VIGO Ventures inwestuje w kropki kwantowe i lasery femtosekundowe

QustomDot
Reklama
Reklama

VIGO Ventures, wehikuł inwestycyjny VIGO System i Warsaw Equity Group, zainwestował w QustomDot, belgijską firmę rozwijającą technologię przyjaznych środowisku bezkadmowych kropek kwantowych. Doinwestował również Fluence, polską spółkę produkującą w pełni światłowodowe lasery femtosekundowe.

Spółka QustomDot została założona przez naukowców z belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie. Opracowane przez firmę kropki kwantowe poprawiają gamę kolorów i wydajność energetyczną wyświetlaczy, co znajduje zastosowanie m.in. w wyświetlaczach LCD i oświetleniu LED, a także w goglach VR/AR, smartwatchach czy smartfonach.

Pod koniec stycznia tego roku QustomDot zebrało od VIGO Ventures oraz belgijskich funduszy Qbic II i PMV rundę w wysokości 3 mln euro.

Reklama

Wyjątkowa technologia

Kropki kwantowe emitują inny kolor światła zależnie od rozmiaru – od czerwonego do niebieskiego. Uzyskanie odpowiedniej barwy odbywa się poprzez kombinację kropek różnej wielkości. O przewadze technologicznej i atrakcyjności projektu QustomDot decyduje fakt, że opracowywane kropki kwantowe firmy są nakładane bezpośrednio na diody LED. Umożliwia to konwersję światła na pożądany kolor. Poprzez nałożenie kropek kwantowych na LED zwiększa się również jasność i czystość kolorów a także poprawie ulega jakość obrazu oglądanego z różnych kątów widzenia.

Technologia została opracowana z grupą doktorów, doktorantów i studentów prof. Zegera Hensa z Uniwersytetu w Gandawie (UGent Physics and Chemistry of Nanostructures Group). QustomDot zajmuje się komercjalizacją tej technologii i dostarcza firmom swoje rozwiązanie oraz wspiera je w procesie wdrażania kropek w procesie produkcyjnym. We współpracy z dużymi graczami z branży wyświetlaczy, QustomDot stawia na najnowsze trendy, takie jak microLED dla smartwatch’y i smartfonów.

Postanowiliśmy zainwestować w QustomDot, ponieważ widzimy ogromny potencjał tego projektu. Rynek aplikacji i urządzeń wykorzystujących kropki kwantowe, rośnie, a technologia opracowana i już sprawdzona przez belgijskich naukowców, ma szansę zrewolucjonizować ten rynek. Firma już teraz realizuje płatne projekty z największymi korporacjami w celu opracowania wdrożeń komercyjnych – mówi Wojciech Smoliński, prezes i partner zarządzający VIGO Ventures.

Reklama

Kropki kwantowe mogą być eko

Kropki kwantowe QustomDot powstają bez użycia kadmu. – W ramach projektu wraz z Uniwersytetem podjęliśmy istotną decyzję o opracowaniu przyjaznej dla środowiska i przyszłościowej technologii kropek kwantowych, wolną od kadmu. Prace trwające od 2014 r. stanowią technologiczną podstawę QustomDot, która jest zgodna z europejskim prawodawstwem – wyjaśnia prof. Zeger Hens z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Gandawskim. Daje to przewagę na tle konkurencji - część podmiotów wykorzystuje kadm, co będzie ograniczało możliwości zastosowania ich technologii.

Rynek rośnie

Według prognoz MarketsandMarkets wartość światowego rynku kropek kwantowych w 2018 r. wyniosła 2,6 mld dolarów, a do 2023 r. wzrośnie ona do 8,5 mld dolarów, przy średnim rocznym wzroście na poziomie 27%.

Kolejna inwestycja VIGO Ventures w 2020 r. – doinwestowanie Fluence

VIGO Ventures jako wehikuł inwestycyjny skupia się głównie na projektach w obszarze fotoniki i deep tech hardware. W swoim portfelu inwestycyjnym posiada również spółkę Fluence. Jest to założona przez doświadczonych naukowców w 2016 r. polska firma produkująca w pełni światłowodowe lasery femtosekundowe. W zeszłym miesiącu, w związku ze skuteczną realizacją biznesowych i technologicznych założeń, spółka otrzymała kolejne środki od VIGO Ventures.

W ofercie Fluence obecnie znajdują się nie tylko same lasery femtosekundowe, ale też urządzenia do diagnostyki i charakteryzacji ultrakrótkich impulsów. Obecnie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe w kierunku poszerzenia oferty firmy o gotowe zintegrowane rozwiązania w postaci stacji do mikroobróbki laserowej. Lasery femtosekundowe mogą być wykorzystywane np. w ultraprecyzyjnej obróbce materiałów, medycynie, obrazowaniu czy badaniach naukowych. Produkty Fluence zostały wykorzystane m.in. przez naukowców w Stanach Zjednoczonych do obrazowania pracy żywych neuronów w czasie rzeczywistym.

Komercjalizacja unikalnej w skali świata technologii opracowanej przez Fluence możliwa jest dzięki zespołowi, na który składają się eksperci z ponad kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie i determinacją, by podbijać rynki zagraniczne. Swoje pierwsze lasery założyciele Fluence budowali już w 1998 r. Zespół jest świadomy potrzeb klientów. Potrafi też działać w warunkach globalnego popytu i wśród konkurencji – ocenia Marek Kotelnicki, partner zarządzający VIGO Ventures.

Wraz z rozwojem technologii Fluence zdobyło klientów nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. W tym momencie ma swoich dystrybutorów w Azji i aktywnie zaznacza swoją obecność na rynkach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Sam zespół rozrósł się do kilkunastu osób.

Źródło: VIGO Ventures

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama