Wiertła pełnowęglikowe – wyższa i bardziej stabilna wydajność

Wiertła pełnowęglikowe – bardziej stabilna wydajność Dormer Pramet

W ciągu ostatnich kilku lat branża obróbki skrawaniem uległa dużym zmianom. Zapotrzebowanie na produkty o wyższej jakości i większej niezawodności stale rośnie, a firmy produkcyjne muszą się do tych warunków dostosowywać.

Firma Dormer Pramet wprowadziła na rynek nową generację uniwersalnych wierteł pełnowęglikowych o unikalnych cechach, dzięki którym ekonomiczna obróbka otworów weszła na wyższy poziom.

Jakość i niezawodność

Wyjątkowość produktów Dormer Pramet Force X i Force M, oferowanych pod marką Dormer, polega na unikalnej konstrukcji rowków wiórowych wykonywanych w technologii stale pocienianego rdzenia z zawiniętą tylną powierzchnią przyłożenia, co umożliwia sprawniejsze odprowadzanie wiórów i ułatwia ponowne ostrzenie. Dzięki rygorystycznemu procesowi kształtowania krawędzi, mocnej konstrukcji naroży zewnętrznych i równomiernemu przebiegowi zużycia wiertła wykonują otwory lepszej jakości i zapewniają niezawodny przebieg obróbki.

Te nowoczesne wiertła posiadają podłoże z drobnoziarnistego węglika spiekanego i pokrycie wykonane z TiAlN. Materiały te zapewniają wysoką odporność i wydłużają żywotność narzędzi, dzięki czemu wiertła te nadają się do stosowania w szerokiej gamie obrabiarek i materiałów, takich jak stal nierdzewna, stal stopowa lub żeliwo.

Dormer R100/R120 to standardowe wiertła w jasnym wykończeniu z ostrzem 120° wspomagającym samocentrowanie, najczęściej stosowane w branży budowy maszyn. W segmencie tym wiertła te można wykorzystywać w wielu zastosowaniach i materiałach, zarówno w obrabiarkach CNC, jak i wiertarkach stołowych, a także w wiertarkach ręcznych do wiercenia bardziej miękkich materiałów.

Wiertła do nawiercania R122, R123 i R125 umożliwiają dokładną lokalizację otworu, pomagając uniknąć ugięcia wiertła. Wiercenie otworu pilotowego jest zalecaną operacją przed wierceniem głębokich otworów. Wiertła do nawiercania mają zazwyczaj wąską tolerancję geometrii ostrza i bardzo krótką długość rowka.

Dlaczego wiertła Force X, Force M i R100/R120 są wyjątkowe?

R100 i R120 są doskonałym wyborem dla użytkowników poszukujących wyższej wydajności, na poziomie oferowanym przez wiertła HSS, ale nieposiadających budżetu umożliwiającego zakup wysokowydajnych wierteł klasy premium. Seria Force X zapewnia doskonałe połączenie wydajności z funkcjonalnością, a dzięki możliwości stosowania w wielu różnych materiałach, wiertła te doskonale nadają się dla firm podwykonawczych wykonujących obróbkę skrawaniem – mówi Tom Berrill, kierownik terenowy w Dormer Pramet

– Pełnowęglikowe wiertła R100/R120 to nasz «pojazd z napędem na cztery koła». Niezależnie od ich sposobu zastosowania można uzyskać wszechstronność konwencjonalnego wiertła HSS przy podwyższonej wydajności. Jeśli uważasz, że w życiu ważne są szybkość i precyzja, to seria Force jest rozwiązaniem dla Ciebie. Ich konstrukcję można porównać do samochodów wyścigowych, ponieważ podobnie jak one pozwalają w największym stopniu wykorzystać Twoje możliwości, zapewniając skrócenie jednostkowego czasu obróbki i zwiększenie wydajności – dodaje Luiz Junior, kierownik ds. rozwoju i badań w Dormer Pramet.

Doskonała wydajność w zastosowaniach przemysłowych

W branży budowy maszyn można spotkać wiele różnych zastosowań obróbki skrawaniem. Klienci często decydują się na wybór narzędzi standardowych o dużej elastyczności i wszechstronności, nadających się do różnych materiałów. Oczekują produktów wysoce niezawodnych, szybkich i dostępnych. Wiertła Force X i Force M spełniają te kryteria.

Klientami są zwykle podwykonawcy poziomu drugiego lub trzeciego, posiadający różne możliwości obróbki CNC. Większość tych firm wykonuje obróbkę wielu różnych przedmiotów przeznaczonych dla odbiorców prowadzących działalność w sektorach konstrukcyjnym, mechanicznym i budowlanym.

Wiertła R100 / R120 i wiertła R122 / R123 / R125 są najczęściej używane przez klientów w obszarach konserwacji, napraw i eksploatacji (MRO), co stanowi ogromną liczbę różnorodnych zastosowań w segmencie inżynieryjnym. Ważnym zadaniem sektora MRO jest utrzymywanie sprawności sprzętu, linii montażowych lub maszyn w segmentach takich jak lotnictwo, motoryzacja, energetyka, przemysł spożywczy i budowlany.

Zastosowania w branży MRO obejmują obróbkę otworów, gwintowanie, frezowanie, rozwiercanie, pogłębianie i usuwanie zadziorów. Wiertła R100/R120 to niezawodne i optymalne rozwiązanie.

R100/R120 to standardowe wiertła pełnowęglikowe ogólnego zastosowania, oferujące doskonałą trwałość narzędzia i stabilną wydajność. Są one przeznaczone do stosowania zarówno w wiertarkach stołowych, jak i w obrabiarkach CNC, głównie w branży budowy maszyn i utrzymania ruchu, i są logicznym wyborem dla produkcji małoseryjnej we wszystkich segmentach przemysłu – wyjaśnia David Risk, globalny kierownik produktu w Dormer Pramet. – Natomiast serie Force X i Force M to wysokowydajne pokrywane wiertła pełnowęglikowe, z wewnętrznym doprowadzeniem chłodziwa lub bez, zapewniające bardzo krótkie jednostkowe czasy obróbki. Są one doskonałym wyborem dla produkcji wielkoseryjnej wykonywanej za pomocą obrabiarek CNC i są głównie stosowane w branży budowy maszyn, przemyśle lotniczym oraz w produkcji form i matryc.

Źródło: Dormer Pramet

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę