Technologia węglika krzemu w tramwaju dla Poznania

Medcom
Reklama
Reklama

Modertrans zaprezentował w swojej siedzibie nowy tramwaj niskopodłogowy Moderus Gamma dla Poznania. To kolejny po lokomotywie Dragon 2 pojazd na polskim rynku, który będzie przez Medcom wyposażony seryjnie w urządzenia energoelektroniczne w technologii węglika krzemu.

Dostawy już trwają i obejmują przetwornice statyczne w pełnej technologii SiC (PSM-50 SiC), falowniki trakcyjne w technologii IGBT (FT-50-600) oraz system TCMS. Medcom wyposaży łącznie 50 pojazdów produkowanych dla Poznania, w tym 30 jednokierunkowych i 20 dwukierunkowych.

Reklama

Kompaktowa i lekka technologia węglika krzemu (SiC)
Głównym założeniem projektu było stworzenie jednego, kompaktowego rozwiązania do zasilania silników trakcyjnych i obwodów pomocniczych w tramwaju, a zastosowanie węglika krzemu pozwoliło ten cel osiągnąć.

konstrukcji przetwornic statycznych Medcom wykorzystał technologię SiC, dzięki czemu w jednym kontenerze obok czterech falowników trakcyjnych FT-50-600 zmieściła się zoptymalizowana przetwornica PSM-50 SiC o mocy 50 kVA. Każdy tramwaj jest wyposażony w dwa takie kontenery, posiadające wyjątkowo cichy układ chłodzenia. W sterowaniu użyte zostały nowoczesne mikrokontrolery i sprawdzone algorytmy przetwarzania sygnałów.

Reklama

Moderus Gamma to kolejny projekt, który dowodzi wyjątkowych właściwości węglika krzemu. Zastosowanie technologii SiC w przetwornicy pozwoliło nam zmniejszyć jej wagę oraz gabaryty i zabudować urządzenia w jednym kontenerze, a tym samym zmniejszyć liczbę doprowadzonych przewodów, zredukować całkowitą masę urządzenia i zaoszczędzić powierzchnię na dachu pojazdów. Jednocześnie uzyskaliśmy zdecydowanie lepsze parametry pracy produktu w zakresie sprawności, temperatury pracy, szybkości przełączania i stabilności napięcia wyjściowego. Technologia SiC stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnego transportu publicznego, ponieważ zdecydowanie poprawia sprawność urządzeń i ogranicza straty energii w przetwornikach, ostatecznie zmniejszając koszty eksploatacji pojazdów – mówi Piotr Wroński, wiceprezes Medcom.

Źródło: Medcom

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama