Ważne tematy podczas ITM Industry Europe

Ważne tematy podczas ITM Industry Europe Grupa MTP

Choć do rozpoczęcia targów ITM Industry Europe pozostało jeszcze kilka miesięcy to, jak zapewniają organizatorzy, powierzchnia wystawiennicza jest już niemal w całości zarezerwowana dla najważniejszych firm sektora innowacji. Nowa polityka przemysłowa, energooszczędność, dekarbonizacja i zielone obligacje – to tylko część tematycznych wyzwań, które przyświecają w tym roku organizatorom targów oraz Kongresu Industry Next.

Produkcja przemysłowa w Polsce notowała pod koniec zeszłego roku drugi najlepszy wynik wśród krajów UE. Eksperci spodziewają się w najbliższych miesiącach ożywienia inwestycji, szczególnie po stronie przedsiębiorstw.

Ubiegły rok okazał się również rekordowy pod względem napływu nowych inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wydano aż 713 decyzji o wsparciu inwestycji o łącznej wartości 37,1 mld zł. Na 1 stycznia 2022 r. odnotowano również w rejestrze CEIDG 2,580 mln aktywnych przedsiębiorstw (JDG). To ponad 50 tys. więcej niż przed rokiem – takie dane z początkiem roku przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Nic więc dziwnego dobre nastroje i nadzieje na udany biznesowo rok towarzyszą wystawcom targów ITM Industry Europe. Widać to także po skali zainteresowania obecnością w tegorocznej edycji wydarzenia.

Firmy czekają na targi

Trwają rozmowy z naszymi partnerami i wystawcami. Wszyscy są spragnieni spotkań. Czekają na targi. Chociaż ostatnie dwa lata były dość nieprzewidywalne dla branży eventowej, zespół ITM Industry Europe pracował intensywnie. Ostatnia edycja przekonała nas o potrzebie kontynuacji  biznesowych planów na targach. Zdecydowana większość wystawców obecnych w 2021 r. zgłosiła się już i w tym roku. Wracają też do nas firmy po dłuższej przerwie w aktywności wystawienniczej. Z radością witamy przemysłowych gigantów, takich jak Trumpf, Mazak czy Amada. Są z nami także inni liderzy branży przemysłowej, którzy już zarezerwowali miejsce na targach. Taka bogata w zróżnicowaną ofertę ekspozycja zapewnia biznesowo udane targi – zdradza kulisy organizacji Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM Industry Europe.

Ekspozycja zostanie podzielona na kluczowe gałęzie przemysłu. Znajdą się na niej m.in.: obrabiarki i narzędzia do metali, automatyka przemysłowa, roboty, rozwiązania z zakresu odlewnictwa i spawalnictwa czy technologie addytywne. 

Nowa strategia przemysłowa na Kongresie Industry NEXT

Sukces pierwszej odsłony Kongresu Industry Next zwiększył apetyt organizatorów i zmotywował do przygotowania kolejnej edycji tego wydarzenia. Jednym z kluczowych tematów będzie strategia przemysłowa, której opracowanie zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jej zakres ma być adekwatny do obecnej sytuacji gospodarczej Polski i stanowić odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed branżami przetwórstwa przemysłowego oraz w szczególności uwzględnić sytuację na rynku energii.

Podczas Kongresu będziemy dyskutować o sytuacji w polskim przemyśle oraz szukać rozwiązań jak zapewnić polskiej gospodarce stabilne warunki do dalszego rozwoju – mówi Anna Lemańska-Kramer.

Kongres będzie platformą dyskusji na temat wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające w przemyśle w kontekście założeń polityki energetyczno-klimatycznej UE oraz zakłóceń łańcucha dostaw i półproduktów. Będzie również miejscem wymiany doświadczeń nt. zastosowania rozwiązań Przemysłu 4.0 i internetu rzeczy przez polskich oraz globalnych liderów. 

Dekarbonizacja przemysłu – konieczność, nie możliwość

Pod takim tytułem zaplanowano kolejny panel dyskusyjny Kongresu Industry Next. Potrzeba dekarbonizacji staje się coraz bardziej pilna. Porozumienie Paryskie zakłada zeroemisyjność całego Starego Kontynentu na 2050 rok, a jednym z istotnych już uchwalonych dokumentów jest dyrektywa MCP (z ang. Medium Combustion Plants, czyli Obiekty Średniego Spalania) określająca normy emisji dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych (pyłów). Nowo powstałe obiekty MCP muszą już przestrzegać tych standardów, zaś istniejące mają czas na dostosowanie się do 1 stycznia 2025 r. (instalacje o mocy większej niż 5 MW) i do 1 stycznia 2030 r. dla instalacji o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW i nie większej niż 5 MW. Jak wynika z Raportu McKinsey&Company „Neutralna emisyjnie Polska 2015”, w 2017 r. sektor przemysłowy odpowiadał za 22% wszystkich emisji. Pochodziły one głównie z procesu produkcji paliw, cementu, chemikaliów i stali.

Rozwój przemysłu stworzy szansę na wykorzystanie technologii niskoemisyjnych w nowo powstających zakładach. Według ekspertów i najświeższych badań niestety polskie firmy produkcyjne z różnych branż znajdują się dopiero u progu procesu dekarbonizacji. Dlatego dyskusję na ten temat uważamy za niezwykle pilną i potrzebną – dodaje Anna Lemańska-Kramer.

Zielony przemysł nadchodzi

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, inwestorzy doceniają wartość uwzględniania czynników ESG w swoich decyzjach inwestycyjnych, zarówno w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka, jak i odkrywania nowych możliwości biznesowych. Jednym z kluczowych narzędzi wspierających inicjatywy zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji są zielone obligacje. W odróżnieniu od tradycyjnych instrumentów dłużnych, które dostępne są na rynkach międzynarodowych, mogą być one emitowane wyłącznie w celu pozyskania finansowania dla inwestycji przyjaznych środowisku naturalnemu.

Obserwowana dynamika oraz perspektywy wzrostu segmentu zielonych obligacji jednoznacznie pokazują trend, w jakim zmierza globalny rynek instrumentów dłużnych. Rosnące zainteresowanie i popyt wśród międzynarodowych inwestorów powinien być wyraźnym sygnałem także dla polskich przedsiębiorstw, które poszukują finansowania dla realizowanych przez siebie przedsięwzięć. Wspierając eko-inicjatywy w branży przemysłowej, upatrujemy w tej tematyce szansę na owocną dyskusję podczas Kongresu Industry Next – zapowiada Anna Lemańska-Kramer.

Kongres Industry Next odbędzie się w pierwszym i drugim dniu targów ITM Industry Europe, które potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. W tym samym czasie odbędą się także: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Forum Odlewnicze Focast.

Źródło: Grupa MTP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę