W tym roku recesja, a w przyszłym odbicie od dna

PixaBay
Reklama
Reklama

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swój kwietniowy raport „World Economic Outlook”, w którym podał prognozy rozwoju dla światowych gospodarek na ten i przyszły rok. Wpływ na tegoroczne wyniki będzie oczywiście miała szalejąca pandemia Covid-19, ale już w 2021 r. globalna gospodarka powinna przełamać recesję.

Zgodnie z prognozami MFW pandemia Covic-19 będzie miała olbrzymi wpływ na tegoroczne wyniki prawie wszystkich państw na różnych kontynentach. Globalna gospodarka skurczy się na koniec 2020 r. o 3%, a więc znacznie bardziej niż podczas kryzysu finansowego w latach 2008–2009. W scenariuszu Funduszu, który zakłada, że ​​pandemia będzie zanikać w drugiej połowie 2020 r., przewiduje się, że globalna gospodarka wzrośnie w 2021 r. o 5,8%. 

Reklama

MFW podkreśla jednak, że dla normalizacji sytuacji gospodarczej niezbędna będzie duża pomoc ze strony wszystkich państw. Ponieważ załamanie gospodarcze w niektórych sektorach jest bardzo dotkliwe, władze krajowe będą musiały wdrożyć szereg instrumentów wsparcia dla przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych na rynku fiskalnym, monetarnym i finansowym. A na arenie międzynarodowej niezbędna będzie silna współpraca wielostronna, w tym pomoc krajom o ograniczonych możliwościach finansowych, które borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi i gospodarczymi.

Według ekspertów MFW najbardziej dotkliwie skutki pandemii, spośród najbardziej rozwiniętych gospodarek, odczują państwa ze strefy euro, której PKB skurczy się o 7,5%. Gospodarka USA straci 5,9%, a Japonii 5,2%. Spośród europejskich państw największy spadek PKB w tym roku zanotuje Grecja (-10%). Włochy stracą 9,1%, Hiszpania 8%, Francja 7,2%, zaś Niemcy 7%. Co ciekawe, mimo iż to w Chinach rozpoczęła się pandemia, to jednak państwo to zanotuje na koniec roku wzrost PKB o 1,2%

Na tym tle polska gospodarka nie będzie wyglądać najgorzej, gdyż PKB naszego kraju w bieżącym roku ma zmaleć o 4,6%. W tym czasie gospodarka Czech zmaleje o 6,5%, a Słowacji o 6,2%. Mniejsza recesja niż w Polsce ma pojawić się m.in. na Węgrzech (-3,1%), w Bułgarii, Serbii oraz na Malcie.

Reklama

Według ekspertów Funduszu poprawa sytuacji gospodarczej ma nastąpić już w 2021 r. Globalna gospodarka powinna wzrosnąć w przyszłym roku o 5,8%, w tym strefa euro i Stany Zjednoczone o 4,7%, ale już Chiny o 9,2%. MFW prognozuje, że wzrost gospodarczy w naszym kraju wyniesie w tym okresie 4,2%, czyli tyle samo co na Węgrzech, ale mnie niż w Czechach (+7,5%) i na Słowacji (+5%).

Fundusz przedstawił również swoje prognozy dotyczące inflacji. W 2020 r. ceny w Polsce wzrosną o 3,2%, a w przyszłym roku o 2,6%

Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama