Wielomilionowe plany inwestycyjne PSE

Reklama
Reklama

740 mln zł mają wynieść w 2014 r. inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jak poinformował prezes Polskich Sieci Enegretycznych (PSE) Henryk Majchrzak, wydatki inwestycyjne do 2018 r. szacowane są na 7-8 mld zł.

Skala inwestycji jest największa w historii spółki, dzięki temu w ciągu najbliższych lat zwiększy się bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i wzrosną możliwości rozwojowe Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) - mówi Majchrzak.

Spółka podkreśliła, że ramach dotychczas realizowanej strategii, w latach 2011-2013 m.in. opracowano taryfę wieloletnią pozwalającą na zapewnienie finansowania inwestycji związanych z budową i modernizacją linii i stacji elektroenergetycznych.Od początku 2014 r. PSE realizuje już zaktualizowaną strategię. Według PSE aktualnie główne wyzwania to m.in. konieczność opracowania dodatkowych rozwiązań dotyczących bilansowania KSE w okresach szczytowego zapotrzebowania na moc. PSE podkreśliły, że to konsekwencja zmiany planów wytwórców energii - opóźnień w oddawaniu nowych bloków wytwórczych, albo nawet zawieszania i rezygnacji z inwestycji w nowe moce przy jednoczesnym przyśpieszeniu wycofywania starych bloków.

Jako inne ważne cele PSE wskazały przeciwdziałanie ryzykom wynikającym z nieplanowanych przepływów energii z systemu niemieckiego przez system polski i konieczność ograniczenia ryzyka wynikającego z coraz większej ilości źródeł odnawialnych, pracujących niestabilnie, co powoduje różne negatywne skutki dla systemu.

Spółka zaznaczyła, że plan inwestycyjny na 2013 r. wynosił 700 mln zł i został zrealizowany w ponad 100%.

W planie na 2014 r. przewiduje się m.in. zakończenie budowy jednej linii 400 kV, zakończenie modernizacji trzech linii 220 kV i zakończenie regulowania kwestii formalno-prawnych dla dwóch linii 400 kV.

– Do tego bardzo ambitnego procesu inwestycyjnego Spółka przygotowywała się do kilku lat. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy nowy, efektywny model inwestycji, a dzięki taryfie wieloletniej mamy, w znacznej części, zapewnione finansowanie - podkreśla Henryk Majchrzak, Prezes PSE - Skala uruchamianych inwestycji jest największa w historii Spółki. Dzięki temu w ciągu najbliższych kilku lat istotnie zwiększy się bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i wzrosną możliwości rozwojowe KSE - podkreśla prezes PSE.

Do projektów strategicznych PSE zalicza budowę połączeń transgranicznych z Niemcami i Ukrainą oraz Litwą, które wiążą się z rozbudową sieci i jej elementów. W przypadku połączenia z Litwą - które ma być gotowe w 2015 r. - plan na 2014 r. zakłada m.in. budowy linii 400 kV Narew-Łomża-Ostrołęka, Ełk Bis-Łomża, Miłosna-Siedlce Ujrzanów i Ełk Bis-Granica RP w kierunku litewskiego Alytus.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama