Możliwości wykorzystania zacisków statycznych GN 928 od Elesa+Ganter

Możliwości wykorzystania zacisków statycznych GN 928 Elesa+Ganter

Zacisk styczny GN 928 może zostać wykorzystany do pozycjonowania elementów, w szczególności manualnych odbojów, mocowań czujników, mechanizmów przesuwu oraz innych detali, które są mocowane do prętów lub rur. To dzięki zaciskom stycznym GN 928 można łatwo ustalać położenie tych detali oraz zabudować zacisk.

Przykładem, obrazującym możliwości wykorzystania zacisków stycznych GN 928 jest pokazany na zdjęciu poniżej drewniany bloczek, który może symbolizować produkt na linii. Metalowy pręt może być w tym wypadku prowadzeniem bandy bocznej, a zabudowany wewnątrz bloczka zacisk styczny odpowiada za pozycjonowanie całości. Dźwignia ułatwia operatorowi pracę, a przykład regulacji wygląda tak:

Powiązane firmy

Przykład zastosowania zacisku stycznego GN 928
Rys 1. Przykład zastosowania zacisku stycznego GN 928 jako elementu blokującego ruch drewnianego bloczka (forma odbojnika lub bandy bocznej)

Na powyższym rysunku ukazane zostały poszczególne etapy, które mogą symulować zmianę odległości bandy na przenośniku taśmowym. W lewym górnym rogu jest pozycja wyjściowa. Kolejny rysunek to przesunięcie produktu w inne położenie, które może symbolizować np. zmianę rozmiaru opakowania. Trzeci rysunek to odblokowanie dźwigni zacisku stycznego. Na czwartym widać przesunięcie bandy, które jest możliwe, dzięki odblokowanej dźwigni. Piąty rysunek pokazuje blokowanie zacisku poprzez obrót dźwigni zaciskowej. Szósty to zakończona regulacja oraz dociśnięcie elementu do bandy.

Budowa zacisku stycznego GN 928

Rysunek poniżej przedstawia budowę zacisku stycznego GN 928. Całość składa się z kilku precyzyjnie dobranych komponentów. Zacisk styczny zbudowany jest z dwóch elementów zaciskowych, które dzięki specjalnym ścięciom pozwalają na dociśnięcie ich do okrągłych rur i profili. Skręcając je ku sobie śrubą pozwalają zacisnąć się na rurze i unieruchomić ją. Łatwe uwalnianie zawdzięczamy sprężynie, która rozsuwa elementy zaciskowe. Dodatkowy gwint w śrubie ułatwia mocowanie zacisku w głębokich otworach.

Widok zacisku stycznego GN 928 ze wszystkimi komponentami.
Rys 2. Widok zacisku stycznego GN 928 ze wszystkimi komponentami

Jak działa zacisk styczny GN 928?

Widok zacisku stycznego GN 928
Rys 3. Widok zacisku stycznego GN 928, sprzężonego z dźwignią zaciskową na bazie GN 300, która ułatwia obsługę jedną dłonią bez używania narzędzi

Na rysunku powyżej pokazano zacisk GN 928, który umieszczony w korpusie urządzenia ma za zadanie blokować pozycję pręta. Wyraźnie widać elementy zaciskowe, które okalają pręt i unieruchamiają go poprzez zaciśnięcie się na jego zewnętrznej powierzchni. Obrót dźwigni w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, spowoduje obrót śruby i poluzowanie połączenia. Sprężyna ułatwi rozsunięcie się elementów zaciskowych. W tym momencie będzie możliwe uwolnienie blokowanego pręta.

GN 928 w praktyce – krok po kroku

Na zdjęciu poniżej przedstawiono kolejne etapy działania zacisku stycznego GN 928. W tym przypadku chodzi o blokowanie pręta w dowolnej pozycji jednym ruchem dźwigni. Jest ono przydatne przy blokowaniu bandy bocznej podajnika lub przenośnika (szczególnie gdy blokowanym prętem będzie wersja nierdzewna GN 480.1 z wygrawerowaną laserowo skalą).

Kolejne etapy blokowania pręta za pomocą dźwigni
Rys 4. Kolejne etapy blokowania pręta za pomocą dźwigni z zaciskiem stycznym GN 928, które w komplecie tworzą parę idealną do szybkich przezbrojeń

Pozycja wyjściowa zaznaczona cyferką 1 pokazuje zablokowany w uchwycie pręt. Obrót dźwigni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara widoczny na zdjęciu obok (cyferka 2) oznacza zwolnienie zacisku i możliwość ruchu pręta (pokazane cyferką 3). Cyferka 4 to ustalenie pręta w dogodnej dla siebie pozycji (dźwignia obrócona, zacisk zwolniony). Obracając dźwignię zgodnie z ruchem wskazówek zegara blokujemy połączenie (wskazuje to cyferka 5). Cyferka 6 to finalne ustalenie pozycji pręta w korpusie oraz brak możliwości ruchu pręta.

Blokowanie mechanizmów za pomocą zacisków stycznych GN 928

Kolejną, bardzo praktyczną aplikacją dla zacisków stycznych GN 928 jest użycie ich jako blokady dla wózków mechanizmu przesuwu. Mogą one służyć jako dokładne ustalenie pozycji wózka, eliminując luz występujący na połączeniu śruby trapezowej z nakrętką. Pozwala to uniknąć drgań, usztywnić cały układ oraz precyzyjniej ustalać pozycjonowane na mechanizmach elementy. Można też zbudować na ich bazie gotowy mechanizm ze standardowych elementów. Taki, który będzie można precyzyjnie ustalać oraz dopasować do różnych wersji (modułów) budowanych maszyn.

Widok zacisków stycznych GN 928 
Rys 5. Widok zacisków stycznych GN 928 w dwóch wersjach (z dźwignią i bez dźwigni)

Zielona strzałka wskazuje na zaciski styczne GN 928 zamocowane do podpór prętów, służących jako prowadnice dla regulowanego wózka. Nie potrzeba ich regulować, a raczej zamocować całość na maszynie w precyzyjny i dokładny sposób. Dlatego nie ma na nich dźwigni. Należy przymocować podpory do urządzenia, wkłożyć prowadnice i skręcić śrubę generując zacisk.

Żółta strzałka wskazuje na zaciski styczne GN 928 wyposażony w dźwignię GN 300, która pozwala na szybką regulację całego układu. Wózek mechanizmu przesuwu, co do zasady będzie regulowany i dobrze byłoby, aby ta czynność nie nastręczała zbyt wielu trudności. Zaciski z dźwigniami pełnią rolę sprytnego hamulca oraz bardzo szybkiej regulacji. Całość mogłaby wyglądać tak:

Zdjęcie mechanizmu zbudowanego na bazie zacisków stycznych GN 928
Rys 6. Zdjęcie mechanizmu zbudowanego na bazie zacisków stycznych GN 928 w wersji z dźwigniami dla szybkiej regulacji i bez dźwigni dla pewnego ustalania

W przypadku potrzeby mocowania zacisków stycznych głębiej, otwór w śrubie DIN 912 pozwala na wkręcenie klucza np. GN 928.1 i wysunięcie oraz ustalenie odpowiedniej pozycji zacisku:

Wykorzystanie gwintu wewnątrz łba śruby DIN 912
Rys 7. Wykorzystanie gwintu wewnątrz łba śruby DIN 912 do ustalania zacisku w głębokich otworach

Zaciski styczne GN 928 to bardzo proste i sprytne rozwiązanie, które może ułatwić pracę podczas budowy specyficznych układów regulacji, szczególnie gdy chce się regulować płynnie, zapewnić bezluzową pracę oraz nie niszczyć powierzchni.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę