Sprzęgła wałów – od miniatur do dużych obciążeń

Enemac
Reklama
Reklama

Firma ENEMAC specjalizująca się w dziedzinie napędów oferuje odpowiednie sprzęgła wałów do różnorakich zastosowań w zakresie momentów obrotowych od 0,2 Nm do 130.000 Nm.

Niezależnie, czy chodzi o układy liniowe o wysokiej precyzji, czy też o maszyny górnicze pracujące w najbardziej trudnych warunkach, zarówno tu, jak i tam wymaga się, aby wały były ustawione bez błędów kątowych i wzajemnych przesunięć. Ponieważ jest to w najczęstszych przypadkach trudne względnie kosztowne, sprzęgła wyrównawcze wałów są zawsze niezmiennie i nieodzownie pomocne w pewnym zapobieganiu zużyciu łożysk a tym samym uszkodzeń maszyn.

Reklama

Gama produktowa firmy ENEMAC obejmuje zarówno metalowe sprzęgła mieszkowe, jak również sprzęgła elastomerowe i sprzęgła krzyżowe oraz również liczne warianty do zastosowań specjalnych.

Jeśli przykładowo w urządzeniach sterujących i regulacyjnych istnieje potrzeba wyrównania wzajemnego przesunięcia promieniowego lub przesunięcia osiowego dwóch wałków, to zaleca się zastosowanie miniaturowych sprzęgieł krzyżowych typu EWOHC. Sprawdzają się one zawsze w tachometrach, osiach sterowania numerycznego, silnikach krokowych, lub zespołach liniowych.

Jeśli natomiast najważniejszym atrybutem napędu np. w urządzeniach medycznych ma być tłumienie drgań lub izolacja elektryczna, najwłaściwszym rozwiązaniem jest miniaturowe sprzęgło elastomerowe EWJTC. Miniaturowe metalowe sprzęgła mieszkowe EWA oraz EWB odznaczają się wysoką sztywnością skręcania i niezawodną kompensacją wzajemnego przesunięcia osi. Wersje wykonane całkowicie z metalu mogą pracować w temperaturach roboczych dochodzących do 300°C.

Ostatnio niemiecka firma wprowadziła do programu dostaw również sprzęgła wielopłytkowe na wysokie obciążenia, wykonane z wysokiej jakości stali i wyposażone w pakiety płytek ze stali szlachetnej do zastosowania w trudnych warunkach roboczych w górnictwie, budowie dróg i budownictwie podziemnym. Sprzęgło z pojedynczym lub podwójnym przegubem typu EWZ odznacza się wysoką sztywnością skręcania, nie podlega zużyciu, nie wymaga serwisu i jest w stanie przenosić momenty obrotowe dochodzące do 130.000 Nm.

Reklama

 

 

Od ponad 30 lat główne wysiłki prac rozwojowych w zakresie sprzęgieł ENEMAC koncentrują się na rozwiązaniach napędów dla urządzeń przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i urządzeń medycznych. Najważniejszą rzeczą w tej dziedzinie były zawsze surowe przepisy bezpieczeństwa i higieny dla tych zastosowań. Od wielu lat sprawdziły się w tym wypadku różne nierdzewne i zabezpieczone przed korozją warianty metalowych sprzęgieł mieszkowych. Wykonane całkowicie ze stali szlachetnej i dzięki temu znakomicie nadające się do pomieszczeń czystych są sprzęgła bezpieczeństwa ECR i sprzęgła do łączenia wałów EWC. Typ ECR, zaprojektowany dla momentów wyprzęgania od 15 Nm do 350 Nm, wykonany jest zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz (sprężyny talerzowe) z nierdzewnej stali szlachetnej. Oprócz tego mechanizm zatrzaskowy posiada wypełnienie smarowe na cały okres żywotności zgodnie z rejestracją NSF.

Typ EWC, dostępny dla momentów znamionowych od 5 Nm do 1000 Nm, składa się z mieszka ze stali szlachetnej (1.4571/V4A), piasty ze stali szlachetnej (1.4301/V2A), jak również śrub ze stali szlachetnej (A4-80). Aby sprostać wysokim wymaganiom higienicznym, firma ENEMAC zrezygnowała ze zwykłej technologii oraz klejenia i łączy piastę i mieszek za pomocą mikroplazmowej technologii zgrzewania.

Ponadto na zamówienia klientów opracowywane i produkowane są chronione antykorozyjne warianty sprzęgieł oraz liczne wykonania specjalne według wymagań klientów.

Źródło: ENEMAC

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama