W Polsce wzrośnie zatrudnienie

Reklama
Reklama

Optymistyczne są prognozy dla pracowników w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że łatwiej będzie  znaleźć pracę. Tylko do końca pierwszego półrocza aż 18% przedsiębiorstw planuje zwiększenie zatrudnienia. Tak przynajmniej wynika z badań prowadzonych przez ManpowerGroup, dotyczących drugiego kwartału 2018 roku i opublikowanych w raporcie Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla II kwartału 2018 r.

W II kwartale 2018 r. zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje18% biorących udział w badaniu pracodawców, 3% przewiduje redukcję etatów, a 76% deklaruje brak zmian personalnych. Odnotowana na podstawie deklaracji pracodawców prognoza netto zatrudnienia dla Polski przed korektą sezonową wynosi +15%.

W nadchodzącym kwartale, we wszystkich  kategoriach wielkości przedsiębiorstw (mikro-, małych, średnich i dużych) przewidywany jest wzrost zatrudnienia. Najbardziej optymistyczne prognozy zatrudnienia zadeklarowali przedstawiciele dużych przedsiębiorstw, bo aż na poziomie +27%. Pracodawcy ze średnich przedsiębiorstw przewidują stały wzrost zatrudnienia, deklarując wynik na poziomie +14%, podczas gdy prognoza dla małych oraz mikroprzedsiębiorstw wynosi odpowiednio +7% i +3%.

W porównaniu do I kwartału 2018 r. pracodawcy z dużych i średnich przedsiębiorstw deklarują wzrost o 5 punktów procentowych, małe przedsiębiorstwa odnotowują spadek o 3 punkty procentowe, a pracodawcy z mikroprzedsiębiorstw nie przewidują zmian personalnych.

W oparciu o deklaracje pracodawców, najkorzystniejsza sytuacja na rynku pracy spodziewana jest w regionie Centralnym, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +13%. W dwóch regionach, Północnym i Południowo-Zachodnim, spodziewany jest stały wzrost zatrudnienia na poziomie +12%, podczas gdy prognoza dla regionu Południowego wynosi +11%. Umiarkowany optymizm występuje zarówno w regionie Wschodnim, jak i Północno-Zachodnim, gdzie wynik wynosi +10%.

Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla II kwartału 2018 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych obejmujących reprezentatywną próbę 752 pracodawców w Polsce. Wszyscy uczestnicy badania odpowiedzieli na pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, do końca czerwca 2018 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”

Źródło: ManypowerGroup

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama