Technologia prowadnic liniowych – przewodnik

Technologia prowadnic liniowych – przewodnik norelem

Prowadnice liniowe są niezbędne w każdym środowisku przemysłowym, ułatwiając przenoszenie wyposażenia i przedmiotów na linii produkcyjnej. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, wyjaśnia, na co należy zwracać uwagę przy wyborze prowadnicy liniowej.

Biorąc pod uwagę aspekt kulturowy, termin liniowy zyskał niezasłużone negatywne znaczenie w ciągu ostatnich kilku dekad. Stwierdzenie, że coś jest liniowe, oznacza sugestię, że brakuje mu złożoności, jest zwyczajne, proste, nie ma alternatyw i oferuje ograniczone możliwości wyboru. Oczywiście w przypadku produkcji, właśnie dlatego liniowość jest tak ważna. W wymagających zastosowaniach, takich jak automatyzacja fabryk, niebezpieczeństwo polega na tym, że systemy lub procesy nie są wystarczająco liniowe. Prawie prosto nie wystarczy: linie produkcyjne zależą od maszyn, które będą niezawodnie poruszać się wzdłuż wcześniej określonej osi, przez cały czas.

Powiązane firmy

Aby osiągnąć taką jakość przesuwu liniowego, inżynierowie stosują prowadnice liniowe. W zasadzie jest to ta sama technologia, która pozwala ludziom każdego dnia na całym świecie niezawodnie i bezproblemowo otwierać szuflady na ubrania. Jednak w warunkach fabrycznych stawka jest znacznie wyższa. Prowadnica liniowa musi być wytrzymała i minimalizować tarcie. Powinna także gwarantować wydajność, wykonując tysiące, jeśli nie miliony, powtarzalnych ruchów, oraz przeciwstawiać się działaniu różnych sił, nie ulegając deformacji.

Prowadnica liniowa. Która będzie odpowiednia?

Znalezienie odpowiedniej prowadnicy liniowej nie jest prostą sprawą i ważne jest, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Istnieją dwa główne typy systemów prowadnic liniowych, z których każdy posiada cechy charakterystyczne.

Prowadnice ślizgowe to prowadnice liniowe, w których poszczególne elementy nie są oddzielone elementami tocznymi. Natomiast prowadnice rolkowe (wałeczkowe) oparte są na mechanizmie obrotowym, w którym elementy toczne, takie jak rolki lub łożyska kulkowe, obracają się między dwoma ruchomymi elementami.

W obu przypadkach efekt końcowy jest taki sam: blok liniowy/wózek porusza się do przodu i do tyłu wzdłuż płaszczyzny, na której znajduje się szyna.

Prowadnice ślizgowe

Systemy prowadnic liniowych obejmują prowadnice typu jaskółczy ogon firmy norelem, które zapobiegają podnoszeniu się elementu prowadzącego podczas ruchów obrotowych. Konstrukcja powierzchni ślizgowych zapewniająca pełny kontakt z ładunkiem sprawia, że prowadnice tego typu doskonale nadają się do absorbcji i tłumienia wstrząsów oraz wibracji.

Kolejną opcją są prowadnice teleskopowe – norelem oferuje obecnie 33 typy, wzory i rozmiary, zapewniające efektywny ruch dla obciążeń od 10 kg do 450 kg. Tworząc tę obszerną gamę, firma położyła szczególny nacisk na zmniejszenie tarcia, hałasu i wymogów konserwacyjnych.

Szyny ślizgowe są standardowo produkowane ze stali, ale są również dostępne w wersji ze stali nierdzewnej lub aluminium. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i gwarantuje maksymalny poziom higieny, stanowiąc idealne rozwiązanie dla sektora techniki medycznej. Dla porównania aluminium jest lekkie, dzięki czemu stanowi optymalne rozwiązanie dla branż takich jak przemysł lotniczy, gdzie liczy się każdy gram.

Prowadnice rolkowe (wałeczkowe)

Element toczny ustalający (taki jak łańcuch rolkowy) utrzymuje kontrolę nad elementem tocznym i zapewnia, że prowadnica pracuje tak cicho, jak to możliwe. Konstrukcja prowadnic rolkowych obejmuje profilowane szyny prowadzące i liniowe łożyska kulkowe. Systemy prowadnic rolkowych firmy norelem składają się z szyn prowadzących o długości do 4080 mm oraz kompaktowej i wytrzymałej konstrukcji o wymiarach: 20 mm, 30 mm i 45 mm. W zależności od wielkości i wymiarów systemy prowadnic wałeczkowych mogą pracować z obciążeniami statycznymi do 5500 N i obciążeniami dynamicznymi do 12 280 N. Połączenie stałej i ruchomej szyny ułożyskowanej zapobiega irytującemu przechylaniu i niepożądanemu zużyciu systemów prowadnic rolkowych. Gwarantuje to precyzyjne działanie, a trwale nasmarowane łożysko toczne zapewnia bezobsługową pracę.

Innym typem prowadnic rolkowych są wersje posiadające recyrkulacyjne elementy toczne. Elementy toczne krążą w obrębie bloku liniowego i poruszają się razem z nim, a nie oddzielnie, jak gąsienice czołgu.

Zasadniczo wysoka jakość prowadnicy zależy od jej kształtu, dokładności pozycjonowania i braku tarcia. Oznacza to, że przy określaniu i wymiarowaniu systemu prowadnic liniowych można zastosować logiczne podejście. Po dokładnym określeniu najważniejszych parametrów wymaganych dla danej aplikacji można określić z wysokim prawdopodobieństwem, czy najlepszym systemem będzie prowadnica ślizgowa, czy rolkowa. Na podstawie tej decyzji można następnie zawęzić wybór w oparciu o określone zmienne, takie jak: prędkość, obciążenie, rodzaj materiału, wymogi konserwacyjne i inne

Wybór systemów liniowych norelem

Firma norelem z dużym zaangażowaniem i doświadczeniem pomaga klientom w wyborze odpowiedniego systemu prowadnic liniowych. Prowadnice liniowe firmy są używane w tak różnych branżach jak: produkcja półprzewodników, robotyka, pakowanie i technologia medyczna, chociaż, co zrozumiałe, głównym obszarem zastosowania jest automatyzacja fabryk. W razie potrzeby firma chętnie doradza klientom w zakresie właściwej specyfikacji pozycjonowania, manipulowania, podnoszenia lub obracania elementów produkcyjnych. Oznacza to, że systemy prowadnic liniowych norelem można montować zgodnie z konkretnym zastosowaniem klienta.

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę