Średnia pensja i liczba zatrudnionych w górę

Staufen

Optymistycznie rozpoczął się 2017 r. W styczniu, jak podał właśnie Główny Urząd Statystyczny, wzrosła nieznacznie średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw, jak i liczba zatrudnionych.

Opublikowane dane nie oddają jednak w pełni sytuacji na polskim rynku pracy, gdyż obejmują wyłącznie podmioty gospodarcze, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. W takich firmach średnia pensja w styczniu br. wyniosła 4277,32 zł brutto i była o 4,3% wyższa niż przed rokiem, jednocześnie jednak mniej niż w rekordowym pod tym względem grudniu 2016 r.

Trzeba pamiętać, że podane średnie wynagrodzenie nie jest kwotą, którą dostaje pracownik. Na jego konto trafia kwota pomniejszona o składki ZUS, NFZ oraz po odprowadzeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Najświeższy raport GUS mówi także o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W firmach mających co najmniej 10 pracowników w styczniu zatrudnienie zwiększyło się o 4,5% w stosunku do stycznia 2016 i o 2,8% w stosunku do grudnia 2016 i wynosi 5959,7 tys. osób.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż bez pracy pozostaje ok. 5,5 mln osób w wieku produkcyjnym.

Źródło: GUS

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę