Średnia pensja i liczba zatrudnionych w górę

Staufen

Optymistycznie rozpoczął się 2017 r. W styczniu, jak podał właśnie Główny Urząd Statystyczny, wzrosła nieznacznie średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw, jak i liczba zatrudnionych.

Opublikowane dane nie oddają jednak w pełni sytuacji na polskim rynku pracy, gdyż obejmują wyłącznie podmioty gospodarcze, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. W takich firmach średnia pensja w styczniu br. wyniosła 4277,32 zł brutto i była o 4,3% wyższa niż przed rokiem, jednocześnie jednak mniej niż w rekordowym pod tym względem grudniu 2016 r.

Trzeba pamiętać, że podane średnie wynagrodzenie nie jest kwotą, którą dostaje pracownik. Na jego konto trafia kwota pomniejszona o składki ZUS, NFZ oraz po odprowadzeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Najświeższy raport GUS mówi także o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W firmach mających co najmniej 10 pracowników w styczniu zatrudnienie zwiększyło się o 4,5% w stosunku do stycznia 2016 i o 2,8% w stosunku do grudnia 2016 i wynosi 5959,7 tys. osób.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż bez pracy pozostaje ok. 5,5 mln osób w wieku produkcyjnym.

Źródło: GUS

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę