Ruszyła produkcja w inteligentnej fabryce Rittal

Rittal

Firma Rittal zakończyła budowę zakładu przemysłowego w Haiger w środkowej Hesji. Jest to największa inwestycja w historii firmy, o łącznej wartości 250 mln euro. Ta najnowocześniejsza na świecie fabryka produkuje nowe serie obudów sterowniczych Kompakt AX i małogabarytowych KX. Fabryka jest całkowicie zgodna z kryteriami Przemysłu 4.0 – łączy wysoki stopień automatyzacji sterowania produkcją z globalnym centrum dystrybucji, dzięki czemu zakład jest centralnym ogniwem w cyfrowej realizacji zamówień.

Dla zarządu firmy Rittal idea Przemysłu 4.0 to nie tylko teoretyczna wizja – dowodem jest nowa, inteligentna fabryka (Smart Factory) w Haiger. W nowych halach produkcyjnych automatycznie wytwarzanych jest ponad 9000 obudów sterowniczych Kompakt AX i obudów małogabarytowych KX dziennie. Produkowane są na ponad 100 nowych, ultranowoczesnych maszynach i komponentach urządzeń, na powierzchni przekraczającej 24 000 m2. Zakład w Haiger przetwarza ok. 35 000 ton stali rocznie.

Jest on w całości skonfigurowany zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0 – mówi prof. Friedhelm Loh, właściciel i przewodniczący zarządu Friedhelm Loh Group. – Dzięki nowej produkcji budujemy również nową przewagę nad konkurencją – dla naszych klientów i naszego przedsiębiorstwa. Łączna inwestycja w kwocie 250 mln euro to nie tylko prestiż dla miejscowości Haiger, ale również 290 nowych miejsc pracy. Podjęliśmy świadomą decyzję, że chcemy iść w przyszłość z ludźmi, z którymi nasza firma „dorastała” – dodaje prof. Loh.

Zakład w Haiger jest pilotażowym projektem wdrażania zasad Przemysłu 4.0 w praktyce. Fabryka jest dla firmy Rittal obiektem innowacyjnym i referencyjnym dla nowych produktów i usług związanych z przemysłowym internetem rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT) – choćby zastosowane klimatyzatory Blue e+, które zwiększają efektywność energetyczną, a poprzez interfejs IIoT są zintegrowane z systemami monitorowania i zarządzania energią. Cały park maszynowy stale dostarcza dane o sterowaniu i aktualnym stanie pracy zakładu. W przyszłości będą one trafiać do centrum danych typu Edge.

Komunikacja w inteligentnej fabryce Rittala

W procesie produkcyjnym park maszynowy w Haiger w znacznym stopniu samodzielnie się konfiguruje – w zależności od wytwarzanych przedmiotów lub podzespołów. Jeszcze do niedawna niezależne procesy produkcji, takie jak skracanie, krawędziowanie, spawanie i lakierowanie, przeprowadzane były osobno dla każdego zlecenia. W nowym zakładzie wszystkie obiekty produkcyjne są ściśle zintegrowane z systemem zarządzania produkcją. Pod koniec procesu poszczególne podzespoły łączą się automatycznie w gotowy produkt, na którym umieszczony zostaje kod QR, pozwalający na identyfikację w procesie dalszej obróbki u klienta.

W zakładzie w Haiger maszyny i systemy transportu komunikują się ze sobą i systemami nadrzędnymi poprzez nowoczesne sieci telekomunikacyjne. Przemieszczaniem w fabryce zajmuje się obecnie 20 systemów automatycznego transportu. Pakowanie, oznakowanie, dalszy transport do dystrybucji – to wszystko również odbywa się automatycznie. „Samouczące się”, bazujące na zaprogramowanej wiedzy systemy skracają czas przestojów i planują konserwacje, co minimalizuje ryzyko wystąpienia usterek. Cyfrowa realizacja zamówień gwarantuje ciągłą dostępność oferty wraz z akcesoriami w Globalnym Centrum Dystrybucji. To zamyka cyfrowy łańcuch – od konfiguracji i inżynierii u klienta aż po dostawę.

Nowy wymiar pracy
Nowy, inteligentny rodzaj produkcji przemysłowej wpływa także na pracowników. Wyczerpujące czynności manualne – takie jak transport materiałów – są redukowane do minimum lub stają się całkowicie zbędne. Dzięki temu pracownicy w coraz większym stopniu są angażowani w sterowanie, monitorowanie i optymalizację procesów produkcyjnych.

Know-how i umiejętności doświadczonych pracowników są kluczowe również w inteligentnej fabryce. Dopiero dzięki ludziom pełniącym funkcję systematycznych „nauczycieli” urządzenia staną się najpierw uczącymi się, a później inteligentnymi systemami – wyjaśnia prof. Loh.

Dlatego firma Rittal zapewnia stałe doskonalenie zawodowe pracowników w ramach programu Loh Academy. To jednak nie wszystko. Nowa technologia poprawia warunki i jakość pracy. Zakład jest cichy, czysty i efektywny energetycznie. Zaprojektowane i przemyślane zostały także rozwiązania proekologiczne: wytwarzane w nowej lakierni ciepło jest konsekwentnie wykorzystywane ponownie w obiegu zamkniętym, podobnie jak woda.

Inteligentna fabryka dla cyfrowego łańcucha wartości u klienta
W wyniku cyfryzacji zmieniają się wymagania dotyczące produktu, jego otoczenia i dostępności. Dlatego inżynierowie Rittal opracowali nowe, systemowe rozwiązanie dla Przemysłu 4.0. Począwszy od inżynierii, przez zamawianie, aż po automatyzację – firma oferuje kompleksowe rozwiązania wzdłuż całego łańcucha wartości w budowie urządzeń sterowniczych i rozdzielczych. W formie cyfrowego bliźniaka dostarcza wysokiej jakości dane oraz narzędzia do konfigurowania i projektowania dla całych procesów konstrukcji i obróbki. Obecnie w tym nowoczesnym środowisku systemowym obok klimatyzatorów Blue e+ i szaf pełnogabarytowych VX25 zintegrowane zostały także nowe obudowy Kompakt AX i małogabarytowe KX.

Źródło: Rittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę