Rosjanie dostarczą paliwo jądrowe do polskiego reaktora

Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Reklama
Reklama

 

Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych poinformował, że rosyjska spółka TWEL ma dostarczyć nisko wzbogacone paliwo jądrowe do jedynego w Polsce badawczego reaktora "Maria".

TWEL to paliwowa spółka należąca do rosyjskiego Rosatomu. Dostarcza paliwo jądrowe do 74 reaktorów w Rosji oraz 15 w Europie i Azji. Spółka podaje, że nisko wzbogacone paliwo zostało specjalnie stworzone dla "Marii". Oferta tej firmy została wybrana ze względu na najkorzystniejszą cenę oraz doświadczenie spółki w produkcji paliwa rurowego.

Obecnie w naszym badawczym reaktorze znajduje się paliwo francuskie, jednak to właśnie Rosjanie specjalizują się w tworzeniu elementów i paliwa rurowego do reaktorów jądrowych.

Badawczy reaktor jądrowy "Maria" jest jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Jego moc wynosi 30 MW. Budowę "Marii" rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (IBJ).

Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny przeznaczony m.in. do napromieniania materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych neutronowej modyfikacji materiałów, badań fizycznych i neutronograficznych, wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych, celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.

Reklama

źródło: wyborcza.biz

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama