Robot UV-C pomaga firmom wygrać z koronawirusem

Robot UV-C pomaga firmom wygrać z koronawirusem Omron

Coraz więcej biur i przedsiębiorstw szykuje się do powrotu do modelu funkcjonowania sprzed pandemii. Z tego względu firmy opracowują strategie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego konsumentom i pracownikom.

W celu zapobieżenia przyszłym ogniskom epidemii w miejscach takich jak: supermarkety, bary i siłownie, firma Omron nawiązała współpracę z firmą UV Systems UK, by stworzyć autonomiczny zautomatyzowany system sterylizacji, który gwarantuje zabicie wirusa bez zniszczenia lub uszkodzenia otaczających go towarów. Robot UV-C firmy UV Systems eliminuje 99% utrzymujących się komórek wirusa SARS-CoV-2 od sufitu do podłogi z pełną identyfikowalnością. Zastosowano w nim sprawdzoną technologię sterylizacji światłem UV-C, która od kilkudziesięciu lat chroni społeczeństwo przed szkodliwymi bakteriami w największych ośrodkach rekreacyjnych. Jest to szczególnie istotne w branżach, w których nie można uniknąć kontaktów społecznych, takich jak: handel detaliczny, hotelarstwo, podróże i rekreacja.

Powiązane firmy

Omron Electronics

Zapewnienie najwyższego poziomu higieny jest niezbędne, aby zachęcić klientów do ponownego wyjścia z domów po pandemii. W badaniu przeprowadzonym na grupie 2000 dorosłych Brytyjczyków przez CitronHygiene i OnePoll 67% respondentów stwierdziło, że boją się zarazków i mają większą świadomość higieny niż przed marcem 2020 r. Pracodawcy i właściciele supermarketów, sklepów, barów, restauracji, hoteli, sali gimnastycznych i innych obiektów rekreacyjnych, a także pomieszczeń biurowych, muszą zatem wdrożyć niezawodne procedury czyszczenia pomieszczeń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz innych bakterii i patogenów. Przedsiębiorstwa, które tego nie zrobią, narażają się na ryzyko wystąpienia ogniska choroby w ich zakładach i późniejszym przestojem w funkcjonowaniu, co może doprowadzić nie tylko do znacznych strat w działalności, lecz także utraty reputacji marki, oraz spowodować zagrożenie bezpieczeństwa  konsumentów i dobrego samopoczucia pracowników.

Rozwiązanie opracowane przez firmę UV Systems UK, należącą do grupy Topline, gwarantuje eliminację wirusów, patogenów i bakterii we wszystkich punktach kontaktowych w zakładzie. Pomaga to przedsiębiorstwom odzyskać zaufanie społeczne, zmniejszyć obciążenie pracowników i spełnić wymogi przepisów. Mimo że do usunięcia widocznych zabrudzeń nadal wymagane są procesy ręczne, udowodniono, że robot UV-C to bezpieczny i niezawodny sposób zwalczania koronawirusa i innych wirusów, takich jak SARS, MERS i Ebola – w 2020 r. naukowcy z Boston University potwierdzili, że źródła światła UV-C są w stanie dezaktywować SARS-CoV-2, czyli koronawirusa wywołującego COVID-19. Zautomatyzowane rozwiązanie zmniejsza również potrzebę stosowania silnych środków chemicznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dla osób ich używających.

Robot UV-C, który zawiera szereg precyzyjnych lamp UV-C opracowanych przez firmę Phillips i zamontowanych na najnowocześniejszej mobilnej platformie robotów firmy OMRON, samodzielnie odnajduje się w naturalny sposób w obiekcie, nie wymagając żadnych działań ze strony użytkownika. W przeciwieństwie do czyszczenia ręcznego, które wymagałby zaangażowania wielu pracowników, na przykład w przypadku supermarketu o powierzchni 10 000 m2, pojedynczy robot ukończyłby proces oczyszczania od sufitu do podłogi w ciągu 2–3 godzin. Czas działania do czterech godzin oznacza, że może skutecznie, niezawodnie i szybko oczyszczać duże obszary, wracając do stacji ładującej po zakończeniu zadania. Robot ten jest również wyposażony w technologię czujników, która umożliwia mu wykrywanie przeszkód na drodze i zapobieganie kolizjom. Jeśli człowiek znajdzie się w odległości ośmiu metrów od systemu, zostanie on automatycznie wyłączony.

Robot

Ponadto robot UV-C z obsługą Wi-Fi zapewnia pełną identyfikowalność oczyszczanego obszaru. W przypadku procesów ręcznych i mechanicznych nie ma oficjalnego zapisu ani potwierdzenia, a nawet sposobu sprawdzenia, czy każdy punkt dotykowy został wysterylizowany. Natomiast robot UV-C śledzi, rejestruje i zapisuje swoją ścieżkę przejazdu, aby zapewnić pełną możliwość weryfikacji, czy przestrzeń jest wolna od koronawirusa. Jeśli na przykład nie uda się zdezynfekować obszaru z powodu przeszkody, informuje o tym fakcie, aby było można rozwiązać problem.

Dzięki co najmniej dziesięcioletniej trwałości oraz zdolności do eliminowania wszystkich bakterii i wirusów robot UV-C jest jedyną sprawdzoną metodą zabijania SARS-CoV-2 na wszystkich powierzchniach i punktach kontaktowych w pomieszczeniach oraz przestrzeniach rekreacyjnych – przekonuje Andrew Hunt, dyrektor generalny UV Systems Ltd. – Ma on odgrywać kluczową rolę w pomaganiu firmom w chronieniu klientów, pracowników i marki przez wiele lat.

Źródło: Omron

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę