Sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznych oraz atrakcyjnych w Europie, dlatego chętnie wspieramy inwestycje w tym zakresie. W grudniu ubiegłego roku wprowadziliśmy nową politykę, obejmującą pożyczki na farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę. Początkowo zapewnimy około 120 milionów euro na inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii – mówi Bartłomiej Czuba, wicedyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine mBanku. – Green Genius, który realizuje wiele znaczących projektów fotowoltaicznych w różnych krajach, jest dla nas partnerem godnym zaufania.

Głównym akcjonariuszem mbanku jest niemiecki Commerzbank. Pożyczka w wysokości 10 milionów euro została udzielona na zasadzie Project Finance.

– Spółki Modus Group, zajmujące się energetyką odnawialną, w ostatnich latach znacznie się rozwinęły. Green Genius odpowiada za projekty fotowoltaiczne, a Modus Energy realizuje projekty biogazowe – wskazuje Sklepovičius.

Green Genius realizuje projekty związane z energią słoneczną w kilku europejskich krajach. Wśród nich są m.in. farma fotowoltaiczna o mocy 35 MW na Ukrainie, która zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku oraz podobne przedsięwzięcia w Hiszpanii i we Włoszech.

Źródło: Green Genius

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę