Robo Challenge – zawody dla specjalistów z branży robotyki

Robo Challenge – zawody dla specjalistów z branży robotyki Robo Challenge

W dniach 19–20 października br. odbędzie się Robo Challenge. To pierwsze w Polsce profesjonalne zawody w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych. 

Do udziału zaprosiliśmy niezależnych specjalistów, firmy zawodowo zajmujące się integracją robotów przemysłowych oraz uczelnie techniczne z całego kraju – mówi Maciej Ratajczak, pomysłodawca i dyrektor organizacyjny zawodów. 

Użytkownicy często kojarzą robotyzację i automatyzację z czymś bardzo skomplikowanym. Na Robo Challenge chcemy pokazać że jest zupełnie odwrotnie – dodaje Arkadiusz Błaut z firmy  FANUC Polska, dyrektor techniczny zawodów. 

O tym, jak szybko zmienia się rynek, świadczą chociażby słowa Marcina Lesiaka z firmy Schunk: – Kiedy rozpoczynałem pracę w branży, firmy z dziedziny automatyki otwierały swoje oddziały w Polsce. W tamtych czasach zaledwie 10% zapytań było z zakresu automatyki. W tej chwili ich liczba plasuje się na poziomie 60%. 

Robo Challenge to także doskonała okazja dla obserwatorów do poszerzenia wiedzy na temat robotyki, budowy i działania stanowisk zrobotyzowanych oraz wspierających elementów automatyki.

Nasze doświadczenia oraz doświadczenia naszych klientów spowodowały, że automatyka stała się prosta i intuicyjna jak obsługa smartfona – zapewnia Piotr Chościński z firmy Lenze.

Ci klienci, którym pomagaliśmy parę lat temu stawiać pierwsze kroki, dziś wskazują nam kierunek dalszej robotyzacji w swoim zakładzie. To oni są specjalistami w swojej dziedzinie – dodaje Mateusz Amroziński, FANUC Polska

Na miejscu będzie można spróbować swoich sił, poznać działania najnowszych systemów: bezpieczeństwa, PLC, transportowych, wymiany narzędzi, napędowych oraz innych.

Eksperci doradzą oraz udzielą wsparcia w kontekście potencjalnego wdrożenia aplikacji. 

To ważne ponieważ – Automatyzujemy procesy, by odciążyć człowieka z ciężkich i powtarzalnych czynności. Jednak człowiek zawsze będzie potrzebny, na przykład do celów serwisowych albo do tego, by współpracować z robotem. Zatem bezpieczeństwo będzie ważne zawsze. Systemy bezpieczeństwa będą zawsze potrzebne w systemach zrobotyzowanych – mówi Adam Tupacz, SICK

Całość uzupełni część konferencyjna podczas której prezentowane będą najnowsze dostępne na rynku rozwiązania. 

Wszystko na jednym, żywym organizmie działającym w duchu Industry 4:0 i specjalnie przygotowanej ścieżce zadań oraz stanowisk zrobotyzowanych.

Dziesięć lat temu przygotowanie zawodów jak Robo Challenge byłoby na takim poziomie niemożliwe. Dzisiaj nie możemy jeszcze konkurować z wieloma krajami pod względem liczby zainstalowanych robotów, ale na pewno producenci stanowisk zrobotyzowanych, którzy z nami współpracują, mogą pochwalić się aplikacjami pod względem trudności oraz jakości rozwiązanych problemów – podsumowuje Jędrzej Kowalczyk z FANUC Polska.

Zawody dla integratorów odbędą się 19 października br. na Zamku Topacz w Ślęzie, koło Wrocławia, natomiast dzień później odbędzie się rywalizacja uczelni technicznych.

>>Więcej informacji na temat projektu, program zawodów<<

Źródło: Robo Challenge

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę