Uchwyt ETH dopasowany do aplikacji – modułowe konsole sterownicze Radiolex

Uchwyt ETH dopasowany do aplikacji Elesa+Ganter

Każdy liczący się producent zdaje sobie sprawę z tego, że komponenty, z których powstaje finalny produkt, powinny tworzyć harmonijną i spójną stylistyczne całość. W szczególności mowa tu o elementach zewnętrznych, które są widoczne i odpowiadają za pierwsze wrażenie. Ta zasada dotyczy dziś praktycznie każdej branży, począwszy od automotive, poprzez maszyny produkcyjne, elektronikę użytkową, a na przemyśle odzieżowym czy obuwniczym kończąc.

Idealnym przykładem wdrożenia dość rozbudowanego produktu z branży technicznej, którego wszystkie komponenty współgrają ze sobą jest system MBC, czyli modułowy system zabudowy mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach firmy Radiolex

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Firma Radiolex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji szaf sterowniczych, rozdzielnic elektrycznych oraz pulpitów i paneli sterowniczych. Jej system MBC (Modular Bridge Consoles), to rodzina kilkunastu produktów/modułów (rys. 1) w różnych rozmiarach, z których inwestor jest w stanie złożyć całą zabudowę,

Elementy systemu MBC
Rys. 1. Elementy wchodzące w skład systemu MBC firmy Radiolex

Podstawowy segment składa się z czterech modułów (rys. 2):

  • Cokoła MBC-CS
  • Podstawy z pokrywą MBC-P
  • Panelu ekranowego MBC-PE
  • Pulpitu MBC-PO
segment systemu MBC
Rys. 2. Przykładowy segment systemu MBC firmy Radiolex

Biorąc pod uwagę fakt, że korytarze na statkach są dość wąskie, a drzwi mają małe gabaryty, najważniejszą zaletą zabudowy modułowej staje się jej kompaktowość i możliwość instalacji etapami. Daje to możliwość podziału na małe segmenty, które można bez problemu dostarczyć do miejsca instalacji.

Katalog systemu MBC został zaprojektowany indywidualnie, a poszczególne moduły dostępne są w kilku rozmiarach. Na froncie praktycznie każdego z segmentów musi znajdować się solidny uchwyt, za który załoga może się złapać przy większych przechyłach. Projektant miał do wyboru setki gotowych uchwytów, jak również mógł zaprojektować swój własny. Jednak zdecydował się zastosować uchwyt rurowy ETH Ergostyle firmy Elesa+Ganter (rys. 3). Powodem tej decyzji była estetyka wykonania, nowoczesny design, rodzaj zastosowanych materiałów oraz parametry techniczne takie jak: przenoszone siły lub zakres temperatur pracy.

Uchwyty rurowe ETH należą do rodziny produktów Ergostyle, która jest skierowana do sektorów przemysłowych, w których stawia się na pierwszym miejscu ergonomię i design, który ma za zadanie podnieść atrakcyjność urządzenia. Z tego powodu uchwyty ETH komponują się idealnie z nowoczesnym systemem MBC, dla którego stylistyka oraz ergonomia są również kwestią fundamentalną.

Uchwyt rurowy
Rys. 3. Uchwyt rurowy ETH Ergostyle firmy Elesa+Ganter

W uchwycie ETH profil jest wykonany z aluminium, a wsporniki mocujące posiadają specjalny system rozprężny. System ten gwarantuje, że profil nie będzie się obracał. Kwestia unieruchomienia części chwytnej jest dość istotna, ponieważ w ten sposób znacznie poprawiamy pewność chwytu i siły jaką jest w stanie utrzymać ludzka ręka.

Uchwyty tej serii dostępne są z zaślepkami w jednym z siedmiu standardowych kolorów (rys. 4). Dzięki temu możliwe jest ich dopasowanie do stylistyki różnych urządzeń. W opisywanym przypadku zastosowany został uchwyt w wykonaniu C2, czyli z zaślepkami w kolorze pomarańczowym RAL 2004.

Uchwyty ETH
Rys. 4 Uchwyty ETH z zaślepkami w siedmiu ze standardowych kolorów

Cały projekt modułowej zabudowy mostków nawigacyjnych (MBC) powstał na zlecenie firmy Radiolex w firmie Borucki Studio Design

Zastosowane uchwyty ETH idealnie współgrają z założeniami stworzonymi dla MBC (Modular Bridge Consoles). Długości uchwytów pasują do typoszeregu modułów, jak również, poprzez paletę kolorów zaślepek dają szansę wizualnej personalizacji produktu (współgranie z kolorami armatora) – uzasadnia Andrzej Borucki, autor projektu.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę