Synthos w czołówce Czempionów Narodowych

Synthos w czołówce Czempionów Narodowych Canva

Polityka Insight opublikowała najnowszy raport „Czempioni Narodowi. Jak dbają o nasze bezpieczeństwo?” za 2022 r. Określa on wpływ polskich przedsiębiorstw na rozwój kluczowych dla Polski obszarów, a także na bezpieczeństwo kraju. Synthos zajął 8. miejsce w rankingu głównym zestawienia i tym samym utrzymał ubiegłoroczną wysoką pozycję.

W tegorocznym raporcie „Czempioni Narodowi” Synthos znalazł się na 8. miejscu głównego rankingu, a także zajął wysokie pozycje w poszczególnych kategoriach. Spółka zajęła 5. miejsce w kategorii „Branża” oraz 5. pozycję w kategorii „Przetwórstwo i budownictwo” w klasyfikacji czempionów według głównych sektorów gospodarki. Jak piszą autorzy zestawienia, czołówka rankingu branżowego jest silnie zróżnicowana zarówno pod względem branżowym, jak i właścicielskim, a Synthos to pozytywny przykład prywatnej firmy bez wsparcia publicznego, która jest w stanie zostać liderem w swoim sektorze.

– Grupa Synthos działa na dynamicznie zmieniającym się rynku, który stawia przed nami ciągłe wyzwania. Uważnie obserwujemy sytuację geopolityczną, globalne trendy, reagujemy na nie, wdrażając, często również z wyprzedzeniem, niezbędne kroki. Szczególną uwagę poświęcamy również celom zrównoważonego rozwoju poprzez realizację naszej strategii EverGreen – mówi Zbigniew Warmuz, prezes Synthos SA. – Jako wiodący dostawca kauczuków syntetycznych do produkcji opon i technicznych wyrobów gumowych, Synthos nieustannie koncentruje się na pozyskiwaniu kauczuku syntetycznego z surowców odnawialnych. Naszym długoterminowym celem jest osiągnięcie pozycji lidera innowacyjnych i odpowiedzialnych rozwiązań chemicznych dla naszej planety. Jego osiągnięcie jest możliwe między innymi dzięki współpracy z naszymi partnerami biznesowymi oraz zaangażowaniu pracowników.

Oprócz 8. miejsca w czołówce tegorocznego zestawienia, Synthos osiągnął bardzo dobry wynik w rankingu pięciolecia, który podsumowuje wyniki za lata 20182022, plasując się na 7. miejscu.

O roli jaką pełnią polskie przedsiębiorstwa w zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce mówił podczas premiery raportu Adam Czerniak, dyrektor ds. badań polityki insight i współautor raportu „Czempioni Narodowi. Jak dbają o nasze bezpieczeństwo?”.  

– Od pięciu lat opracowujemy ranking największych polskich firm o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Większość rankingów firm opracowywanych w Polsce skupia się wyłącznie na wielkości przedsiębiorstwa lub grupy kapitałowej mierzonej podstawowymi wskaźnikami makroekonomicznymi – przychodem, zyskiem, eksportem czy zatrudnieniem. Jednak to tylko jeden z wymiarów, na który kładzie się nacisk w polskim dyskursie publicznym o czempionach narodowych. Oprócz wielkości przedsiębiorstw ważna jest także ich wydajność, rola w branży, obecność na rynku międzynarodowym czy inwestycje w rozwój i innowacyjność. Tym razem w szczególnie uważnie przyglądamy się temu, jak zmieniła się rola polskich czempionów narodowych w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Państwo nie jest ich w stanie zastąpić, powinno ich w związku z tym wspierać – powiedział ekspert.

Opracowanie obejmuje ranking polskich czempionów na podstawie autorskiego wskaźnika Czempionów Narodowych (NC). Składa się na niego średni wynik każdej firmy w czterech kluczowych kategoriach: gospodarka, branża, zagranica i innowacyjność. Na podstawie wyliczeń wyróżniono 40 polskich firm.

Źródło: Synthos

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę