Śruby redukujące naprężenia

Śruby redukujące naprężenia norelem

Śruby z płaskim łbem i kompensacją tolerancji firmy norelem to optymalne rozwiązanie dla inżynierów i producentów, którzy chcą zmniejszyć naprężenia między komponentami i wydłużyć żywotność maszyn oraz systemów.

Śruby z płaskim łbem kompensujące tolerancje montażowe są stosowane do łączenia komponentów narażonych na działanie naprężeń i umożliwiają przemieszczanie się elementów względem siebie w żądany sposób. W przypadku wielu zastosowań siła naprężenia jest pochłaniana przez prowadnice, co zwiększa odporność na przemieszczenie i skraca żywotność elementów. Śruby z płaskim łbem i wyrównaniem tolerancji oferowane przez norelem to optymalne rozwiązanie, które zapobiega powstawaniu systemów statycznie niewyznaczalnych.

Powiązane firmy

norelem Sp. z o.o.

Nowe śruby z łbem płaskim zapewniają kluczową korzyść, dzięki zastosowaniu łożyska swobodnego, które zmniejsza naprężenia między dwoma elementami. Gdy śruba z łbem płaskim, składająca się ze sworznia, łożyska ślizgowego i pierścienia uszczelniającego (O-ringu) jest wkręcana w otwór, łożysko ślizgowe ściska pierścień uszczelniający o zadaną wartość. Łożysko ślizgowe zostaje wtedy osadzone na łbie śruby, a skok jest odpowiednio ograniczony wymiarami montażowymi. Gwarantuje to pływające połączenie montażowe, praktycznie pozbawione luzu. Ponieważ kompensacja jest ograniczona do określonego poziomu, dokładne przestrzeganie tolerancji komponentów podczas produkcji i skomplikowane prace związane z osiowaniem nie są już wymagane.

Maszyny i systemy są narażone na wpływ różnych naprężeń w czasie, co może wpłynąć na ich funkcjonalność i skrócić żywotność. Wahania temperatury są w stanie zmienić wymiary komponentów, a ich położenie może się różnić ze względu na obciążenia dynamiczne. Maszyny i systemy muszą również być odporne na ewentualne niedokładności montażowe i być w stanie kompensować tolerancje produkcyjne. Śruby z płaskim łbem i wyrównaniem tolerancji stanowią optymalną odpowiedź na tego typu wyzwania – podkreślił Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem.

Firma norelem, specjalizująca się w standardowych komponentach maszyn, oferuje różne konstrukcje śrub z płaskim łbem i wyrównaniem tolerancji, które są dostępne w katalogu The Big Green Book. Asortyment śrub obejmuje wersje z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym, a także z trzpieniem ze stali ocynkowanej (O-ring i łożysko ślizgowe są zawsze takie same).

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę