Ważna rola urządzeń bezpieczeństwa dla pojazdów budowlanych

urządzenia bezpieczeństwa muszą spełniać swoje zadania Brigade Electronics

Po opublikowaniu raportu wskazującego, że w 2020 r ponad jedna piąta śmiertelnych wypadków przy pracy w krach UE miała miejsce w branży budowlanej, Brigade Electronics apeluje, aby sektor zapewnił, że urządzenia bezpieczeństwa dla pojazdów użytkowych spełniają swoje zadanie.

Raport opublikowany przez Eurostat wykazał, że pracownicy w wymagających branżach, takich jak budownictwo, produkcja i rolnictwo stanowili 63,1% z 3355 śmiertelnych wypadków przy pracy.

Ze względu na rozmiary pojazdów i maszyn budowlanych, widoczność dla ich operatorów może być ograniczona. Kompleksowe martwe strefy w połączeniu z trudnymi warunkami panującymi na placach budów mogą być głównym czynnikiem przyczyniającym się do kolizji.

Wiele krajów zobowiązało się do wprowadzenia obowiązku montowania urządzeń bezpieczeństwa w pojazdach, co pomogło zmniejszyć liczbę wypadków śmiertelnych przy pracy, spowodowanych przez poruszające się pojazdy, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Branże przemysłu ciężkiego, takie jak budownictwo, rolnictwo, kamieniołomy i górnictwo działają w najbardziej wymagających środowiskach – skomentował Eryk Biskupski, dyrektor zarządzający Brigade Electronics Polska. – Sprzęt, zwłaszcza sprzęt bezpieczeństwa, musi być w stanie poradzić sobie w ekstremalnych warunkach pogodowych, obecności odpadów, pyłu i na niestabilnym gruncie. Zachęcamy kierowników flot, maszyn i firm transportowych do uwzględniania otoczenia przy wyborze urządzeń bezpieczeństwa do instalowania na sprzęcie i maszynach budowlanych.

Innowacyjne technologie bezpieczeństwa zostały zaprojektowane w celu złagodzenia zwiększonego ryzyka pracy w środowiskach, w których panują ograniczona widoczność i wymagające warunki. Urządzenia takie jak radarowe systemy wykrywania przeszkód, kamery i monitory, sygnalizatory cofania i ostrzegawcze, oraz mobilne rejestratory cyfrowe zapewniają zwiększoną świadomość, pozwalającą operatom szybko reagować w niebezpiecznych okolicznościach.

Przed wyborem urządzenia, kierownicy muszą rozważyć scenariusze, w których produkty bezpieczeństwa zostały przetestowane. Czy urządzenia poddano rygorystycznym ocenom w wielu okolicznościach  i zostało udowodnione, że są wodoodporne, pyłoszczelne i odporne na wstrząsy, a także skutecznie działają w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach? – kontynuował Eryk Biskupski. – Kierownicy flot, maszyn i firm transportowych muszą mieć pewność, że instalowane przez nich urządzenia bezpieczeństwa są mocne, trwałe i niezawodne oraz będą chronić pracowników w warunkach panujących na placach budów.

Źródło: Brigade Electronics 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę