Samochody przyszłości. Rozwiązania dla inteligentnej produkcji

EMAG GmbH

Cyfryzacja i elektromobilność – tylko jeden z tych trendów wystarczyłby do wywołania ogromnych zmian w przemyśle motoryzacyjnym i technologii obrabiarek. Jakie wyzwania niesie współwystępowanie tych tendencji i jak w praktyce przedsiębiorstwa mogą przygotować się na tę rewolucję?

Zagadnienia te będą stanowić temat przewodni Forum Technologicznego EMAG 2019, które odbędzie się w dniach 15–16 maja w Salach. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z kompleksowymi analizami wyzwań przyszłości i bardzo konkretnymi rozwiązaniami. Połączone zostaną tu dwa podejścia: naukowe i praktyczne. Renomowani specjaliści opowiedzą na przykład o „Mobilności przyszłości” oraz „Big Data” w procesie produkcji. Ponadto specjaliści z EMAG podczas różnych sesji oraz na stoiskach tematycznych przedstawią nowe rozwiązania produkcyjne dla elektromobilności. 

 Wszystko, co można zdigitalizować, będzie zdigitalizowane – przewidywała jakiś czas temu kanclerz Angela Merkel. Bardziej jednoznacznie nie można tego wyrazić. Zmiany te w znacznym stopniu dotyczą przemysłu motoryzacyjnego i technologii obrabiarek. W wielu dyskusjach specjaliści poruszają obecnie na przykład temat samochodów połączonych w sieć i autonomicznych, nowoczesnych modeli carsharing, Big Data i Przemysłu 4.0. Również boom na elektromobilność nie byłby możliwy bez cyfryzacji. Wraz z nowymi pojazdami elektrycznymi pojawiają się liczne innowacyjne technologie opierające się na sieciach teleinformatycznych. Jednak co zmiany te oznaczają w praktyce dla przemysłu i w jaki sposób powinien on na nie zareagować? – Są to główne zagadnienia naszego tegorocznego Forum Technologicznego – mówi Friedemann Lell, prezes EMAG Salach. – Wiele przedsiębiorstw już dziś wyraźnie widzi, jak ogromne tempo i zakres mają te zmiany. Dlatego celem Forum Technologicznego EMAG w dniach 15 i 16 maja uczyniliśmy przekazywanie obszernych informacji i pomoc w obraniu właściwej drogi rozwoju. Posłuży temu również nowy format wydarzenia, obejmujący różnorodne stoiska tematyczne, sesje ze specjalistami oraz prelekcje znanych naukowców. Wszystko to ma jeden cel: prezentację konkretnych rozwiązań.

Jak będzie to wyglądać? Wystarczy przyjrzeć się liście wysokiej klasy specjalistów biorących udział w Forum Technologicznym. Kluczowymi prelegentami będą prof. Matthias Klingner, kierownik Instytutu Fraunhofera ds. systemów ruchu i infrastruktury oraz prof. Stefan Bratzel, dyrektor Center of Automotive Management. Opowiedzą oni o przyszłości elektromobilności, od „samochodów w sieci” przez „kryzys diesli” po nowych konkurentów na rynku motoryzacyjnym, takich jak Google. Ponadto prof. Michael F. Zäh z katedry obrabiarek i technologii produkcji politechniki w Monachium wyjaśni, w jaki sposób użytkownicy mogą wykorzystać dla siebie „Big Data” oraz tzw. „Cyfrowego bliźniaka”. Kolejni specjaliści poruszą między innymi interesujące dla całej branży tematy skutków elektromobilności dla poddostawców oraz cyfrowej transformacji przemysłu motoryzacyjnego.

Od prelekcji specjalistów do stoisk tematycznych

Pozostałe punkty Forum Technologicznego w całości poświęcone będą rozwiązaniom produkcyjnym, zwłaszcza w zakresie elektromobilności. EMAG stawia na innowacyjną mieszankę odbywających się jednocześnie „sesji”, podczas których specjaliści w zakresie obrabiarek będą prezentować innowacje technologiczne na stoiskach tematycznych. Jak skorzystają na tym odwiedzający? – Chcemy stworzyć całkowicie otwartą, a jednocześnie kreatywną atmosferę – mówi Friedemann Lell. – Odwiedzający będą mogli wybrać interesujące ich sesje i poznać na nich opinie ekspertów oraz uczestniczyć w dyskusjach. Tematyka obejmie przykładowo potencjał ekonomiczny produkcji elementów silników elektrycznych, nowoczesne metody, takie jak produkcja addytywna, oraz kompleksową obróbkę przy zastosowaniu multitechnologicznych rozwiązań. Następnie każdy będzie mógł odwiedzać liczne stoiska tematyczne i rozmawiać z kolejnymi specjalistami – dodaje ekspert. W tym celu w nowej hali zakładowej EMAG w Salach powstaje duża powierzchnia wystawowa, na której będzie można zapoznać się z zagadnieniami przemysłu 4.0, wirtualnej rzeczywistości, systemów produkcyjnych, wytwarzania silników elektrycznych, rozwiązań do obróbki poszczególnych części, nowych metod i wieloma innymi. Ponadto goście Forum Technologicznego będą mogli zobaczyć wiele obrabiarek EMAG w akcji – od różnych tokarek typu pick-up, przez multitechnologiczne centra obróbkowe po elektrochemiczną obróbkę metali.

Poza tym południowoniemiecki producent obrabiarek przygotował jeszcze coś specjalnego: Pod hasłem „Kto chce zrozumieć elektromobilność, musi ją doświadczyć w praktyce” przez dwa dni udostępnione do testowania zostaną najnowszej generacji samochody elektryczne. – Przygotowaliśmy bardzo bogaty program wydarzenia – podsumowuje Friedemann Lell. - Każdy odwiedzający będzie mógł uzyskać obszerne informacje na temat zmian związanych z cyfryzacją i elektromobilnością. Jednocześnie stawiamy bardzo praktyczne pytania dotyczące przyszłości: jakie rozwiązania produkcyjne są ważne dla przyszłości przemysłu motoryzacyjnego? Zapraszamy do wspólnej dyskusji i zapoznania się z naszą technologią. Z niecierpliwością oczekujemy tych dwóch majowych dni.

Źródło: EMAG

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę