Relacja z Konferencji Bezpieczeństwa Przemysłowego 2015

Konferencja Bezpieczeństwa Przemysłowego
Reklama
Reklama

Jednym z głównych tematów tegorocznej Konferencji Bezpieczeństwa Przemysłowego było cyberbezpieczeństwo w zakresie użytkowania maszyn. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać licznych konferencji, które prowadzone były przez grono branżowych specjalistów.

25-27 grudnia w Solcu Zdrój odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa Przemysłowego 2015. W spotkaniu udział wzięło blisko 120 projektantów maszyn, służby BHP, osoby odpowiedzialne za systemy zarządzania bezpieczeństwem, pracownicy z działów utrzymania ruchu, jakości oraz inwestycji. 

Reklama

Temat przewodni, czyli cyberbezpieczeństwo przemysłowe w systemach sterowania, przedstawił dr Andrzej Kozak z UDT. Uczestnicy mogli zapoznać się z podziałem na dwie kategorie wykroczeń w uzależnieniu od atakowanego podmiotu. W pierwszej sytuacji zagrożony jest system IT, w drugiej zaś przemysłowe systemy sterowania – PLC / DCS / SCADA. Próbując odpowiedzieć na pytanie, jak zabezpieczać się przed cyberatakami, dr Kozak zaprezentował przykłady wykroczeń, czyli atak na system sterowania rafinerii w Arabii Saudyjskiej, atak na system uzdatniania wody pitnej w USA oraz atak na piec metalurgiczny w Niemczech.

Za najciekawszą spośród 19 prelekcji uczestnicy uznali zaprezentowaną przez Macieja Jamnego z LUC – CE CONSULTING, dotyczącą praktycznych aspektów odpowiedzialności prawnej za produkt. Biorąc pod uwagę połączenie aspektu teoretycznego z praktycznym ujęciem zagadnienia odpowiedzialności prawnej producentów za wyroby wprowadzone do obrotu, uczestnicy mogli zdobyć praktyczną wiedzę, jakie obowiązki na nich ciążą oraz jakie mają uprawnienia by ewentualnie toczące się postępowania przyniosły pożądany skutek.

Słuchacze wyróżnili także prelekcje Radosława Goneta z PIP dotyczącą przyczyn i okoliczności ciężkich wypadków przy pracy, których źródłem jest brak skutecznego zabezpieczenia przed dostępem do miejsc niebezpiecznych. Wskazano techniczne przyczyny wypadków w aspekcie naruszeń przepisów prawa oraz normy, które wskazują rozwiązania będące właściwymi sposobami zabezpieczeń stref niebezpiecznych. Autor zwrócił uwagę na stosowanie prostych rozwiązań technicznych zapewniających bezpieczeństwo użytkowania maszyn w aspekcie skuteczności zabezpieczeń stref niebezpiecznych poprzez uniemożliwienie dostępu do nich.

- Cieszę się, ze nasze konferencje są na coraz wyższym poziomie. Udało nam się w tym roku powołać Komitet Naukowy, w skład którego weszły takie autorytety jak prof. Tadeusz Missala, prof. Marek Dźwiarek, czy Marek Trajdos – komentuje Wiesław Monkiewicz z Klubu Paragraf 34.

Reklama

Uważamy, że kierunek rozmów pod hasłem bezpieczeństwo 4.0., jest jak najbardziej aktualny i stanowi wyzwanie najbliższych lat dla całej branży przemysłowej. W przyszłym roku temat ten na pewno będzie kontynuowany. Inne zagadnienia, jakie planujemy poruszyć, to bezpieczeństwo maszyn i linii produkcyjnych na etapie projektowania, bezpieczeństwo systemów komputerowych, ocena zgodności, security IT i inne.

Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się m.in. prof. Marek Dźwiarek i prof. Józef Gierasimiuk z CIOP PIB, Małgorzata Męcik z ZUS, dr inż. Leszek Kasprzyczak z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, Andrzej Midera z PIP, doradca techniczny z Siemensa Andrzej Cyganik, Mariusz Pajkowski z Lapp Kabel, Robert Skibiński ze Stoltronic, Marcin Lis z firmy KUKA, Krzysztof Ujczak z Elokonu.

Patronat honorowy nad konferencją objął Urząd Dozoru Technicznego, Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Polski Komitet Normalizacyjny.

Partnerami konferencji były firmy ELOKON, KUKA, LAPP KABEL, LUC – CE CONSULTING, STOLTRONIC.

MM Magazyn Przemysłowy był patronem wydarzenia.

Źródło: Materiał organizatora

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama